اینده علوفه هیدروپونیک برای دامداران

اینده علوفه هیدروپونیک برای دامداران

اینده علوفه هیدروپونیک برای دامداران

اینده علوفه هیدروپونیک برای دامداران

شروع قیمت های بالای غلات و علوفه و مراتع تحت تأثیر خشکسالی و سایر الگوهای آب و هوایی غیرقابل پیش بینی، بسیاری از کشاورزان را به دنبال یافتن جایگزین های اقتصادی و پایدار برای خوراک های سنتی کرده است. هیدروپونیک پتانسیل بهبود چشمگیر کشاورزی مدرن را دارد. وارد دنیای علوفه هیدروپونیک شوید، روشی برای تولید خوراک تازه، تمیز و سبز برای اسب ها و دام ها است. با حداقل فضا، هیدروپونیک به صاحبان مزارع اجازه می دهد تا یک سیستم رشد در طول سال داشته باشند که مقدار و کیفیت ثابتی از مواد گیاهی را بدون توجه به آب و هوای بیرون تولید می کند. گیاهان بدون خاک رشد می کنند. فقط رطوبت و مواد مغذی در اختیار گیاهان در حال رشد قرار می گیرد.

علوفه سبز هیدروپونیک

علوفه سبز یکی از نهاده های مهم است و نقش عمده ای در تغذیه دام دارد. علوفه مواد مغذی و مواد معدنی مورد نیاز را برای سلامتی دام یا دام فراهم می کند. کنترل هزینه خوراک بر سود تأثیر می گذارد و منجر به کشاورزی موفق می شود. به دلیل هزینه های بالای نیروی کار، در دسترس نبودن زمین های آبی و گرانی زمین، کسب و کارها را با چالش های زیادی مواجه کرده است. بسیار واضح است که با افزایش هزینه ها و کاهش منابع طبیعی، فناوری پایدار مانند هیدروپونیک ، محرک کلیدی آینده صنعت پرورش حیوانات خواهد بود. استفاده از فناوری هیدروپونیک برای تولید علوفه سبز با کیفیت، گامی انقلابی در تولید علوفه سبز کشور خواهد بود.

در 5 سال اخیر مردم در بسیاری از نقاط جهان به پرورش علوفه سبز به روش هیدروپونیک علاقه زیادی نشان داده اند. دلیلش بسیار شفاف است.

زمین های زیر کشت روز به روز کاهش می یابد

کمبود آب در نقاط مختلف جهان بیشتراز قبل شده است.

زمین حاصلخیز فقیر برای رشد علوفه بسیار کم است.

رشد مداوم علوفه در خشکی روز به روز دشوار می شود.

هزینه علوفه در حال افزایش است.

هزینه سرمایه گذاری و هزینه های سربار مانند برق، موتورهای دیزل، پمپ های آب، تراکتورها، وسایل نقلیه حمل و نقل برای حمل علوفه، کودهای مورد استفاده برای پرورش علوفه، هزینه بارگیری و تخلیه علوفه روز به روز در حال افزایش است. در حالی که در علوفه هیدروپونیک در داخل یا کنار دامداری کشت می‌شود.

آب و هوای نامناسب برای کاشت علوفه به دلیل گرمایش جهانی و عواملی مثل سیل و طوفان می‌تواند خسارت‌هایی را به همراه داشته باشد.

هزینه زمین روز به روز در حال افزایش است، بنابراین خرید زمین های حاصلخیز عظیم برای پرورش علوفه با روش های مرسوم دشوار است. زمین‌هایی که کنارش اب داشته باشد بسیار گران هستند.

مسائل مربوط به نیروی کار ماهر و غیر ماهر روز به روز در مزارع افزایش می یابد.

بخش بسیار جالب در فناوری علوفه هیدروپونیک این است که آن‌هایی که مفهوم فنی پرورش آن را درک می‌کنند، می‌توانند این علوفه سبز را در یک قطعه زمین بسیار کوچک در هر نقطه از جهان فقط با کنترل عوامل مورد نیاز برای رشد پرورش دهند.

کل علوفه کشت شده در 2-3 هکتار زمین به روش معمولی تنها در 80 متر مربع از زمین با فناوری علوفه هیدروپونیک قابل کشت است.

میلیون ها لیتر آب برای پرورش علوفه سبز به روش متعارف در زمین های باز استفاده می شود، به این صورت که 80 تا 90 درصد آب در زمین نفوذ می کند، 10 تا 15 درصد آب تبخیر می شود و تنها 2 تا 5 درصد آب در واقع به صورت واقعی است. استفاده از ریشه های گیاه برای رشد، حتی اگر از تکنیک های پیشرفته مانند سیستم های آبیاری قطره ای و غیره برای صرفه جویی در مصرف آب استفاده کنیم، می توانیم در مقایسه با سیستم های غرقابی معمولی فقط تا 30 تا 60 درصد آب را صرفه جویی کنیم. اما در کلیت  نمی توانیم در مصرف آب صرفه جویی انچنانی داشته باشیم. در روش هیدروپونیک تقریباً 90 تا 95 درصد در مصرف آب نسبت به روش معمول صرفه جویی می شود.

امروزه به دلیل افزایش جمعیت، تقاضای شیر و گوشت به شدت در حال افزایش است و برای رفع این نیاز مردم باید به دامپروری روی بیاورند،

در آینده در صورت مصالحه با این کالا، کمبود شدیدی در بازار و در نهایت تقاضا افزایش می یابد و قیمت نیز افزایش می یابد،

بنابراین برای ایجاد تعادل در بازار باید تعادل مناسبی بین عرضه و تقاضای شیر و گوشت وجود داشته باشد.

این موقعیت فرصت بزرگی به کارآفرینان جدید داده می شود تا وارد این تجارت شوند، تقاضای این کالا به دلیل افزایش روز به روز جمعیت هرگز متوقف نمی شود.

اما این کارآفرینان قطعاً با مشکل بزرگی در زمینه پرورش علوفه سبز برای بزها، گاوها، گوسفندها، خرگوش ها، بوقلمون ها، جوجه های بومی، خوک ها، اسب ها و بسیاری از حیوانات دیگر مواجه خواهند شد که در ابتدا به علوفه سبز بستگی دارد.

دامداران و کار افرین فعال در این حوضه با سرمایه گذاری در سالن تولید علوفه هیدروپونیک می‌توانند در

زمین بسیار کمتر

آب کمتر

تلاش کمتر (کار هوشمندانه)

هزینه عملیاتی کمتر

اعتماد کمتر به کارگران

آینده بسیار خوب و بزرگی را در در ابن حوزه داشته باشند.

مهمترین مسئله امروز این است دام و دامدار علاقه زیادی به این رشته دارند اما هزینه اولیه برای ساخت سالن تولید علوفه کمی بیشتر است. ولی با گرفتن تسهیلات کم بهره برای گلخانه کوچک مقیاس می‌توان تا حدی سرمایه مورد نیاز راجبران کرد.

آنها نمی توانند زمین بزرگی را برای شروع در این زمینه خریداری کنند، زیرا به دلیل هزینه بالای آن در بازار، نیاز اساسی برای پرورش علوفه در این زمینه است. البته بیشتر دامداران در کنار دامداری خود فضای برای تجهیز سالن ممکن است داشته باشند.

برای اینکه بتوانید با کمترین هزینه سالن خود را برای  کشت علوفه تجهیز کنید با مشاورین اسمایلی فارم تماس بگیرید. مشاورین اسمایلی فارم به صورت رایگان در خدمت شما  هستند تا پاسخگوی سوالاتت شما باشند

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم