فواید علوفه هیدروپونیک

فواید علوفه هیدروپونیک

علوفه هیدروپونیک

فواید علوفه هیدروپونیک

تولید علوفه هیدروپونیک شامل تامین رطوبت و مواد مغذی لازم دانه غلات است تا در غیاب محیط رشد جامد، جوانه زنی و رشد گیاه امکان پذیر شود. شاخساره های سبز رنگ و حصیر ریشه برداشت می شوند و به دام ها تغذیه می شوند. دانه با جوانه زدن، جوانه زدن و سپس تولید شاخه سبز رویشی به طول20 الی 25 سانتی متر با ریشه های در هم تنیده در عرض 7 تا 8 روز به تامین رطوبت و مواد مغذی پاسخ می دهد.

علوفه در سینی ها در یک واحد رشد تحت محیط کنترل شده رشد می کند و فقط در زمان های از پیش تعیین شده در طول روز با آب تامین می شود.

محصولات علوفه ای که در این روش کشت می شوند عبارت‌اند از: ذرت، جو، گندم و سورگوم. علوفه هیدروپونیک در 7 روز آماده تغذیه است. نتیجه نهایی شبکه ای از ریشه ها و یک حصیر سبز از جوانه های سبز است که به طور کامل تغذیه می شود و محتوای غذایی بالایی را ارائه می دهد.

ویژگی های علوفه کشت شده در هیدروپونیک 
سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیم ها
علوفه هیدروپونیک 80 تا 85 درصد قابل هضم است
علوفه هیدروپونیک حاوی پروتئین با کیفیت
محتوای انرژی بالا است
رطوبت بالا که از قولنج جلوگیری می کند

ویژگی های ساخت سالن تولید علوفه هیدروپونیک
با ساخت سالن تولید علوفه هیدروپونیک روزانه یک علوفه بسیار مغذی و قابل هضم در ملک شما ارائه می شود تا همراه با سایر خوراک ها یا به عنوان جایگزینی برای آنها استفاده شودهزینه هر کیلوگرم بسیار رقابتی است البته قیمت علوفه بیشتر بستگی خرید قیمت خرید بذر دارد. تبدیل دانه بذر به علوفه آبدار با ضریب شش به یک در طول خشکسالی یا دوره های تابستانی خشک معمولی جذابیت زیادی دارد. یک خوراک سبز و سرشاز از مواد مغذی و پروتیینی هم برای دام وهم خریدار جذابیت دارد.

داشتن چنین علوفه ای در 365 روز سال به مدیران مزرعه اجازه می دهد تا بره ها، گوساله ها و غیره را در زمان بهینه برای رسیدن به قله های بازار رها کنند، و همچنین به راحتی می توانند ذخایر چربی تولید کنند که دارای ثبات است.

علوفه هیدروپونیک   به یک عنوان جایگزینی برای روش متداول تولید علوفه سبزاست. فناوری هیدروپونیک برای پرورش علوفه برای حیوانات مزرعه در حال ظهور است. علوفه سبز تولید شده از طریق رشد بذر بدون خاک اما در محلول های غنی از آب یا مواد مغذی به عنوان علوفه سبز هیدروپونیک شناخته می شود. در مقایسه با روش های مرسوم پرورش علوفه، علوفه هیدروپونیک به فضای کمتری نیاز دارد و نسبت به کشاورزی خاکی علوفه بسیار مغذی تولید می کند.

سیستم پرورش علوفه هیدروپونیک  به روشی ساده می توان گفت که از چارچوب قفسه هایی تشکیل شده است که سینی های پلاستیکی روی آنها چیده شده است. پس از خیساندن یک شبه، لایه ای از دانه ها روی پایه سینی ها پخش می شود. در طول دوره رشد، بذرها مرطوب نگه داشته می شوند، اما اشباع نمی شوند. رطوبت آنها معمولاً از طریق آبیاری اسپری تامین می شود. سوراخ های سینی تخلیه آب اضافی را تسهیل می کند. دانه‌ها معمولاً در عرض 8 تا 12 ساعت پس از خیساندن جوانه می‌زنند و در عرض 7 روز یک حصیر چمنی به ارتفاع 20 الی 25 سانتی متر تولید می‌کنند.

علوفه هیدروپونیک بسیار آسان‌تر قابل هضم است، سرشار از مواد مغذی و آنزیم‌هایی است که انرژی صرف شده در این فرآیند هضم بسیار کمتر خواهد بود، زیرا انرژی اضافی حاصله به تولید و رشد شیر منحرف می‌شود.

نیاز به فناوری هیدروپونیک در تولید علوفه سبز  فناوری هیدروپونیک برای غلبه بر محدودیت های زیر برای تولید علوفه سبز با کیفیت لازم است.

چه زمانی می‌توان اقدام تولید علوفه هیدروپونیک کرد؟

در مورد زمین های کوچک و در دسترس نبودن زمین های حاصلخیز برای کشت علوفه سبز، می‌توان از سالن تولید علوفه استفاده کرد

زمانی که امکانات آبیاری، آب، حصارکشی، منابع آماده سازی زمین کار محدود باشد.

در مناطق معدنی و کمربند ساحلی که منطقه محدودی برای رشد صنایع لبنی علوفه سبز دارد.

در مناطقی که تخریب علوفه توسط گاوهای ولگرد و سایر حیوانات وحشی ایجاد می شود.

در مناطقی که کشاورزان لبنیات هزینه بیشتری را برای نیروی کار برای کشت علوفه سبز صرف می کنند.

در مناطقی که تقاضای علوفه سبز در برابر در دسترس بودن علوفه بسیار زیاد است.

برتری علوفه هیدروپونیک نسبت به زمین خاکی

صرفه جویی در مصرف آب:   سیستم هیدروپونیک تنها به 2 تا 3 لیتر آب برای رشد 1 کیلوگرم علوفه سبز با کیفیت در مقایسه با 55 تا 75 لیتر آب مورد استفاده در کشاورزی معمولی نیاز دارد.

استفاده از حداقل زمین:  عموماً گلخانه هیدروپونیک به زمین حاشیه ای به مساحت 10 متر در 5 متر برای 1000 کیلوگرم علوفه سبز در روز در هر واحد نیاز دارد. در کشاورزی سنتی به 1 هکتار زمین نیاز دارد.

نیاز به نیروی کار کمتر:   در هیدروپونیک، کار مورد نیاز برای تولید علوفه سبز حدود 2 تا 3 ساعت در روز است، در حالی که سیستم تولید علوفه معمولی برای کشت تا برداشت علف نیاز به کار شدید مداوم دارد.

زمان کمتری برای رشد علوفه سبز:   برای رسیدن به مرحله رشد بهینه علوفه سبز مغذی، از زمان جوانه زدن بذر تا رشد کامل گیاهی با ارتفاع 20 تا 30 سانتی متر به 7 تا 8 روز زمان نیاز است. عرضه مداوم علوفه سبز در طول سال برای تامین تقاضای صنایع لبنی امکان پذیر است.

افزایش ارزش غذایی:   علوفه سبز رشد یافته از سیستم هیدروپونیک در مقایسه با علوفه های معمولی بسیار مغذی خواهد بود. بنابراین با استفاده از چمن هیدروپونیک می توان شیر با کیفیت را از حیوانات شیری تهیه کرد.

حداقل تلفات علوفه  سبز: علوفه سبز رشد یافته از سیستم هیدروپونیک به طور کامل مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هیچ گونه از دست دادن علوفه سبز در طول تغذیه وجود نخواهد داشت. علوفه سبز سنتی خرد شده یا علف های سبز در طول مصرف حیوان هدر می رود.

اصول پرورش هیدروپونیک 
برداشت علوفه بالغ به صورت یک حصیر کامل از سینی ها خارج می شود.  تمیز کردن سینی ها مهم است که سینی ها و تمام تجهیزات به طور کامل تمیز شوند تا خطر کپک و سایر عفونت ها کاهش یابد. برای رسیدن به این هدف معمولاً از آب صابون یا آب با سفید کننده استفاده می شود.
کاشت دانه جدید که به مدت 24 ساعت خیس شده است در سینی ها کاشته می شود. این دانه در یک لایه یکنواخت به عمق 2 سانتی متر کاشته می شود. اصولا در سینی‌های 30*60 یک کیلوگرم بذر ریخته می‌شود.
تمیز کردن و شستن دانه ها برای خیساندن و ضد عفونی و خیساندن دانه ها برای کاشت روز بعد انجام می‌شود.

در 7 روز دوره رشد علوفه هیدروپونیک چه اتفاقی می‌افتد؟

روز اول : دانه‌های متورم از قبل خیس شده به طور مساوی در سینی پلاستیکی پخش می‌شوند.
روز دوم:  دانه‌ها پس از 24 ساعت خیساندن قبل از کاشت شروع به جوانه زدن کرده‌اند. و بعد سینی‌ها به داخل قفسه‌ها انتقل  داده می‌شود.
روز سوم و چهارم:  رشد فوق العاده در بستر ریشه قبل از رشد شاخه ها و سرها اتفاق می افتد. بسترهای ریشه سالم، توده ای را ایجاد می کنند که شبیه فرش تنگ بافتنی است که دانه ها را بلند می کند و از سینی می ریزد.
روز پنجم و ششم:  بستر ریشه تقریباً به طور کامل توسعه یافته است و رشد به شاخه هایی منتقل می شود که ارتفاع کلی آنها به 15 الی 20 سانتی متر رسیده است.
روز هفتم: رشد آنقدر سریع است که تقریباً می توانید آن را ببینید. شاخه های کاملاً توسعه یافته و بستر ریشه آماده برای تغذیه است. جداسازی بسترهای ریشه سالم سخت است و ارتفاع کلی شاخه ها20 الی 30 سانتی متر است. از دانه و آب ساده، خوراک طبیعی سالم و بدون کود و هورمون اضافه می شود.

پس از جدا شدن حصیر از سینی، می توان آن را در مخلوط کن خوراک قرار داد یا با دست به دام ها داد. دام ها همه چیز را خواهند خورد. دانه ها، ریشه ها و علف. حداقل زباله وجود دارد. دام ها ممکن است در ابتدا علوفه را نخورند، زیرا این علوفه جدید است، اما به زودی باید یاد بگیرد که آن را با ذوق بخورد.

علوفه هیدروپونیک بر روی گاو شیری تاثیری دارد؟

گاو‌های شیری هنگامی که 15 کیلوگرم در روز از علوفه هیدروپونیک تازه تغذیه می شد، میانگین تفاوت بین گروه آزمایش و کنترل 11% تولید شیر و 23% کیفیت شیر ​​بود.

گاوهای شیری تغذیه شده با علف های تازه چیده شده بهتر از گاوهای تغذیه شده با علف خشک شده با افزایش تولید شیر 28٪ عمل می کنند.

علوفه در شکم به راحتی هضم می‌شود، سیستم گوارش را قادر می‌سازد تا انرژی را در طول هضم حفظ کند و از این انرژی برای حفظ شرایط و باروری و بهبود تولید شیر و کیفیت شیر ​​با چربی استفاده کند.

فواید برای گاو گوشتی

این علوفه برای گاوهای گوشتی بسیار مفید است. اگر گاو‌ها برای مدت 3 ماه روزانه 120الی 18 کیلو از این علوفه استفاده کنند در پایان 3 ماه 35 الی 45 درصد بیشتر از گاوهایی که علوفه معمولی مصرف کردند می‌توانند افزایش وزن داشته باشند. علاوه بر این، به دلیل هزینه کمتر تولید علوفه، هزینه تغذیه گروه تحت درمان به طور قابل توجهی کمتر از گروه کنترل بود.

ایا علوفه هیدروپونیک برای بزها هم موثر است؟

بزها سیستم گوارشی توسعه‌یافته‌ای دارند، فودر آنچه را که بزها به طور طبیعی در طبیعت به دنبال علوفه می‌گردند، از نزدیک تکرار می‌کند. بهبود راندمان خوراک منجر به تولید با کیفیت بالاتر شیر، گوشت و فیبر می شود.

مصرف علوفه تازه چندین مزیت برای بزها به همراه خواهد داشت، از جمله:

با مصرف علوفه تازه افزایش وزن سریعتر و کیفیت بهتر گوشت خواهد بود.

این علوفه فیبر درجه بالایی دارد.

مصرف این علوفه باعث بهبود تولید و افزایش کیفیت شیر خواهد شد.

مصرف طولانی مدت باعث بهبود سلامت و کاهش مصرف دارو خواهد شد.

با توجه به این این علوفه ارگانیک است. باعث  بهبود باروری دام خواهد شد.

ایا از علوفه هیدروپونیک برای خوراک دام می‌توان استفاده کرد؟

خوراک طیور یکی از گرانترین خوراک دام در بازار است که علوفه کشت شده به روش هیدروپونیک را به انتخابی آسان برای تولیدکنندگان طیور تبدیل می کند. علوفه جوانه زده یک جیره کامل برای طیور محسوب می شود و حاوی تمام مواد مغذی ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای تولید بهینه گوشت و تخم مرغ است.

گنجاندن علوفه در جیره طیور می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد از جمله…

..تخم مرغ با کیفیت بهتر با رنگ زرده عمیق تر

افزایش طعم تخم مرغ

کاهش فضولات چسبنده

گوشت با کیفیت بالاتر با بافت بهتر

بهبود سطح سلامت و انرژی

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم