اموزش تولید علوفه هیدروپونیک بدون دستگاه

اموزش تولید علوفه هیدروپونیک بدون دستگاه

اموزش تولید علوفه هیدروپونیک بدون دستگاه

 اموزش تولید علوفه هیدروپونیک بدون دستگاه

علوفه سبز برای تغذیه دام ضروری است، اما کاهش دسترسی به زمین و کمبود آب، تولید مقدار مورد نیاز علوفه سبز در طول سال مشکل شده است. همچنین کمبود علوفه با کیفیت مانع رشد تولید و تکثیر دام می شود. علوفه هیدروپونیک با رشد بذر بدون خاک و با آب بسیار کم تولید می شود. در مدت شش تا هفت روز، بذرها جوانه می زنند، نهال ها تا 20-35 سانتی متر بلند می شوند و علوفه بسیار مغذی را فراهم می کنند. این علوفه می‌تواند نیاز دامداران را تا حد زیادی برطرف کند. الیته این علوفه به تنهایی برای خوراک دام مناسب نیست.

مزایای علوفه هیدروپونیک

ارزش مواد مغذی

این علوفه نسبت به غذای خشک علوفه سنتی یا غلات مواد مغذی بیشتری دارد. حاوی کربوهیدرات ها، مواد معدنی و ویتامین های بالایی است.

زمان رشد است

در مقایسه با علوفه سنتی که اغلب به دو ماه برای رشد نیاز دارد، می توانید علوفه هیدروپونیک را تنها در یک هفته پرورش دهید.

نیاز کمتر به آب

در مقایسه با تولید علوفه معمولی، به آب کمتری برای تولید علوفه هیدروپونیک نیاز داشت. برای رشد یک کیلوگرم علوفه سبز فقط 3 تا 4 لیتر آب لازم است. از سوی دیگر، برای علوفه سنتی، تقریباً 70 تا 100 لیتر آب مورد نیاز است، که صرفه جویی زیادی در مصرف اب خواهد شد.

تولید روزانه آسان

علوفه هیدروپونیک را می توان به طور منظم در طول سال تولید کرد، حتی با وجود  مشکلات کم آبی می‌توان ازاین علوفه استفاده کرد.

مواد شیمیایی یا آفت کش ها

برای رشد آن نیازی به مواد شیمیایی یا آفت کش نیست و محصولی ارگانیک خواهیم داشت.

نیروی کار کمتر و هزینه حمل و نقل

به نیروی کار و هزینه حمل و نقل کمتری نیاز دارد. اکثر کشاورزان غذای سبز را در نزدیکی سایه دام پرورش می دهند.

ساخت سیستم علوفه هیدروپونیک

برای پرورش علوفه با کیفیت خوب، باید بتوانید دما و رطوبت را کنترل کنید. علوفه به راحتی در شرایط محیطی نیمه کنترل شده با محدوده دمایی 15-32 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 80-85 درصد رشد می کند.

همچنین، نور کنترلی برای رشد علوفه مورد نیاز است، بنابراین باید فضای مناسب برای رشد علوفه در نظر بگیرید.

برای ساخت سوله یا گلخانه ای ارزان قیمت، می توانید از میله آهنی یا لوله پلاستیکی برای ساخت سازه نیز استفاده کنید و برای پوشاندن این سازه به کیسه های توپی نیاز دارید

ساخت و ساز

  • با توجه به تقاضای کمیت غذاساز خود، می توانید یک سیستم علوفه هیدروپونیک بسازید. برای ساخت این سیستم به فضای کمی نیاز است، بیشتر کشاورزان از یک فضای کوچک برای پرورش علوفه استفاده می کنند.
  • برای اینکه تهویه اجازه دهد تا زمانی که سوله به خوبی تهویه و هوا باشد، فضای باز بین سقف و دیوارهای جانبی باقی بماند، می توانید به راحتی دما و رطوبت را حفظ کنید. البته با توجه به شرایط اقلیمی سازه می‌تواند تغییراتی داشته باشد.
  • برای پرورش علوفه سبز، به یک سینی با اندازه 30*60  نیاز دارید. آنها باید از پلاستیک خوب و به اندازه کافی قوی باشند که وزن علوفه را نگه دارند. استاندارد سینی برای علوفه 30*60 است که در اکثر فروشگاه‌‌های لوازم ابیاری یافت می‌شود.
  •  دانه ها باید مرطوب نگه داشته شوند، بنابراین از سینی های فلزی خودداری کنید زیرا به راحتی زنگ می زنند، بنابراین فقط از سینی های پلاستیکی استفاده کنید.
  • سوراخهای کوچک در سینی های پلاستیکی  برای تخلیه آب اضافی وجود دارد.
  • بین دو لایه فضای کافی برای آبیاری آسان بذرها در نظر بگیرید. همچنین، برای هر لایه یک شیب جزئی به یک طرف قفسه ایجاد کنید. این به تخلیه آسان و سریع آب از سینی ها کمک می کند.
  • یک خط زهکشی کوچک در زیر شیب یک قفسه ایجاد کنید تا آب به درستی تخلیه شود. البته این با نوجه به نقشه سازه می‌تواند تغییر کند.

روش‌های تولید علوفه هیدروپونیک

علوفه سبز به دو روش انجام می‌شود که به تجهیزات و لوازم گلخانه‌ای آن بستگی دارد.

تولید علوفه هیدروپونیک با دستگاه

تولید علوفه هیدروپونیک بدون دستگاه

تولید علوفه هیدروپونیک با دستگاه چیست؟

در این روش تولید، علوفه سبز با استفاده از تجهیزاتی که عموماً با برق کار می‌کنند و کاملا اتوماسیون است، کشت می‌شود. تولید علوفه با دستگاه به تجهیزاتی نیارز دارد که به صورت کلی به ان می‌پردازیم.

بستر کشت یا سازه گلخانه: با توجه به نیاز دامدار می‌تواند متفاوت باشد.

طبقات گلخانه علوفه هیدروپونیک: با توجه به نیاز روزانه می‌تواند متغیر باشد.

سینی علوفه هیدروپونیک: حنما از سینی پلاستیکی استفاده کنید.

لوله‌های آبرسانی: باید به دقت لوله کشی شود که در رشد کپک تاثیر زیادی دارد.

نازل مه پاش: مه پاش مناسب در رشد علوفه تاثیر زیادی دارد.

سنسور تنظیم دما و رطوبت : برای کنترل دما و رطوبت استفاده می‌شود و در حداقل رساندن نیروی کاری تاثیر دارد.

سیستم تهویه هوا (فن): این سیسمتم با تهویه هوا به تولید محصول بدون کپک کمک می‌کند.

کنترلر هوشمند علوفه هیدروپونیک: تمام موارد گلخانه به صورت هوشمند کنترل می‌شود.

علوفه هیدروپونیک بدون دستگاه

چگونه می‌توان علوفه هیدروپونیک بدون دستگاه تولید کرد؟

مجموعه‌ای از بذرها در سینی‌های استریل شده، بدون آلودگی و بدون خاک ریخته می‌شود و با آب در فواصل از پیش تعیین شده اسپری می‌شود. دما و رطوبت داخل سیستم علوفه سبز باید دائماً کنترل شود تا در طی مدت 7 تا 10 روز به مرحله رشد کافی برسد.

در فرایند رشد تولید علوفه سبز بدون دستگاه نیازی به برق نیست. اما برای تأمین نور رشد شما باید از نور خورشید به‌صورت غیرمستقیم استفاده کنید. ابیاری باید به صورت دستی انجام شود البته این روش برای سازه‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود که بیشتر برای تست است.

آیا علوفه هیدروپونیک بدون دستگاه می‌تواند باکیفیت باشد؟

سیستم علوفه سبز بدون دستگاه که از برق استفاده نمی‌کند، نسبت به استفاده از تجهیزات پایین‌تر است زیرا استفاده از امکاناتی مانند لوله‌های آبیاری، مه پاش، فن، دمپر و نور رشد علوفه هیدروپونیک، محصولی باکیفیت بالاتر، سالم‌تر و همچنین راحت‌تر به ما می‌دهد. البته رشد سریع در علوفه هیدروپونیک با دستگاه بیشتر است، چون رطوبت مورد نیاز علوفه تامین می‌شود. ولی علوفه بدون دستگاه برای اینکه تست کنید دام‌هایتان می‌خورند یا نه مناسب است.

برای راه اندازی سالن تولید علوفه هیدروپونیک چه کار باید کرد؟

برای راه اندازی سالن تولید علوفه هیدروپونیک با کارشناسان ما در مجموعه اسمایلی فارم تماس بگیرید.

کارشناسان ما به صورت رایگان پاسخگوی شما عزیزان است

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم