پلتفرم اینترنت اشیا مدیریت اقلیم گلخانه چیست؟

پلتفرم اینترنت اشیا مدیریت اقلیم گلخانه چیست؟

پلتفرم اینترنت اشیا مدیریت اقلیم گلخانه چیست؟

پلتفرم اینترنت اشیا مدیریت اقلیم گلخانه چیست؟

 

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا (Internet Of Things) یک فناوری جدید است که یک شبکه جهانی از ماشین ها و دستگاه هایی ایجاد می کند که قادر به برقراری ارتباط و تبادل داده با یکدیگر از طریق اینترنت هستند اینترنت اشیا می تواند اطلاعاتی راجع به اشیا متصل به هم به دست بیاورد و آن را تجزیه و تحلیل کند و تصمیشم بگیرد. به عبارت دیگر، می توان گفت اینترنت اشیا هوشمندانه است و از طریق اینترنت از راه دور بهم متصل می‌شوند.  در دنیای امروزی قطعات زیادی هستند که می‌توانند داده ارسال و دریافت کنند. در وسایل نقلیه، ساختمان‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌ها و.. از این قطعات استفاده می‌کنند.

اینترنت اشیا IoT چیست؟

کاربرد اینترنت اشیا در گلخانه‌های هوشمند

وقتی ما در شرایطی قرار می گیریم که باید غذای بیشتری با منابع کمتری تولید کنیم، هر مزیتی یک برد قلمداد می شود و اینجا جایی است که اینترنت اشیا (IoT) قدرت خود را نشان می دهد و با مزایایی که به همراه دارد تولید مواد غذایی را افزایش می دهد. کشاورزی هوشمند با فناوری های پیشرفته اینترنت اشیا داخلی، منحصراً برای کمک به کشاورزان در کاهش ضایعات تولید شده و افزایش بهره وری طراحی شده است.

اینترنت اشیا مزایای زیادی به محصولات زراعی می رساند. با نصب سنسورهای متعدد در یک مزرعه، یک کشاورز به آمارهای اساسی در مورد اشکال آب و هوا، رطوبت خاک، سطح مواد معدنی و میزان نوری که گیاهان در معرض آن قرار دارند دسترسی مداوم دارد. این به نوبه خود زمینه ساز آبیاری بهتر و همچنین کاهش هزینه ها می شود. به همین ترتیب مقدار قابل توجهی از هزینه ها صرفه جویی می شود و در عین حال محصولات بهتر و بیشتری برداشت می شود.

در همین حال، فناوری اینترنت اشیا باید بتواند در سه سطح کارامد باشد:

  • امکان جمع آوری و ارائه داده در زمان واقعی.
  • ارائه راه حلی که در سطح جهانی قابل دسترسی باشد و محدود به اپراتور یا شبکه های محلی نباشد.
  • ارائه راه حلی برای نصب آسان، مقرون به صرفه و کم مصرف.

با استفاده از اینترنت اشیا در گلخانه باید بیشتر انرژی‌های مصرفی کاهش پیدا کند، ولی در عوض بهره‌وری باید افزایش پیدا کند. این مسئله می‌تواد برای گلخانه‌دار بسیار جذاب باشد.

آب

 مدیریت دقیق آبیاری، که باعث صرفه جویی کلی در مصرف آب توسط گلخانه خواهد شد.

برق

با آبیاری دقیق و مصرف کمتر برق، در هزینه های انرژی صرفه جویی شود. البته در گلخانه‌های طبقاتی با روشن خاموش کردن منظم نور از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌شود. در گلخانه‌های هیدروپونیکی مصرف برق بسیار مهم است. و تنظیم مصرف برق اهمیت بالایی دارد.

کار

 نیازی به یک فرد اختصاصی برای مدیریت ثبت اطلاعات نیست. در عوض، می توان از این شخص به طور تخصصی در مکان دیگری از عملیات مزرعه استفاده کرد. یا به عبارتی دیگر یک فرد می‌تواند چندین گلخانه در کنار هم را کنترل کند. پس با کاهش نیروی کار هزینه اضافی هم کاهش پیدا می‌کند.

کاهش استرس ها و چالش ها

 با کمک تصمیمات آگاهانه و به موقع، امکان مدیریت کارآمد عملیات وجود دارد. بسیار چالش ‌ها برای این است که کارها در زمان تعیین شده انجام نمی‌شود. مثلا ابیاری به موقع یا تنظیم  کود یا محلول غذایی که باعث پژمرده شدن گیاه می‌شود. با اینترنت اشیا این مشکل حل شده و دیگر نیازی نیست دنبال این چالش‌ها باشیم  همه کار‌ها سر زمان مشخص شده انجام می شود.  

بازده بهتر

اینترنت اشیا سعی در کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها دارد. اگر از یک شرکت متخصص برای این کار کمک بگیرید بهره‌وری گلخانه بهتر خواهد شد.

با پیشرفت در بهره مندی از فناوری اینترنت اشیا امکان گسترش کشاورزی هوشمند جهانی به مناطق دور افتاده فراهم می شود اینترنت اشیا از حسگرهایی تشکیل شده است که می تواند شرایط آب و هوایی در زمان واقعی مانند رطوبت، بارندگی، دما و موارد بسیار دقیق را تشخیص دهد این سنسورها وضعیت محصولات و هوای اطراف آنها را کنترل می کنند و در صورت مشاهده شرایط آب و هوایی نگران کننده، هشدار ارسال می شود. دیگر نیاز به حضور فیزیکی در شرایط ناخوشایند آب و هوایی وجود ندارد که در نهایت باعث افزایش بهره وری می شود.

گلخانه های هوشمند

اینترنت اشیا برای هوشمند سازی گلخانه ها ایستگاه های هواشناسی را قادر ساخته است تا شرایط اقلیمی را به طور خودکار مطابق با مجموعه خاصی از دستورالعمل ها تنظیم کنند. اضافه کردن IoT در گلخانه ها مداخلات انسانی را از بین برده است، بنابراین کل فرآیند را مقرون به صرفه کرده و همزمان دقت را افزایش می دهد. سنسورها داده های زمان واقعی را جمع آوری و انتقال می دهند که منجر به ایجاد نظارت دقیق بر وضعیت گلخانه در زمان واقعی می شود. با کمک سنسورها می توان از طریق ایمیل یا هشدارهای پیامکی میزان مصرف آب و وضعیت گلخانه را کنترل کرد. آبیاری اتوماتیک و هوشمند نیز با کمک اینترنت اشیا انجام می شود. این سنسورها به ارائه اطلاعات در مورد فشار، رطوبت، دما و سطح نور کمک می کنند.

اینترنت اشیا داده را تحلیل می‌کند

داشتن فضایی برای ذخیره اطلاعات به دست آمده از اینترنت اشیا نقش بسیار مهمی در بهبود فرایند ایفا می کند. در دنیای IoT، حسگرها منبع اصلی جمع آوری داده ها در مقیاس بزرگ هستند. داده ها با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل به اطلاعات معنی دار تبدیل می شوند. تجزیه و تحلیل داده ها به تجزیه و تحلیل شرایط آب و هوایی، شرایط دام و شرایط محصول کمک می کند. با کمک دستگاه های اینترنت اشیا می توانید با گرفتن داده ها از حسگرها، از وضعیت محصولات واقعی در زمان واقعی مطلع شوید. با استفاده از تجزیه و تحلیل، می توانید بینشی دریافت کنید تا تصمیمات بهتری راجع به برداشت محصول بگیرید. تجزیه و تحلیل روند کار به کشاورزان این امکان را می دهد تا شرایط آب و هوایی آینده و برداشت محصولات را بشناسند.

خلاصه

امروزه برای تولید محصولات کشاورزی بیشتر با هزینه‌های پایین‌تر و مصرف بهینه منابع از اینترنت اشیا (IoT) استفاده می‌شود.اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند از راه‌اندازی یک راهکار هوشمند و جامع تا تولید یک سنسور خاص برای بازار ایفای نقش می کند. وضعیت گلخانه‌ها و مزارع، دما، رطوبت هوا، سیستم آبیاری، نور مصنوعی، مه پاش، چراغ اعلان درب، چراغ اعلان مخزن و… با استفاده از سنسور‌ها دریافت می شود و به سکوی ابری اینترنت اشیا ارسال می‌شود و پس از بررسی موارد، عملگر‌ها با توجه به شرایط از پیش تعیین شده آغاز به فعالیت می‌نمایند.با نصب سنسورها در زمین، شرایط خاک مانند میزان رطوبت و نیتروژن به‌صورت مستمر پایش شده و به‌صورت روزانه به کشاورزان و گلخانه‌دارها اطلاعاتی در خصوص میزان آبیاری و کود دهی مورد نیاز ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم