کشت ترخون به روش هیدروپونیک

کشت ترخون به روش هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک ترخون

ترخون یک غذای محبوب در اشپزی است. برگ کمی دارد، ودر بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترخون یک گیاه چند ساله است و در گروه افتابگردان قرار دارد. و در صورت کشت به روش هیدروپونیک می‌تواند بسیار موثر باشد. پس می‌توان گفت کشت هیدروپونیک ترخون یک روش بسیار عالی و پر درامد است.

انواع ترخون

در کشت هیدروپونیک ترخون، می‌توان دو نوع مختلف کشت کرد. که ترخون فرانسوی و ترخون روسی این دو نوع را تشکیل می‌دهند.

ترخون فرنسوی یک گیاه چند ساله است. ترخون‌های فرانسوی می‌توانند ۶۰ الی ۹۰ سانتی متر رشد کنند، که برگ‌های سبز تیره و باریک و کمی پیچ خوردگی دارند. ترخون‌ها اغلب گل سبز و کوچکی را تولید می‌کنند. ولی برای کشت نمی‌تون از ان‌ها برای کشت استفاده کرد. در واقع این گل‌ها عقیم هستند. رشد و تکثیر این گیاه از طریق قلمه زدن  اتفاق می‌افتد.

ترخون روسی اغلب دارای برگ‌های بلند و باریک و به رنگ سبز روشن است. ترخون روسی گیاه جذابی است، و خیلی ظریف‌تر از ان چیزی است که به نظر می‌رسد. شرایط رشد در طعم و بوی این گیاه بسیار تاثیر دارد، و طعم این گونه از گیاه مثل ترخون فرانسوی نیست

گیاه ترخون که از طریق ریشه و قلمه زدن رشد می‌کند. باید به ارتفاع ، حدودا ۴۵ سانتی متری برسند.این گیاه که در عمق کم کاشته می‌شود برای کشت هیدروپونیک بسیار مناسب است. در این کشت روی همه مراحل کشت توجه کافی اانجام شود. البته درست است که در کشت هیدروپونیک به همه موارد توجه ویژه‌ای  می‌شود. ابیاری باید هفته‌ای ۳ الی ۴ بار به صورت اتومتیک انجم شود. محلول غذایی باید به مقدار کافی برسد.

این گیاه می‌تواند به سطوح بالای رطوبت مقاومت نشان دهد. برای اینکه ترخون به خواب زمستانی نرود به یک محیط گرم و روشن نیاز دارد. برای همین با کنترل محیط کشت می‌توان در طول سال ترخون کشت کرد.

کشت ترخون به روش هیدروپونیک

با اماده سازی بستر کشت در هیدروپونیک می‌ توان این گیاه را پرورش داد. در کشت هیدروپونیک ترخون، مواد غذایی از طریق بستر کشت به محصول می‌رسد. البته بیشتر پرورش دهندگان محلول مغذی رشد را درداخل اب می‌ریزند، و درواقع اب و محلول باهم مخلوط می‌کنند و با کنترل PH محلول مناسب‌ترین محلول برای گیاه انتخاب می‌کنند. دمای مورد نیاز این گیاه ۱۸ الی ۲۱ درجه سانتی گراد در روز و ۱۲ درجه سانتی گراد در شب است. برای اینکه بتوانیم در داخل گلخانه دمای ایده‌ال را شبیه سازی کنیم، بهتره این دما را شبیه سازی کنیم.

افات و بیماری

در کشت هیدروپونیک ترخون، ممکن اس افات و بیماری به سراغ گیاهان بیاید. این گیاهان در محیط گرم و خشک ممکن است دچار بیماری شوند. بیماری و افات ترخون کنه عنکبوتی و شته‌ها هستند. ترخون فرانسوی می تواند یک هدف آبدار برای کنه های عنکبوتی باشد. اگر لکه‌های زردی روی برگ‌ها یا تارهای ریز در سطح زیرین آن‌ها مشاهده کردید، احتمالاً کنه‌های عنکبوتی دارید. این لکه ها در اثر سوراخ کردن کنه ها در بافت گیاه و مکیدن آب میوه ایجاد می شوند. آنها به طرز عجیبی  ریز هستند، بنابراین به چشمان خود متکی نباشید تا آنها را در جریان کار بگیرید. برای تایید به یک ذره بین نیاز دارید. اسپری کردن گیاهان با آب می تواند برای از بین بردن کنه ها و لاروهای آنها موثر باشد

ترخون فرانسوی نسبت به بیماری های قارچی مانند زنگ ترخون، سفیدک کرکی، سفیدک پودری و ریزوکتونیا (پوسیدگی ریشه) حساس است.

زنگ ترخون قارچی است که مسافت های طولانی را از طریق هاگ های باد منتقل می کند. هاگ های مایل به قرمز و زنگ مانند پس از یک دوره اولیه لکه های سفید یا زرد در بالای برگ ها در انتهای برگ ها ظاهر می شوند. موارد شدید رشد گیاه را متوقف کرده و باعث زرد شدن و از بین رفتن برگها می شود. برای درمان، حذف و از بین بردن برگ های آلوده. برای پیشگیری، گردش هوا را در بین ساقه ها و گیاهان ترخون افزایش دهید و برگ ها را خشک نگه دارید. آبیاری قطره ای را امتحان کنید یا گیاهان را زودتر آبیاری کنید تا قبل از غروب آفتاب برگها کاملا خشک شوند.   

کپک پرزکی توسط میکروب هایی ایجاد می شود که در محیط های مرطوب رشد می کنند. مانند زنگ ترخون، بادگیر نیز هست و به برگ های گیاه حمله می کند. روی برگ ها لکه های سفید، زرد یا قهوه ای همراه با کپک خاکستری در کف برگ ایجاد می شود. برای درمان، فوراً برگهای آلوده را جدا کرده و از بین ببرید. اطمینان از اینکه محل کاشت شما دارای خاکی با زهکشی خوب است و آب ساکن را جمع نمی کند نیز به جلوگیری از کپک کرکی کمک می کند. روغن چریش یک پیشگیری کننده خوب است و عفونت های خفیف را می توان با قارچ کش مسی درمان کرد.

کپک پودری یک قارچ سفید و پودری است که می تواند هم به قسمت بالایی و هم پایینی برگ ها حمله کند. مانند سایر بیماری های ذکر شده، هاگ های سفیدک پودری توسط باد حرکت می کنند. این قارچ مواد مغذی گیاه را از بین می برد و باعث قهوه ای شدن و مرگ برگ ها می شود. خبر خوب این است که بسیاری از گزینه های درمانی مقرون به صرفه و ارگانیک برای سفیدک پودری وجود دارد. روغن چریش روش ترجیحی ماست.

پوسیدگی ریشه یک قارچ خاکی است که به ریشه گیاهان حمله می کند و باعث پژمرده شدن و مرگ گیاهان می شود. ممکن است شانکرهای قهوه‌ای یا قرمز روی ساقه‌های گیاه در یا درست زیر خاک ببینید یا برگ‌هایی که خاک آلوده را لمس می‌کنند نیز ممکن است عفونی شده و لکه‌های زرد نشان دهند. برای درمان، بلافاصله مواد گیاهی بیمار را حذف کنید. عفونت های گسترده را می توان با قارچ کش های طبیعی تجاری که حاوی میسلیوم و هاگ های یک باکتری خاص هستند، درمان کرد. البته، اقدامات فرهنگی مانند تناوب زراعی، فاصله مناسب گیاهان، و روش های آبیاری خوب برای پیشگیری از ریزوکتونی ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم