پروژکتور رشد گیاه چیست؟

پروژکتور رشد گیاه چیست؟

پروژکتور رشد گیاه چیست؟

پروژکتور رشد گیاه چیست؟

پروژکتور رشد گیاه فواید زیادی برای صنعت کشاورزی و روشنایی گلخانه دارد، تولید بیشتر، شکوفایی زودتر، و رشد ریشه سریعتر، کنترل بیشتر روی رشد گیاه و استفاده اقتصادی از زمین کشاورزی و گلخانه ها از خوبی‌های جالب توجه این تکنولوژی در صنعت نور دنیا است. ال ای دی های رشد مخصوص گیاهان هستند. یک سری از led رشد گیاه هم وجود دارند که با توجه به پرتاب نور و بازدهی که دارند، مصرف انرژی کمتری دارند. درنتیجه به کشاورزان با مصرف انرژی کمتر به خصوص در طول فصول زمستان و پاییز کمک زیادی می کنند. پروژکتور‌ها نور لازم برای رشدگیاه را از خود ساطع می‌کنند، و باعث رشد گیاه می‌شوند.

 

نور

نور برای رشد گیاه ضروری است، نور خورشید ارزون ترین منبع در دسترس نوراست، ولی برای کشاورزی همیشه به میزان لازم در اختیار نیست. این کار دلایل مختلفی دارد. اگر به خواهیم در حالت کلی بیان کنیم تغییر فصول و طبقاتی کردن کشت در گلخانه می‌تواند چالش کمبود نور به وجود بیاورد.

 

درنتیجه استفاده از نور مصنوعی یا پروژکتور رشد گیاه ال ای دی به جهت افزایش تولید و کیفیت گیاه بسیار متداول شده است. گیاهان نسبت به انسان ها حساسیت کاملاً متفاوتی به رنگ های نور دارند. رنگ بنفش، صور تی و ابی و قرمز بیشتر تاثیر در رشد گیاه را دارد. البته رنگ‌های دیگر هم در رشد تاثیر دارد. که در نورهای فول اسپکتروم همه این رنگ‌ها لحاظ شده است. گیاهان برای یک انرژی نورانی نور قرمز تقریباً یک ونیم برابر فوتون بیشتر از نور آبی تولید می کند. یعنی اغلب منابع نور قرمز فوتون بیشتری از منابع نور آبی تولید می کنند. البته گیاهان دارای حساسیت متفاوت به رنگ های مختلف نور نشان داده و اثرات متفاوتی روی آنها می‌گذارند. درنتیجه استفاده از منبع نوری مناسب برای هر گیاه برای دستیابی به نتیجه بهینه در تولید اون مؤثر است.

میزان شار نوری یا لومن بر وات لامپ‌های متا هالید، بخار سدیم، و دیگر لامپ‌های کم مصرف به مراتب کمتر از لامپ های LED است، و هم چنین میزان حرارت تولید شده توسط این گونه بسیار بالاست و برای محیط های کنترل شده از لحاظ دمایی مناسب نیست و موجب صرف هزینه اضافی برای تهویه محیط می‌شود. اما لامپ های LED به دلیل حرارت پایین قابلیت نصب در فاصله ۱۰ الی ۲۰ سانتی متری گیاه را دارند که این خودش فضای کمتری را اشغال می کند.

 

فواید پرژکتور‌های رشد در گلخانه

از  فواید پرژکتور‌های رشد یا همون لامپ برای پرورش گیاه می توانیم به رشد بیشتر، شکوفایی زودتر، و رشد سریعتر ریشه، کنترل بیشتر روی رشد گیاه و استفاده اقتصادی از زمین کشاورزی اشاره کنیم. لامپ های LED دارای طول عمر بسیار بالا و مصرف انرژی بسیار پایین هستند. میزان تمرکز نور مصنوعی مناسب برای گیاهان بسیار بالا است و از هدر رفتن ان جلوگیری می‌شود. و این تمرکز نوری موجب رشد بهتر و بیشتر گیاه می‌شود. لامپ های متال هالید به دلیل تولید حرارت بالا باید در فاصله مناسبی نسبت به گیاه نصب شود و این عامل به خودی خود باعث اتلاف وقت بسیاری شده و رشد گیاه در مقایسه با استفاده از LED ها کمتر است.

 

طیف لارم برای پرژکتور رشد گیاه

گیاهان با توجه ساختاری که دارند می‌توانند به چند قسمت تقسیم شوند.

ساختار کلرفیل های داخل برگ هاش و همچنین رنگ برگ، گل ده بودن و یا نبودن، محیط رشد، نور دوست  و سایه دوست بودن، مدت زمان نیاز به نور، طیف لازم برای رشد و.. از جمله مواردی است که باید به توجه کرد تا پروژکتور مناسب رشد ان را خریداری کرد.

ما با استفاده از انواع LED ها در رنگ های مختلف و همچنین لنزهای مختلف می توانیم شرایط مناسبی برای رشد بهتر گیاه فراهم کنیم . به عنوان مثال نور به صورت فوتون هایی از انرژی منتشر می‌شود که این فوتون ها جذب کلرفیل گیاهان می‌شود و یا  طیف نورهای آبی و قرمز که درگلخانه ها استفاده می‌شود، طیف نور قرمز دارای فوتون های بیشتری نسبت به نور ابی است.

 

درترکیب این دو طیف نور برای رشد گیاه ، نور قرمز برای رشد زایشی مؤثر بوده و نور آبی برای رشد رویشی مناسب است. ترکیب این دو طیف موجب بهبود و سرعت رشد ریشه ها و گل دهی بیشتر گیاه می‌شود. از آنجایی که نور خورشید همیشه و به مقدار کافی در دسترس نیست بطور مثال در زمستان, یا در تابستان موج آفتاب باعث آفتاب سوختگی گیاه می‌شود. بهترین گزینه برای پرورش گیاهان به صورت گلخانه ای استفاده از لامپ‌های LED هست که نور آن همیشگی و قابل کنترل است. بدلیل داشتن حرارت پایین موجب آفتاب سوختگی گیاهان نمی‌شود و شادابی و طراوت گیاه حفظ می‌شود.

 

مقدار نیاز گیاه به نور رشد

بر ای اینکه بتوانیم خرید بهتری انجام بدهیم و گیاهان را به صورت حرفه‌ای پرورش دهیم بهتر است در مواقع خرید به نکاتی دقت کنیم . این نکات برای رشد بهتر و طسریعتر گیاه است. ما اگر بتوانیم تشخیص دهیم گییاه ما چه نوری  احتیاج دارد خرید و انتخاب برای ما بهتر خواهد شد. این نکات عبارت‌اند از

مقدار نور

شدت نور

زاویه تابش نور

همین نکته های ساده و مهم اگر رعایت نشود باعث آسیب رساندن به گیاه می‌شود. بطور ساده همه می‌دانند که تمرکز نور رشد بر روی گیاهان می‌تواند تأثیر حرارت منفی روی برگ ایجاد کند پس بهتره فاصله مناسبی بین نور و گیاه وجود داشته باشد. بهترین و در دسترس ترین نوری که می‌توانیم برای رشد نمو گیاهان آپارتمانی داشته باشیم رنگ نور قرمز و آبی است. ترکیب این دو رنگ به نسبت دو و یک. یعنی دو تا قرمز و یه یک آبی. به این صورت ترکیب می‌کنیم. این ترکیب نور باعث می‌شود که گیاه شما رشد کند. الته برا گلخانه‌ها این ترکیب رنگ می‌تواند حرفه‌ای تر باشد. و ترکیب دیگری را انتخاب کنیم.

هر منبع نوری طول موج مخصوص به خودش رو دارد در گلخانه برایاینکه بتوانیم بهترین بازدهی را بگیریم بهتر است از افراد متخصص کمک بگیریم.یا خودمان به اندازه کافی اطلاعات داشته باشیم. تا زوایه نور برای رشد گیاه را تشخیص دهیم. یا فاصله مناسب نور از گیاه را اندازه گیری کنیم. منتها بهترین بازدهی جهت رشد و نمو گیاهان با توجه به اینکه ال ای دی ها طول موجهای دقیق با کالیبراسیون دقیق دارند، پروژکتورها و لامپهای ال ای دی هستند که میتوانید با استفاده از اونها بصورت کاملاً حرفه ای گیاهانتون رو پرورش بدهید. اسمایلی فارم سازنده بهترین نورهای رشد برای گلخانه می‌تواند بهترین گزینه برای خرید شما باشد. نور رشد‌های این شرکت  با اقتصادی‌ترین قینمت از طریق سایت به فروش می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم