پروژکتور گلخانه و راهنمای خرید

پروژکتور گلخانه و راهنمای خرید

راهنمای خرید و نصب پروژکتور برای گلخانه

راهنمای خرید و نصب پرژکتور برای گلخانه

 

اصول خرید پروژکتور گلخانه‌ای در حقیقت فراهم آوردن شرایطی است که گیاهان، بهترین رشد خود را داشته باشند. در این راستا باید گفت، پروژکتور  گلخانه، نه فقط به منظور رشد هر چه بیشتر و بهتر گیاه، بلکه در برخی موارد برای تزئین و زیباسازی فضای گلخانه، پیاده سازی می گردد. البته بیشتر برای رشد گیاه مورد استفاده می‌گیرد.  درست است که نور خورشید، بهترین نور طبیعی برای رشد و پرورش گیاهان می باشد، اما نوری است که همواره و در همه حال، موجود نیست. در نتیجه خرید نور مصنوعی مناسب برای فضای گلخانه، از الزامات نورپردازی این فضا است که می تواند محیط فرح بخشی در گلخانه ایجاد کرده و همچنین روشنایی مورد نیاز برای رشد گیاهان را در طول شب و در روزهای زمستان فراهم آورد.

از سوی دیگر پروژکتور‌های مناسب در گلخانه های حرفه ای که در کار تولید و پرورش انواع گیاهان فعالیت دارند، می تواند، تاثیر بالایی در سود دهی گلخانه داشته باشد. با اجرای درست و نصب مناسب پروژکتور‌های گلخانه می‌توان بهره‌وری گلخانه را بالا برد.

هدف از نصب پروژکتور چیست؟

قبل از شروع خرید و نصب پروژکتور گلخانه، باید ابتدا هدف از نورپردازی را مشخص کرد و این که نورپردازی به منظور زیبا سازی گلخانه و یا برای رشد و پرورش گیاهان انجام می شود. به هر حال انتخاب هر کدام از موارد، دارای اصول و الزامات جداگانه ای خواهد بود. محل گلخانه و نوع کاربری نیز، در راه اندازی سیستم نورپردازی، نقش تعیین کننده ای دارد.

انتخاب نور مناسب برای گلخانه

به طور مثال گلخانه ای که شما در داخل منزل و یا باغ خود دارید، با گلخانه ای که به منظور پرورش محصول، احداث شده است، نورهای مصنوعی متفاوتی را می طلبند. در کل گلخانه‌های صنعتی با گلخانه‌های خانگی در انتخاب نور تفاوت‌هایی دارد. بهتر است برای انتخاب نور گلخانه‌های صنعتی تخصصی‌تر عمل کرد. در گلخانه‌های خانگی می‌توان از لامپ رشد گیاه استفاده کرد ولی  در گلخانه‌های صنعتی بهتر است از پروژکتور‌های صنعتی برای رشد گیاه استفاده کنیم.

نور جهت رشد گیاهان و فرآیند فتوسنتز الزامی است. ارزان‌ترین منبع در دسترس، نور طبیعی خورشید است اما این منبع برای باغبانی علمی همواره و به مقدار نیاز قابل دسترس نیست. از این رو پروژکتور‌های رشد گلخانه، با هدف افزایش محصول و ارتقای کیفیت آن بسیار شایع شده است. گیاهاندر مقایسه با نسبت انسان به رنگ نور بسیار حساس‌تر هستند و این حساسیت در اقسام گوناگون گیاهان مختلف است. استفاده از منابع نوری مختلف کار را برای گیاهان در کنار دستورالعمل صحیح استفاده از آن، جهت به دست آوردن نتایج مورد هدف در تولید و رشد گیاهان بسیار دارای اهمیت است.

استفاده از پروژکتور‌های رشد گیاه باعث بهبود پارامترهای رشد می‌شود. این موضوع به چند پارامتر بستگی دارد، محصول، شرایط محیطی، دستور العمل نوری و… برخی از این پارامتر‌ها هستند. همچنین گیاهان به دوره‌های روشنایی و تاریکی نیازمند هستند، از این رو نوردهی باید به‌صورت منظم قطع و وصل گردد. گونه‌ها و واریته‌های گیاهان، مناسب‌ترین نسبت دوره‌های روشنایی به تاریکی را مشخص می‌کنند؛ چنانکه برخی از گیاهان روزهای بلند و برخی شب‌های کوتاه را ترجیح می‌دهند؛ درصورتی‌ که دسته‌ای دیگر به روزهای کوتاه و شب‌های بلند نیازمند هستند و گیاهانی نیز میانگینی از هر دو را می‌پسندند.

ال‌ای دی‌های رشد گیاه که به آن‌ها پروژکتور رشد گیاه LED هم مبی‌گویند، ازنظر مصرف انرژی از سایر پروژکتورها بسیار مقرون به صرفه‌تر هستند، مقدار بهینه نور لازم دریافتی در هرپروژه توسط هر گیاه خاص که برای پرورش آن گیاه مناسب است؛ در شرایط موجود مورد مطالعه قرار می‌گیرد و به طور مجزا محاسبه می‌شود. پروژکتور‌های رشد گیاه مجموعه‌ای از فواید را برای صنعت کشاورزی به ارمغان آورده است که از آن می‌توان به تولید بیشتر، شکوفایی زودتر و رشد سریعتر ریشه، افزایش کنترل روی رشد گیاه و بهره‌ی اقتصادی از زمین کشاورزی اشاره نمود.

 

آیا پروژکتور رشد گیاه برای هر گیاهی مناسب است ؟

طول موج‌های لازم برای فتوسنتز در اقسام گیاهان تا ۸۰ درصد یکسان است. تنها در گیاهان گوناگون با درنظر گرفتن این موضوع که این گیاهان گل دهی یا میوه دهی دارند و یا خیر، حدود ۲۰ درصد اختلاف وجود دارد. از آنجا که لامپ‌های رشد گیاه براساس نوع سفارش تولید می‌شوند، تمام طول موج‌های لازم با توجه به نوع گیاه در لامپ قرار می‌گیرد. از این رو پروژکتور‌های رشد گیاه  برای انجام عمل فتوسنتز در اقسام گیاهان از جمله میوه‌ها و سبزیجات خانگی و آپارتمانی و … گزینه بسیار خوبی است.

نکات که باید بدانید

 • در طول موج بیش از از ۷۸۰ نانومتر یعنی مادون قرمز فقط حرارت تولید می‌شود و اثری که ایجاد می‌کند، فقط تحریک رشد بی‌رویه در گیاه است.
 • در طول موج ۷۰۰ نانومتر یعنی محدوده نور قرمز حداکثر عمل فتوسنتز انجام می‌پذیرد و این درصورتی است که از جوانه زدن دوباره‌ی گیاه جلوگیری می‌کند.
 • در طول موج ۶۶۰ نانومتر یعنی محدوده حرکت نور قرمز به سمت نارنجی، منجر به غنچه زنی گل و تولید برگ‌ها می‌شود.
 • در طول موج ۵۱۰ نانومتر یعنی محدوده رنگ زرد-سبز وحدود طول موج ۴۸۵ نانومتر فقط مقدار کمی رنگدانه‌های زرد جذب می‌شوند.
 • در طول موج ۴۳۰ تا ۴۴۰ نانومتر یعنی محدوده رنگ آبی عملیات رنگدانه انجام می‌پذیرد. این طول موج بازدارنده‌ی قوی حشرات مضر است.
 • در طول موج ۳۱۵ تا ۴۰۰ نانومتر برگ‌ها ضخیم شده و باعث تولید رنگدانه و کاروتوئید می‌شود. این طول موج نیز بازدارنده حشرات مضر است.
 • طول موج ۲۸۰ نانومتر برای گیاه مضر بوده و در شدت زیاد، یکنواختی عمل رشد را تخریب می‌کند.
 • طول موج ۱۰۰ نانومتر نابود کننده کل گیاه است.

مزایای استفاده از پروژکتور رشد گیاه

دو علت کلی برای استفاده از نور مصنوعی وجود دارد. افزایش فتوسنتز گیاه مهم‌ترین آن است و مورد دیگر قابلیت کنترل دوره روشنایی است. کنترل شدت نور از موضوعاتی است که در رشد گیاه بسیار حائز اهمیت است. برای مثال گل‌های گلخانه‌ای نیازمند نوری در بازه زمانی ۶ تا ۱۲ ساعت هستند که در این زمینه می‌توان از لامپ‌های رشد گیاه متال هالید استفاده نمود. این نوع چراغ‌ها در رشد نشاهای گل و گیاهان بسیار مؤثر واقع می‌شوند.

مقدار تمرکز نور مصنوعی متناسب برای هر گیاه بسیار بالاست و از هدر رفتن آن جلوگیری می‌شود و این تمرکز نوری باعث رشد بهتر و بیشتر درگیاه می‌گردد. لامپ‌های متال هالید به علت تولید حرارت زیاد بایستی در فاصله‌ی مناسبی نسبت به گیاه نصب شده و جهت ایجاد تمرکز نور روی گیاه باید از رفلکتور استفاده شود که این عامل‌ها خود به خود موجب اتلاف بسیاری شده و رشد گیاه در مقایسه با استفاده از LED‌ها کمتر است

از فواید دیگر استفاده از پروژکتور رشد گیاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 • افزایش محصول
 • افزایش سرعت رشد دانه و کوتاه نمودن چرخه‌ی رشد
 • یکنواختی بهتر گیاهان
 • استفاده‌ی بهتر از فضای گلخانه
 • افزایش و بهبود کیفیت محصول
 • صرفه جویی در انرژی مصرفی
 • ضریب تکثیر بالا
 • بقای بیشتر ریشه‌ها
 • بهبود و کنترل فرایند بسط دادن و گسترش
 • سرعت بخشیدن به فاز سخت شدن و شکل گیری گیاه
 • نورهای قابل تنظیم برای کنترل و تکرارپذیری رشد گیاه
 • مدیریت موثر گرما

برای خرید نور رشد گلخانه باید اطلاعاتی داشته باشید اما بهتر است، از یک مشاور برای خرید کمک بگیرید تا بهترین خرید را داشته باشید. اسمایلی فارم سازنده پروژکتور‌های رشد گیاه برای گلخانه شما رابرای خرید هرچه بهتر راهنمایی می‌کند. برای انتخاب محصول مورد نظر به فروشگاه اسمایلی فارم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم