گلخانه هوشمند چه سنسورهایی نیاز دارد؟

گلخانه هوشمند چه سنسورهایی نیاز دارد؟

گلخانه هوشمند چه سنسورهایی نیاز دارد؟

گلخانه هوشمند چه سنسورهایی نیاز دارد؟

همه شما در مورد گلخانه وگلخانه هوشمند به اندازه کافی اطلاعاتی دارید. در ادامه به سنسور‌هایی که در گلخانه‌ها استفاده می‌شود می‌پردازیم. سنسورها اصولا کمیت‌هایی مانند دما، رطوبت، فشار و… را اندازه گیری می‌کنند. این دیتا به سرور اصلی ارسال می‌شوند تا پردازش و دستورات لازم برای بهینه سازی گلخانه اعمال شود.

سنسورهایی که در گلخانه هوشمند نصب می‌شوند عبارت اند از

سنسور دمای محیط

سنسوررطوبت

سنسور دی‌اکسید کربن

سنسور مونواکسید کربن وسایر گاز‌های قابل اشتعال

سنسور دمای بستر

سنسور اندازه گیری EC  اب

سنسور اندازه گیری PH اب

سنسور رطوبت خاک

سنسور اندازه گیری دمای اب

سنسور دمای محیط

دما یکی از مهم‌ترین پارامتر‌هایی می‌تواند بر روی رشد گیاه تاثیر داشته باشد. کاهش یا افزایش دما می‌تواند گیاه شما را از بین ببرد. سنسور دمای محیط، دمای داخل گلخانه را اندازه گیری می‌کند. این سنسور می‌ةواند دمای بین منفی ۲۰ الی مثبت ۸۰ درجه را اندازه گیری کند البته این اعداد با توجه به نوع و کیفیت محصول می‌تواند متغییر باشد. این سنسورها دارای ترانسیمتر برایی انتقال دیتا می‌باشند.

سنسور رطوبت

این سنسور برای اندازه گیری و تنظیم دما و رطوبت داخل گلخانه استفاده می‌شود. این سنسور قابلیت ارسال دیتا را دارد. این سنسور رطوبت داخل گلخانه اندازه می‌گیرد و به کنترلر ارسال می‌کند. و با توجه به دیتای ارسال شده دستورات لازم برای افزایش یا کاهش رطوبت انجام می‌شود. این سنسور‌ها باید دقت بالایی داشته باشند تا تابش نور خورشید در عملکردشان تاثیری نداشته باشند. پس در انتخاب نوع سنسور رطوبت بیشتر دقت کنید.

سنسور دی اکسید کربن

گاز دی اکسید کربن برای فتوسنتز گیاه بسیار مسئله حیاتی است. و به اندازه بودن این گاز در رشد و کیفیت محصول تاثیر بسیار بالایی دارد. پس کنترل کردن این گاز دی محیط گلخانه می‌تواند باعث نجات گیاهان شما شود. چون بالا پایین بودن این گاز برای سلامتی گیاه مهم است. برای اینمه بتوانیم این گاز را در محیط گلخانه کنترل کنیم بتر است از سنسور دی اکسید کربن استفاده کنیم. پس انتخاب نوع این سنسور می‌تواند بسیار مهم باشد.

این سنسورها نباید در محیط الوده به مدت طولانی نگهداری شود. این سنسور‌ها به حرارت زیاد حساس هستند و باید دور از حرارت باشند. هر سنسوری دفترچه راهنمایی برای اماده سازی و مراحل نصب دارد که باید به دقت کنیم. مثلا اگر کالیبره کردن سنسور را به درستی انجانم ندهیم ممکن است سنسور به درستی کتار نکند.

سنسور مونو اکسید کربن و سایر گاز‌های قابل اشتعال

هممه شما با گاز مونو اکسید کربن اشنایی دارید. این گاز بسیار سمی و خظرناک است. این گاز از سوختن ناقص کربن حاصل می‌شود. برای مثال در بخاری و ابگرمکن و… که از سوختن ناقص کربن، مونواکسید کربن به وجود می‌اید. این گاز بسیار سممی است و باعث مرگ و میر می‌شود. این سنسور گازمونو اکسید کربن وسایر گاز موجود در هوا را اندازه گیری می‌کند. از این سنسور در جای الوده به طولانی نگداری نکنید.

سنسور دمای بستر

رشد گیه به  یک عامل وابسته نیست و برای اینکه بتوانیم محصول با کیفیت داشته باشیم به عوامل مختلفی نیاز داریم. همه این عوامل در کنار هم باعث رشد گیاه می‌شود. یکی از عواملی که در رشد گیاه تاثیر دارد، دمای ریشه یا خاک است. با بالا پایین شدن دمای بستر ریشه گیاه ممکن است خشک شود و گیاه بمیرد. پس بهتر است از از یک سنسور برای اندازه گیری دمای بستر استفاده شود این سنسور دمای خاک یا بستر را اندازه گیری می‌کند. البته ممکن است در کشت هیدروپونیک این سنسور حذف شود و به جای ان سنسور تنظیم دمای اب داشته باشیم.

سنسور اندازه گیری EC  اب

کیفیت اب در صنعت کشاورزی اهمیت بالایی دارد. شاید برای کشاورزان سنتی از اهمیت چندانی برخوردار نباشد ولی برای کشاورزان گلخانه‌ای اهمیت بالایی دارد و در گلخانه‌های هیدروپونیک این همیت بالاترین حد خود می‌رسد. پس اندازه‌ گیری مواد الی، مواد معدنی و دیگر ترکیبات داخل اب بسیار اهمیت دارد. در گلخانه هیدروپونیک که به جای اب خالی محلول غذایی به گیاه می‌دهند این موضوع بیشتر اپیش به چشم می‌اید. پس برای اینکه بدنیم اب مصرفی در گلخانه چه موادی دارد بهتر است از این سنسور داخل مخزن اب استفده کنیم. با توجه به شرکت‌های سازنده محصولات متعددی در بازار است. پس سعی کنید از شرکت‌هایی که پشتیبانی قوی دارند خرید کنید.

سنسور اندازه گیری PH اب

اسیدی  و قیلیایی بودن اب یا محلول غذایی در کشت گلخانه‌ای از اهمی بالایی برخودار است، مخصوصا در گلخانه‌های هیدروپونیکی میزان بالا و پایین بودن ph در رشد گیاه اهمیت بالایی دارد. پس برای کنترل میزان ph  اب نیاز به سنسور اندازه گیری داریم. این سنسور انواع مختلفی برای  دارد که با توجه به نیاز می‌توان از بازار خرید کرد.

سنسور رطوبت خاک

برای اینکه بتوانیم رطوبت خاک را بسنجیم نیازمند این سنسور هستینم. هر کدام از سنسور‌ها در نوبت خود از اهمیت بالایی برخوردار هستند. مثلا با این سنسور تعداد دفعات ابیاری و میزان ابیاری مشخص می‌شود.

سنسور اندازه گیری دمای اب

اصلی ترین چیزی گیاه به صورت مداوم سر و کار دارد اب است. دمای اب ممکن است میزان رشد و مدت زمان رشد گیاه تاثیر داشته باشد. پس بهتر است دمای اب کنترل شود اب مصرفی گیاه گرم یا سرد نشود. دستگاهی این کار را برای ما انجام می‌دهد سنسور اندازه گیری دمای اب  است.

در این اینجا با انواع سنسورها که برای هوشمند کردن گلخانه نیاز است اشنا شدیم، و فهمیدیم هر کدام از این سنسور‌ها چه کاری را انجام می‌دهند. همه این سنسور‌ها در بازار موجود است و برای خرید ان‌ها می‌توانید اقدام کنید. علاوه بر کیفیت محصول پشتیبانی از محصول نیز دارای اهمیت است. البته برای گلخانه‌دارها خرید سنسورها به تنهایی کارگشا نیست. باید به فکر پکیجی باشند که کنترل کل عملیات گلخانه را به عهده بگیرند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم