تاثیر نور مصنوعی برای گیاهان

تاثیر نور مصنوعی برای گیاهان

نور مصنوعی گیاهان

نور

همه گیاهان برای رشد به نور نیاز دارند، اما دانشمندان دریافته اند که رنگ های مختلف به طور متفاوتی بر رشد گیاه تأثیر می گذارد. یعنی رنگ های مختلف نور در مرحله‌های مختلف رشد تاثیر دارند.

اگرچه نور خورشید سفید به نظر می رسد، ولی همه رنگ های طیف نور را دارد، نور سفید پاسخ این سوال نیست که گیاهان در چه رنگی بهتر رشد می کنند. ولی با یرسی می‌توان فهمید نور سفید خورشید چه طیفی را از خود ساطع می کند. ایا با نور مصنوعی هم می‌تودان این نور را شبیه سازی کرد؟

بنابراین امروزه بیشتر در مورد انواع رنگ ها و چگونگی تاثیر رنگ های مختلف نور بر رشد گیاه صحبت خواهیم می‌کنند. وهمه به دنبال بهترین نور مصنوعی برای رشد گیاه هستند. 

طیف نور

ما فقط می‌توانیم بخشی از طیف الکترومغناطیسی را ببینیم که شامل طول‌موج‌های فرکانس‌های متنوع از پرتوهای گاما تا امواج رادیویی است.

چشم ما فقط می تواند طول موج های 380 تا 750 نانومتر را تشخیص دهد و این طیف نور را تشکیل می دهد. بنابراین هر رنگی که تا به حال دیده اید در جایی در این طیف پنهان شده است.

این یک واقعیت کاملاً شناخته شده است که با ترکیب رنگ های طبیعی شامل سفید، سیاه، قرمز، آبی و زرد، همه رنگ های دیگر طیف نور مرئی را دریافت می کنید. که از این طیف‌ها برای رشد گیاه استفاده می‌شود.

اکنون چون نور خورشید شامل همه این رنگ ها می شود، سفید روشن به نظر می رسد و با جذب نور، گیاهان مواد مغذی لازم را ایجاد می کنند که علاوه بر آب و اکسیژن، گیاه را تغذیه می‌کند. یعنی عمل فتوسنتز را برایرشد انجام‌ می‌دهند.

با دانستن این موضوع ایا رنگ سفید رنگ مناسبی برای رشد گیاهان است؟ ایا رنگ سفید می‌تواند عمل فتوسنتز را برای گیاهان میسر کند؟

قرار دادن گیاهان شما در معرض رنگ های مختلف نور یا نور مصنوعی های مختلف اثرات متفاوتی دارد، و از آنجایی که رشد گیاهان در فضای داخلی بسیار محبوب شده است، می‌توانید با تهیه لامپ رشد گیاه مناسب گیاهان را در داخل خانه پرورش دهید. نور مصنوعی اسان ترین روش برای رشد گیاهان است.

نور‌های مختلف چه تاثیری در رشد گیاه دارند؟

تمام رنگ هایی که می توانید مشاهده کنید در محدوده طول موج 380 تا 750 نانومتر قرار دارند. با این حال، رنگ های خاصی از نور وجود دارد که در واقع به روش های مختلف به گیاهان شما کمک می کند.

این نور ها یعنی نور مصنوعی برای برخی گیاهان را بیشتر، برخی کمتر، و تأثیرات آن می تواند از رشد، رشد و حتی ایجاد خواص محافظتی متفاوت باشد.

نور ماوراء بنفش (UV).

نور فرابنفش در محدوده 10 تا 380 نانومتر است و برای انسان و گیاهان مضر است. و اگرچه از قضا نور خورشید حاوی پرتوهای فرابنفش است، اما به دلیل فیلتر شدن توسط جو زمین، تابش تولید شده در مقایسه با منابع نور ماوراء بنفش ساخته دست بشر مانند غرفه های برنزه، ناچیز است.

یکی از اثرات مثبت نور فرابنفش برای گیاهان این است که برای برخی گیاهان می تواند لایه محافظی تولید کند که گیاهان برای محافظت در برابر اشعه های مضر از آن استفاده می کنند.

نور بنفش

مشخص است که نور بنفش رنگ می تواند عطر و طعم گیاهان خاص را افزایش دهد و حتی می تواند بر رنگ تأثیر بگذارد زیرا با رنگدانه سبز گیاه که به نام کلروفیل نیز شناخته می شود واکنش می دهد.

کاری که نور بنفش نیز انجام می دهد این است که با آنتی اکسیدان های موجود در گیاهان تعامل می کند و آنها را از نظر مواد مغذی غنی تر و برای مصرف سالم تر می کند.

اگرچه نور مصنوعی بنفش به اندازه برخی رنگ‌های دیگر بر رشد گیاه تأثیر نمی‌گذارد، اما در ترکیب با رنگ‌هایی مانند قرمز و آبی نیز می‌تواند تأثیرات مثبتی بر رشد داشته باشد.

نور آبی

اگر از خود می‌پرسید گیاهان در چه رنگ نوری بهتر رشد می‌کنند، ساده‌ترین پاسخ رنگ آبی است.

نور مصنوعی آبی تأثیر شگفت انگیزی بر گیاهان دارد زیرا کلروفیل آن را به آسانی جذب می کند که باعث می شود گیاه از طریق فرآیند فتوسنتز آن را به انرژی تبدیل کند.

این بدان معنی است که رشد گیاه بسیار سریعتر انجام می شود و میزان بلوغ را افزایش می دهد.

روشی که نور آبی این کار را انجام می دهد این است که تشکیل کلروفیل را افزایش می دهد که با آن انرژی بیشتری از منبع نور جذب و تولید می شود.

نور آبی همچنین انتقال اکسیژن یا تنفس سلولی گیاه را که اغلب به آن گفته می شود، افزایش می دهد. از آنجایی که گیاه انرژی بیشتری از منبع نور آبی رنگ دریافت می کند، به این معنی است که به آب کمتری نیاز دارد، بنابراین نور آبی نیز از دست دادن آب جلوگیری می کند.

بنابراین اگر می خواهید بهترین نور مصنوعی رنگی برای چراغ های رشد خانه خود داشته باشید، آبی قطعا بهترین انتخاب است.

چراغ سبز

سبز رنگی است که گیاهان بازتاب می‌کنند اما هر رنگ طیف نور را جذب می‌کنند. این به این دلیل است که فقط رنگ سبز (که توسط کلروفیل تولید می شود) توسط شبکیه چشم ما گرفته می شود و رنگ سبز گیاه را نشان می دهد.

در حال حاضر، در مورد اینکه چقدر نور سبز برای گیاهان مفید است، قابل بحث است.

برخی از مردم فکر می کنند که چون رنگ سبز از قبل توسط کلروفیل تولید می شود، نور سبز کار زیادی انجام نمی دهد. اما زیست‌شناسان دریافته‌اند که نور سبز به گیاهان کمک می‌کند تا کلروفیل تولید کنند و بنابراین از طریق فتوسنتز آنها را سبزتر می‌کند.

.

نور زرد

از آنجایی که به راحتی می توان چراغ های زرد رنگ را به دست آورد، برخی افراد در واقع ترجیح می دهند از نور زرد برای گیاهان خود استفاده کنند. اما یک گیاه چقدر در زیر نور زرد خالص رشد می کند؟

خوب، چون نور زرد در طیف نور کاملاً نزدیک به سبز است، این نور رنگی اثرات مشابهی روی گیاه خواهد داشت.

با این حال، نور زرد توسط کلروفیل جذب نمی‌شود، بلکه به عقب باز می‌گردد، و حتی اگر می‌تواند در مقایسه با عدم وجود نور، مقداری رشد را افزایش دهد، اما تأثیرات آن به قدری جزئی است که هیچ فایده‌ای در استفاده از آن ندارد.

چراغ قرمز

به طور گسترده ای شناخته شده است که نور رنگ قرمز تأثیر زیادی بر شاخ و برگ گیاه دارد و برگ ها را زنده تر و شاداب تر می کند.

نور قرمز نیز برای فرآیند گلدهی بسیار مفید در نظر گرفته می شود، اما به تنهایی تأثیر زیادی بر رشد واقعی گیاه ندارد.

به همین دلیل است که نور مصنوعی قرمز اغلب با نور آبی ترکیب می شود زیرا هر دو رنگ برای رشد گیاه مفید هستند.

و نه، ترکیب نور آبی و قرمز به شما نور بنفش نمی‌دهد، حتی اگر اینطور به نظر برسد، بنابراین استفاده از نور بنفش جایگزین نور قرمز + آبی نیست.

نور قرمز دور

قرمز دور در واقع برای چشم ما نامرئی است، زیرا در طیف نور بسیار دور قرار می گیرد که آن را عملا نامرئی می کند.

نه تنها این، بلکه به دلیل دارا بودن محدوده طول موج نانومتری بالا، گیاهان آن را به اندازه رنگ های روشن دیگر جذب نمی کنند.

با این حال، هنوز مزایایی برای استفاده از نور مصنوعی قرمز دور وجود دارد. به عنوان مثال، اگر آن را با نور قرمز ترکیب کنید، اثرات افزایش یافته نور قرمز مانند گلدهی بهتر در روز و رسیدن در شب را دریافت خواهید کرد.

همچنین اثرات بسیار خوبی بر حشیش دارد و باعث تحریک محصول بهتر می شود.

با این حال، شما نمی خواهید از این رنگ روشن به تنهایی استفاده کنید، بلکه آن را با آبی یا قرمز ترکیب کنید.

نور سفید

برخلاف تصور رایج، نور سفید که بیشتر در چراغ های LED یافت می شود، اصلاً سفید نیست. این در واقع ترکیبی از رنگ های قرمز، سبز و آبی است که وقتی با هم ترکیب شوند سفید به نظر می رسند.

البته نور سفید انواع مختلفی دارد که عبارتند از

  • نور سفید خنک – این نور دارای دمای 6500 کلوین است و رنگ آبی آن بیشتر از قرمز و سبز است.
  • نور سفید زرد – این نور دارای دمای 3000 کلوین است و نور رنگ قرمز بیشتری دارد.
  • نور سفید معمولی – این نور دمایی در حدود 4000 K  دارد و تعادل کاملی بین نورهای رنگی قرمز، سبز و آبی دارد.

نور سفید در واقع نور مناسبی برای گیاهان شماست، زیرا دارای تمام رنگ های نور لازمی است که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم که باعث افزایش رشد و شکوفایی گیاه شما می شود.

استفاده از نورهای جداگانه قرمز، سبز و آبی ممکن است اثر رشد گیاه شما را کمی افزایش دهد، اما چون همه آنها را در نور سفید دریافت می کنید، همه اینها به ترجیح شخصی بستگی دارد.

چگونه نور مصنوعی مناسب را انتخاب کنیم؟

۴  نوع نور مختلف وجود دارد که اگر می خواهید گیاهان خود را در داخل خانه پرورش دهید می توانید از آنها استفاده کنید.

هر نوع کاربرد متفاوتی دارد، اما برخی از انواع سبک را می توان برای اکثر گونه های گیاهی استفاده کرد.

چراغ های تخلیه با شدت بالا

چراغ های HID خروجی نور شگفت انگیزی دارند و به عنوان چراغ هایی با بهترین روشنایی در نظر گرفته می شوند. آنها همچنین برای پوشش مناطق وسیع تری از محصولات استفاده می شوند و عمدتاً در چادرهای رشد استفاده می شوند.

اکنون، چراغ‌های HID از لامپ‌های مخصوص پر از گاز استفاده می‌کنند که عمدتاً به رنگ‌های سفید یا زرد هستند و همانطور که قبلاً گفتیم، چراغ‌های سفید رنگ برای رشد بیشتر انواع گیاهان مناسب هستند زیرا حاوی قرمز، سبز و آبی هستند.

با این حال، می توانید چراغ های HID را در رنگ های مختلف مانند بنفش، آبی، قرمز و … نیز پیدا کنید.

چراغ های فلورسنت

چراغ‌های فلورسنت نیز برای رشد گیاهان انتخابی عالی هستند، زیرا عمر طولانی دارند و همچنین نور آبی زیادی تولید می‌کنند که برای رشد گیاهان مفید است.

به غیر از آبی، آنها رنگ های دیگری از طیف رنگی را نیز تولید می کنند، اما نه همه آنها، بنابراین برای گیاهان برگی که شاخ و برگ زیادی دارند، بهترین هستند.

برخی از پرورش دهندگان لامپ های فلورسنت را ترجیح می دهند زیرا عمر طولانی دارند، گرمای زیادی از خود ساطع نمی کنند و همچنین در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.

لامپ های ال ای دی

بیشتر چراغ‌های LED می‌توانند رنگ‌های سفید، قرمز یا آبی تولید کنند و در میان مصرف کنندگان بسیار محبوب هستند، زیرا ارزان هستند، به راحتی پیدا می‌شوند و تمام رنگ‌های نور لازم را برای گیاهان فراهم می‌کنند.

این به این معنی است که آنها برای اکثر گیاهان مناسب هستند، و چیزی که عالی است این است که می توانید میزان نور مورد نیاز خود را تعیین کنید و به سادگی لامپ های LED را به دلخواه اضافه یا حذف کنید.

سوالاتی که شاید بپرسید

چگونه نور آبی بر رشد گیاه تأثیر می گذارد؟

این نور مصنوعی به دلیل رنگدانه سبز رنگی که هر گیاه به آن کلروفیل نیز می‌گویند، بهترین جذب را توسط گیاه دارد. این کلروفیل نور آبی را جذب می کند و آن را از طریق فتوسنتز به انرژی منتقل می کند و گیاه را سریعتر رشد می کند زیرا می تواند مواد مغذی بیشتری دریافت کند. البته هیچ کدام از رنگ ها به تنهایی باعث رشد گیاه نمی‌شوند و ترکیب چند طیف از رنگ است که باعث رشد گیاهان می‌شوند.

چرا لامپ‌های رشد گیاه بنفش هستند؟

همه لامپ های رشد بنفش نیستند و و باتوجه به کابرد انها رنگ متفاوتی دارند. این رنگ بنفش حاصل ترکیب صحیخ دو رنگ ابی و قرمز است البته  رنگ بنفش هم به تنهایی در بازار موجود می‌باشد. با توجه به گونه گیاهی می‌توان رنگ لامپ رشد گیاه متفاوتی انتخاب کرد.

چه نوع نوری برای رشد گیاهان در داخل خانه بهترین است؟

از آنجایی که رشد گیاه در نورهای مصنوعی مختلف نه تنها به گونه های گیاهی بستگی دارد، بلکه به محیطی که گیاه در آن قرار دارد نیز بستگی دارد، بهترین نوع نور، نور آبی است زیرا به بهترین وجه توسط کلروفیل گیاه جذب می شود.

چرا گیاهان نور قرمز و آبی را جذب می کنند؟

از آنجایی که کلروفیل به نورهای رنگی مختلف واکنش نشان می دهد و رنگ سبز را کمترین جذب می کند، قرمز و آبی آنقدر با سبز متفاوت هستند که بهترین جذب را دارند. یکی از دلایل آن نیز این است که آنها رنگ های طبیعی هستند که در محیط اطراف گیاه یافت می شوند.

نور زرد بهتر است یا سفید؟

رنگ زرد دارای طول موج های مشابه سبز است و جذب گیاه نمی شود. در حالی که رنگ سفید از قرمز، سبز و آبی تشکیل شده است و جذب بهتری دارد و بنابراین رنگ روشن بهتری برای نور رشد شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم