علوفه هیدروپونیک راه نجات دامداران

علوفه هیدروپونیک راه نجات دامداران

علوفه هیدروپونیک راه نجات دامداران

تولید علوفه هیدروپونیک راه نجات دامداران

هزینه خوراک تکمیلی می تواند برای جیب دامداران بسیار گزاف و سنگین باشد، با این حال، علوفه هیدروپونیک پاسخی است که کشاورزانو دامداران برای تهیه علوفه مقرون به صرفه و پایدار برای حیوانات خود به دنبال آن بوده اند. علوفه هیدروئونیک می تواند در طول سال می تواند در دسترس دامداران قرار گیرد.

از طریق هیدروپونیک می توان علوفه را به راحتی کشت کرد و ان را در 7 الی 8 روز برداشت کرد. در سرتاسر جهان، تولید هیدروپونیک محصولاتی مانند کاهو به طور فزاینده ای محبوب می شود و در حال حاضر در همه کشور‌ها و قاره‌ها از جمله آسیای جنوب شرقی، روسیه، برزیل، ژاپن و استرالیا رایج است. در مورد هیدروپونیک، گیاهان به جای خاک روی یک بستر رشد می کنند و از آب غنی شده با مواد مغذی تغذیه می شوند. ام د رعلوفه هیدروئونیک هیچ ماده مغذایی به جو داده نمی‌شود و فقط اب به جوانه‌ها داده می‌شود.

تولید علوفه هیدروپونیک شامل تامین غلات با رطوبت و مواد مغذی لازم برای ترویج جوانه زنی و رشد گیاه در غیاب یک محیط رشد جامد مانند خاک را توضیح داد. شاخه‌های سبز و حصیر ریشه برداشت می‌شوند و می‌توان آن‌ها را با سایر خوراک‌ها مخلوط کرد تا علوفه تغذیه‌ای برای دام به دست آید. دانه با جوانه زدن، جوانه زدن و سپس تولید شاخه سبز رویشی به طول 20-25 سانتی متر با ریشه های در هم تنیده در عرض 5 تا 8 روز به تامین رطوبت و مواد مغذی پاسخ می دهد.

در حالت کلی بذر به مدت چهار الی هشت ساعت در آب خیس می شود تا رطوبت کافی برای جوانه زدن جذب شود. سپس به مدت 24 ساعت در محفظه جوانه زنی قرار داده می شود تا جوانه ها ظاهر شوند سپس به سینی های رشد منتقل می شوند. البته کل ماجرا به همین سادگی نیست و هر بخش چالش‌های خاص خودش را دارد.

این دانه دارای مواد مغذی و انرژی کافی برای جوانه زنی است و هنگامی که شاخه ها ظاهر می شوند قادر به ادامه حیات تا مرحله خاصی هستند.

تا روز سوم، ارتفاع بوته ها 5 تا 10 سانتی متر و از روز 4 تا 6 به 20 تا 25 سانتی متر می رسد. تا روز 7 و 8 بوته ها 20 تا 30 سانتی متر می شوند و دانه سرشار از مواد مغذی می شود. بنابراین روزهای 7 و 8 زمان مناسبی برای کشاورزان برای برداشت بدون هزینه اضافی خواهد بود.

علاوه بر موفقیت در اروپا، کشورهای دیگر در قاره مانند اتیوپی، کنیا و آفریقای جنوبی قبلاً چندین سال است که این نوع تولید علوفه را با موفقیت بزرگ انجام می دهند. کشاورزان و دامداران اکنون از این فناوری آگاه شده اند تا بتوانند با تغییرات آب و هوایی که باعث خشکسالیهای طولانی مدت مقابله کنند.

فرآیند تولید علوفه هیدروپونیک

فقط از کیفیت خوب بذر برای تولید علوفه هیدروپونیک استفاده کنید. هرگز از دانه های شکسته یا ناسالم استفاده نکنید زیرا این دانه ها به خوبی جوانه نمی زنند و رشد نمی کنند.

شما می توانید از ذرت، حبوبات، گندم و دانه های دیگر استفاده کنید ولی از نیم دانه‌ها ، دانه‌های شکسته و سیاه استفاده نکنید زیرا این‌ها می توانند سیستم وعلوفه شما به سمت کپک بکشند که برای دام‌ها ضرر زیادی دارد.

بیشتر کشاورزان از دانه های جو برای تولید علوفه هیدروپونیک استفاده می کنند. در شرایط آب و هوایی سرد، بذر گندم و جو دوسر خوب است، در حالی که در شرایط آب و هوایی گرم، بذر جو برای تولید علوفه هیدروپونیک مناسب است.

تغذیه علوفه سبز هیدروپونیک

ظرف شش تا هفت روز، غذاساز آماده برداشت است، صفحات علوفه را از سینی بیرون آورده و قبل از تغذیه به دام، آن ها را به قطعات کوچک برش می دهد، بنابراین برای حیوانات راحت تر است که علوفه را به درستی بخورند.

از نگهداری علوفه برای بیش از 9 روز در سینی خودداری کنید زیرا پس از 9 روز ارزش غذایی علوفه به آرامی شروع به کاهش می کند و فیبر شروع به رشد می کند.

این غذاساز را به همراه سایر غذاها و علوفه خشک از کل مقدار علوفه به دام بدهید.

این علوفه را با غذای دیگر و سایر علوفه های خشک به دام بدهید. کشاورز ترکیبی از نصف علوفه هیدروپونیک و نیمی علوفه یا علوفه خشک می دهد.

علوفه هیدروپونیک بسیار نرم و مغذی و خوش طعم است و حیوانات حاصل از آن لذت می برند.

مزایای زیست محیطی

  • بدون کود، آفت کش و علف کش می‌توان غاذای سالم و ارگانیک داشت.
  • مصرف آب کمتر: می‌تواند یکی از بهترین مزیت در خشکسالی باشد.
  • کاهش تاثیر حمل و نقل خوراک: می‌تواند هزینه خوراک را پایین بیاورد.
  • خودپایداری بیشتر: می‌تواند در دسترس بودن علوفه در طول سال کمک بیشتری کند.

مزایای کشاورز

  • حداقل نیروی کار: در سالن‌های 1 تن در روز می‌توان با یک نیرو کارگاه را اداره کرد.
  • عملکرد بالا در یک منطقه کوچک: با کشت طبقاتی می توان در یک محیط کوچک 75 متری 1 تن در روز تولید کرد.
  • کنترل کیفیت خوراک: به دلیل اینکه این علوفه هیچ ماده افزودنی و شیمیایی ندارد از کیفیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی، افزودن علوفه به رژیم غذایی دام شما به مزایای مستقیم برای مزرعه شما منجر می شود. پرورش علوفه به روش هیدروپونیک کارآمدتر از هر وسیله دیگری برای تولید خوراک دام است. با تغذیه علوفه، میزان منابع مورد نیاز برای نگهداری از حیوانات و مزرعه خود را تا حد زیادی کاهش می دهید. علوفه یک خوراک طبیعی تر است و با علوفه هایی که سیستم گوارشی دام و اسب برای پردازش طراحی شده است قابل مقایسه است. با توجه به افزایش قابلیت هضم و در دسترس بودن مواد مغذی، تغذیه علوفه از غلات و کنسانتره فواید زیادی دارد. حیوانات شما نه تنها سالم تر و کیفیت زندگی بهتری خواهند داشت، بلکه بهره وری و سودآوری بیشتری نیز خواهند داشت. برای پرورش پایدار لبنیات، علوفه سبز با کیفیت باید به طور منظم به دام های شیری داده شود. علوفه هیدروپونیک گزینه خوبی در مقابل کشاورز است زیرا سریع رشد می کند، دارای ارزش غذایی بالایی است و مهم ترین چیز این است که حیوانات دوست دارند بخورند.

ساخت سیستم علوفه هیدروپونیک

برای پرورش علوفه با کیفیت خوب، باید بتوانید دما و رطوبت را کنترل کنید. علوفه به راحتی در شرایط محیطی نیمه کنترل شده با دامنه دمایی 15-32 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 80-85 درصد رشد می کند. همچنین، نور کنترلی برای رشد علوفه مورد نیاز است، بنابراین باید یک توری سوله کوچک یا گلخانه ای کم هزینه بسازید.

برای ساخت توری سوله ای یا گلخانه ای ارزان قیمت، می توانید از ، میله آهنی یا لوله‌های یا همان اسکلت ‌هاس ساخت گلخانه استفاده کنید، و برای پوشاندن این سازه به توری سایه دار یا کیسه های توپی نیاز دارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم