لامپ فول اسپکتروم چیست؟

لامپ فول اسپکتروم چیست؟

پروژکتور رشد گیاه چیست؟

لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم چیست؟

لامپ فول اسپکتروم  یا همان لامپ‌های رشد گیاه  به عنوان جایگزین نور خورشید استفاده می‌شود این لامپ‌ها مخصوص رشد گیاهان ساخته می‌شوند. لامپ‌های فول اسپکتروم  تمام طیف لازم برای رشد و فتوسنتز گیاهان را از  خود ساطع  می‌کنند. لامپ‌های رشد گیاه دارای طیف‌های مختلفی هستند که نور مورد نیاز گیاه را فرهم می‌کنند. گیاهان در دوره های مختلف کشت به طیف مختلفی از نور احتیاج دارند که این این لامپ‌ها همه نیازها را در مرحله کشت برطرف می‌کنند. این لامپ‌ها تا حدی می‌توانند دوره رشد گیاه را در مقایسه با کشاورزی سنتی کاهش دهند. در جاهای کم نور این لامپ‌ها می‌توانند مانند نور خورشید باشند و تمام نیاز های کشاورزان را تامین کنند.

در واقع گیاهان برای رشد ایده ال به طیف کامل احتیاجح دارند. طیف کامل به تمام طول موج‌هایی که برای رشد گیاه مناسب می‌باشد گفته می‌شود.نورخورشید همه طیف‌ها را دارا می‌باشد و به بقیه نورها که تمام طیف‌ها را داشته باشد و نوری شبیه نور خورشید از خودش ساطع بکند و طیف‌های لازم را داشته باشد به ان لامپ یا نور فول اسپکتروم گفته می‌شود.

 لامپ‌های رشد گیاه که امروز ساخته می‌شود باید از جنس مرغوب و با کیفیت استفاده شود، چون تمام LED ها طیف لازم برای رشد گیاه را ندارند. لامپ‌های با کیفیت تمام طیف های لازم برای رشد گیاه را از خود ساطع می‌کنند. این لامپ در مقایسه با سایر نمونه ها گرمای کمتری تولید می‌کنند.

طیف کامل به چه طیفی گفته می‌شود؟

طیف در واقع یک نور مرئی یا نامرئی رنگی است که از یک منبع مانند نورخورشید یا لامپ ساطع می‌شود. نورخورشید فقط یک طیف ندارد و دارای مجموعه از طیف‌ها می‌باشد که هر کدام از طیف‌ها مراحل مختلف رشد را پو شش می‌دهند. لامپ‌های معمولی طیف‌های لازم برای رشد گیاه را ندارند شاید از نطر شکل ظاهری شبیه لامپ‌های رشد گیاه باشند و لی از نظر ساختاری و قطعات با هم بسیار متفاوت می‌باشند. پس نور‌هایی که در لامپ‌های فول اسپکتروم مورد استفاده قرار می‌گیرد طیف کاملی دارند و تمام نیاز‌های نوری گیاه را برطرف می‌کنند.

معرفی لامپ رشد گیاه ال ای دی فول اسپکتروم

لامپ های ال ای دی فول اسپکتروم تمامی طیف نورهای مورد نیاز گیاهان را به طور کامل دارا می باشد که علاوه بر بهبود رشد گیاهان تمامی اسیب‌های که ال ای دی های دیگر برای گیاهان داشتند و باعث عدم رشد مناسب گیاه یا گل دهی گیاه می‌شدند برطرف کرده است.. از لامپ‌های فول اسپکتروم می‌توان در گلخانه‌‌ها و مصارف صنعتی و حتی در اپارتمان بر ای مصارف خانگی هم استفاده کرد چون این لامپ ها طول موج لازم برای رشد گیاهان را دارند. برای اثربخشی بیشتر کاور روی لامپ را بردارید و یا از لامپ های لنز دار استفاده کنید. زیرا با وجود کاور بر روی لامپ های فتوسنتز بین۲۰ الی ۳۰ درصد از نور مفیدی که باید به گیاهان برسد جذب کاور می شود که با برداشتن این کاور راندمان نور افزایش می یابد.

آیا نورهای فول اسپکتروم برای گیاهان خطرناک است؟

طیف نوری موثر در فتوسنتز بین 380 تا 760 نانومتر می باشد که اثر گذاری نور قرمز و آبی از سایر طیف ها بیشتر می باشد. که در عمل فتوسنتز و رشد گباه تاثیر دارند، هرچه طول یک موج کوتاه تر باشد برای گیاهان خطرناک می باشد ( یعنی برای رشد گیاه منسب نیست ) و هرچه طول موج ها بلند باشد برای گیاه مفیدتر می باشند. به عنوان مثال اگر به یک گیاه فقط نور آبی بتابد رشد گیاه کم شده و تمامی اندام های آن سفت و تیره می شوند زیرا رنگ آبی مانند اشعه ماوراء بنفش عمل می کند. اشعه ماوراء بنفش دارای طول موج 300 تا 400 نانومتر می باشد که کاملاً نامرئی بوده و با چشم انسان قابل رویت نمی‌باشد و آسیب های زیادی به گیاه وارد می‌کند. در مقابل نور قرمز برای گیاهان بسیار مفید می باشد و اگر گیاهی در مقابل نور قرمز قرار داده شود رشد آن افزایش یافته  و اندام های آن نرم و برگ های آن لطیف می شود. نور قرمز همان اشعه مادون قرمز می باشد که طول موجی برابر با 700 تا 750 نانومتر داشته و در بازه موثر در فتوسنتز می باشد. این اشعه نیز مانند اشعه ماوراء بنفش غیر قابل رویت با چشم انسان می باشد اما با این حال مفیدترین نور برای گیاهان می باشد.لامپهای فول اسپکتروم رشد گیاه دقیقا از نور خورشید شبیه سازی شده اند و نه تنها هیچ نور مضری برا گیاه ندارند بلکه تمام طول موج های مورد نیاز گیاه را نیز تامین می کنند.

طیف های رنگی لامپ رشد گیاه یا فول اسپکتروم

لامپ هایی که مخصوص رشد گیاه ساخته می شود دارای طیف کاملی از رنگ ها می باشند که دقیقاً عملکرد نور خورشید را برای گیاهان فراهم می کند. لامپ های رشد گیاه فول اسپکتروم دارای طیف وسیعی از رنگ های آبی، قرمز، سفید و ماوراء بنفش می باشند که چرخه طبیعی رشد گیاهان را فراهم می کنند.

آیا لامپ های فول اسپکتروم ال ای دی برای گیاهان مناسب هستند؟

ال ای دی ها و لامپ های فلورسنت هر دو نور با طیف کامل منتشر می کنند. اما در مقایسه این دو لامپ ها و چراغ های ال ای دی فول اسپکتروم برای گیاهان پیشنهاد می شود و برای رشد، گل دهی و میوه دهی گیاهان بسیار عالی می باشند.

لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم چه مزایایی دارد؟

نسبت به بازدهی مصرف برقی بسیار پایینی دارند.

بای گیاه مضر نیستند و گرمای کمی دارند.

در مقایسه با لامپ‌های معمولی عمر بالایی دارند.

این لامپ‌ها را می‌توان در تمامی مکان‌ها نصب کرد.

چون گرمای کمی دارند می‌توان در نزدیکی گیاه قرار داد.

ننصب بسیار اسانی دارد با پایه یا سرپیچ نصب می‌شود.

لامپ فول اسپکتروم در چه مکان هایی می‌توان نصب کرد ؟

لامپ های فول اسپکتروم به دلیل کامل بودن طیف های نوری و کم مصرف بودن مناسب برای استفاده در گلخانه ها، آپارتمان های کم نور،پارکینگ منازل، راه پله ها، لابی هتل ها، رستوران ها با فضای کم نور و… می باشند.

چگونه لامپ رشد گیاه را انتخاب کنیم؟

لامپ‌های رشد گیاه /وناگونی با مارک‌های مختلف در بازار وجود دارد. برای اینکه لامپ با کیفیتی بخرید حتما از فروشنده مشاوره بگیرید اگز فروشنده اطلاعات زیادی نداشت بهتر است خرید نکنید. نکته دوم این است که، با توجه به گیاهتان لامپ خرید کنید لامپ بزرگ یا کوچک دلیل بر بهتر بودن و مفید بودن برای گیاه نیست. از لامپ های قدیمی با وات‌های بالا استفاده نکنید چون انمها مصرف برق بیشتری دارند و گرمای زیادی تولید می کنند که برای گیاه شما مناسب نیست. برای اینکه بهترین لامپ با توجه به گیاهتان انتخاب کنید با مشاوران اسمایلی فارم تماس بگیرید تا بهترین و مناسب‌ترین‌ها را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم