گلخانه هوشمند چیست؟

گلخانه هوشمند چیست؟

گلخانه هوشمند چیست؟

گلخانه هوشمند  چیست؟

قبل از این که سراغ گلخانه هوشمند برویم. بابد به تاریخچه گلخانه یک سری بزنیم. ایده رشد گیاهان در مناطق تحت کنترل محیط زیست از زمان روم باستان وجود داشته است. اولین گلخانه های مدرن در قرن هفدهم در اروپا ظاهر شدند. این گلخانه های خصوصی عمدتاً توسط افراد ثروتمند و تحصیل کرده برای رشد و مطالعه گیاهانی که از مناطق گرمسیری جهان وارد می شدند ساخته شده اند. اما این گلخانه ها چندان کاربردی نبودند. ساخت آنها پرهزینه بود، برای کارکردن به کار زیادی نیاز داشت و چالش های زیادی را در حفظ گرما و تهویه ثابت ایجاد کرد. با بهبود مصالح و تکنیک های ساختمانی در طول زمان، گلخانه ها کارآمدتر و کاربردی تر شدند. در قرن گذشته شاهد پیشرفت‌های تکنولوژیکی زیادی بوده‌ایم، مانند اختراع ورق‌های بزرگ پلی اتیلن، که به گلخانه‌ها این امکان را می‌دهد تا حتی از نظر هزینه و انرژی کارآمدتر شوند و در عین حال به تدریج راه خود را به باغ‌ها، حیاط‌های خلوت و حتی بالکن صاحبان خانه باز کنند. 

امروزه هنوز درصد زیادی از گلخانه ها با استفاده از ورق های پلی، اکستروژن های آلومینیومی، لوله های فولادی گالوانیزه و لوله های آب PVC ساخته می شوند. یک گلخانه ساده حیاط خلوت لزوماً نیازی به اتوماسیون مانند سایه های کنترل شده توسط کامپیوتر، آبیاری، تهویه یا کنترل دما ندارد. 

با این حال، درک این نکته مهم است که حفظ دما و رطوبت کنترل شده در گلخانه دو مورد از مهمترین عناصر هر گلخانه کاربردی هستند. نوسانات شدید دما ممکن است تاثیر قابل توجهی بر سلامت گیاهان داشته باشد و گرمای بیش از حد گلخانه نیز می تواند باعث خشک شدن سریع خاک و افزایش مصرف آب شود. 

رطوبت بر توانایی گیاه در انجام عملکردهای بیولوژیکی اصلی خود تأثیر می گذارد. گیاهان از فرآیندی به نام تعرق استفاده می کنند که به حرکت آب مورد استفاده برای فتوسنتز و رشد کمک می کند. همچنین در خنک سازی گیاه نقش بسزایی دارد. با این حال، رطوبت بیش از حد می تواند منجر به عفونت های باکتریایی و قارچی شود، بنابراین یافتن تعادل مناسب برای سلامت گیاه ضروری است. نظارت و کنترل دما و رطوبت نسبی به صورت محلی یا از راه دور بسیار مهم است.

در میان تغییرات آب و هوایی، کاهش منابع و افزایش جمعیت، صنعت کشاورزی جهانی تحت فشار قابل توجهی قرار گرفته است. با تشدید غیرقابل پیش بینی بودن، جای تعجب نیست که تولیدکنندگان به فناوری های پیشرفته روی آورده اند تا کارایی تولید و انعطاف پذیری محصول را افزایش دهند. در صنعت کشاورزی، اینترنت اشیا (IoT) بیش از هر زمان دیگری می‌تواند نقش افرینی داشته باشد، و گلخانه های هوشمند نمونه ای درخشان در این زمینه هستند.

یک گلخانه یک محیط کنترل شده را فراهم می کند که برای نیازهای گیاهی کشت شده در داخل آن تنظیم شده است. به طور سنتی، پارامترهای ریز اقلیم و زراعی به روشی نسبتاً دستی و متناقض ثبت می‌شوند. محدودیتی برای اندازه گیری وجود دارد، و شیوه های کشاورزی بر اساس یک برنامه از پیش تعریف شده و مبتنی بر حدس و گمان اجرا می شوند. از سوی دیگر، تغییرات آب و هوا در طول روز و شرایط “نامرئی” مانند درهای باز یا عفونت در مراحل اولیه دائماً بر محیط گلخانه تأثیر می گذارد و محصولات را تهدید می کند.

گلخانه‌های هوشمند مجهز به سنسورهای مدرن و فناوری‌های ارتباطی، به‌طور خودکار اطلاعات محیط اطراف و محصول را به صورت 24 ساعته در اختیار شما قرار می‌دهند. داده‌های جمع‌آوری‌شده به یک پلتفرم اینترنت اشیا وارد می‌شوند که در آن الگوریتم‌های تحلیلی آن‌ها را برای کشف تنگناها و ناهنجاری‌ها به هوش عملی تبدیل می‌کنند. بر این اساس، عملیات تهویه مطبوع و روشنایی، در کنار فعالیت های آبیاری و سمپاشی می تواند بر حسب تقاضا تنظیم شود. نظارت مستمر داده ها توسعه مدل های پیش بینی را برای ارزیابی خطرات بیماری و آلودگی محصول تسهیل می کند.

با باز کردن بینش‌های عظیم محصول، یک گلخانه هوشمند به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد که کار نیروی کار را به حداقل برسانند، کارایی در استفاده از منابع و مواد شیمیایی را بهبود بخشند و در عین حال نرخ عملکرد را بهینه کنند.

یک گلخانه ساده در حیاط خلوت لزوماً نیازی به اتوماسیون مانند سایه های کنترل شده توسط کامپیوتر، آبیاری، تهویه یا کنترل دما ندارد.

با این حال، درک این نکته مهم است که حفظ دما و رطوبت کنترل شده در گلخانه دو مورد از مهمترین عناصر هر گلخانه کاربردی هستند. نوسانات شدید دما ممکن است تاثیر قابل توجهی بر سلامت گیاهان داشته باشد و گرمای بیش از حد گلخانه نیز می تواند باعث خشک شدن سریع خاک و افزایش مصرف آب شود.در گلخانه‌های صنعتی حتما باید این نکات رعایت شود تا محصولات دچار الودگی نشوند.و گلخانه بازدهی مناسبی داشنه باشد. 

رطوبت بر توانایی گیاه در انجام عملکردهای بیولوژیکی اصلی خود تأثیر می گذارد. گیاهان از فرآیندی به نام تعرق استفاده می کنند که به حرکت آب مورد استفاده برای فتوسنتز و رشد کمک می کند. همچنین در خنک سازی گیاه نقش بسزایی دارد. با این حال، رطوبت بیش از حد می تواند منجر به عفونت های باکتریایی و قارچی شود، بنابراین یافتن تعادل مناسب برای سلامت گیاه ضروری است. نظارت و کنترل دما و رطوبت نسبی به صورت محلی یا از راه دور بسیار مهم است.

مزایای گلخانه هوشمند

اتوماسیون کامل در شیوه انجام کسب و کار روزانه شما انقلابی خواهد بود و به شما امکان می دهد به اهدافی دست پیدا کنید که پیش از این دست نیافتنی نبودند. در ادامه به برخی مزایای گلخانه هوشمند می‌پردازیم.
 رسیدن به شرایط اب‌ و هوایی مناسب و پایدار
یک سیستم گلخانه هوشمند از شما در مدیریت مرکزی و هماهنگی کلیه فرآیندهای مربوط به مدیریت آب و هوا، نور، آبیاری، آب و انرژی پشتیبانی می کند. سیستم به طور خودکار شرایط و رویدادهایی را که بر کشت شما تأثیر می گذارد، در داخل و خارج گلخانه شما پیش بینی می کند. بنابراین، با پیوند دادن همه فرآیندها به یکدیگر، پایدارترین آب و هوا را ایجاد می‌کنید و نتیجه محصول ایده‌آل را به ارمغان می‌آورید.

مدیریت بهینه انرژی
با فرآیندهای گلخانه‌ای خودکار، به دلیل پیش‌بینی هوشمندانه شرایط، از انرژی تا حد امکان بهینه استفاده می‌شود. سیستم نظارت بر گلخانه هوشمند با نرم افزار مدیریت انرژی به طور مداوم نیازهای برق مورد انتظار و منبع تغذیه موجود برای گلخانه شما را تجزیه و تحلیل می کند. با هماهنگ کردن این فرآیندها، شما از انرژی گرانبها استفاده بهینه می کنید. این به شما امکان می دهد با حداکثر بازده به رشد پایدار برسید.

اطمینان از استفاده بهینه برای مصرف اب
برای بهترین نتایج محصول، به ترکیب دقیق آب و در زمان دقیق نیاز دارید. تنظیم جریان های مختلف آب به بهترین شکل ممکن و در عین حال مصرف مقادیر مناسب کود بسیار مهم است. آبیاری خودکار گلخانه به شما کمک می کند تا سیستم های دوز کود را کنترل کنید، که با آن می توانید آب آبیاری با کیفیت بالا را به طور موثر داشته باشید. همراه با ضد عفونی ، می توانید با خیال راحت آب را به گردش درآورید و بالاترین الزامات ایمنی مواد غذایی و مقررات مربوط به تخلیه آب آبیاری را رعایت کنید. این نه تنها به نفع محصول شماست، بلکه به سلامت مالی کسب و کار شما نیز کمک می کند.

کنترل از راه دور در هر زمان و در هر مکان
اتوماسیون گلخانه ای کنترل شده بی سیم، امکان کنترل گلخانه از راه دور را فراهم می کند. مدیریت گلخانه دیگر لازم نیست در محل انجام شود. شرایط گلخانه خود را با سنسور‌های کنترل گلخانه هوشمند کنترل کنید و به راحتی تنظیمات را از هر کجا و در هر زمانی که انتخاب کنید تغییر دهید. نظارت و مدیریت کامل را می توان در حال حرکت از طریق تلفن هوشمند، تبلت یا لپ تاپ خود انجام داد. با در دست داشتن گوشی هوشمند، کنترل کامل از راه دور اکنون یک واقعیت است.

اینده گلخانه هوشمند
کسب و کارهای آینده به کام کسانی است که به دنبال آخرین نوآوری های تکنولوژیکی هستند. با یک گلخانه اتوماتیک، می توانید مطمئن باشید که در حال انجام یک سرمایه گذاری مطمئن در آینده هستید. نرم افزار اتوماسیون گلخانه به طور مداوم به روز می شود و این اطمینان را می دهد که شما همیشه یک سیستم امن و پایدار با جدیدترین عملکردها دارید.

اگر می خواهید محصول تازه خود را پرورش دهید یا می خواهید علاقه به رشد گیاه خود را به سطح جدیدی ارتقا دهید، باید به فکر ارتقاء گلخانه خود به گلخانه هوشمند تر باشید تا به شما کمک کند بهترین نتایج را دریافت کنید. به لطف پیشرفت های فناوری، سنسورهای بلوتوث هوشمند بسیار مقرون به صرفه هستند و مستقیماً از جعبه کار می کنند. برای کسانی که به دنبال چالش دیگری هستند، هم حسگر و هم اپلیکیشن موبایل 100% منبع باز هستند و فرصتی ایده آل برای ساخت راه حل های گلخانه ای هوشمند خود را به شما ارائه می دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم