لامپ رشد گیاه بهتر است یا لامپ معمولی؟

لامپ رشد گیاه بهتر است یا لامپ معمولی؟

لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه بهتر است یا لامپ معمولی

لامپ رشد گیاه در مقابل لامپ‌های معمولی می‌توانند بهتر نیاز‌های شما را جواب بدهند.

اگر گیاهان برای رشد به نور نیاز دارند، پس چرا گیاهان داخل خانه شما زیر نورهای معمولی که هر شب برای روشنایی راه خود و تزیین از ان استفاده می کنید، شکوفا نمی شوند؟ پاسخ در واقع بسیار ساده است. همه لامپ‌ها نور یکسان ایجاد نمی شوند و بسیاری از آنها مختص طول موج های خاصی از نور هستند، این طول‌ موج‌ها طیف نور را تشکیل می‌دهند. برخی از آنها به صراحت توسط گیاهان برای کمک به رشد و تولید استفاده می‌شوند، در حالی که برخی دیگر صرفاً برای کمک به شما برای یافتن راه هستند. اگر تا به حال در مورد نور رشد و لامپ معمولی فکر کرده‌اید و به نتیجه نرسیده بهتر است ادامه این مطلب را بخوانید.

مقایسه لامپ رشد گیاه با لامپ معمولی

مدلاستفاده می کندطیف‌های موجود
چراغ های رشدرشد و سلامت گیاهقرمز، آبی و UV
چراغ های معمولینورپردازی شخصی روزانهطیف کامل طیف سفید

مزایا و معایب لامپ رشد گیاه

از فتوسنتز پشتیبانی می کند، که عمل رشد گیاه انجام می‌شود.

طول موج های طیف نور را دارد

از نور با وات‌های پایین می‌توانید استفاده کنید.

در لمس خنک تر هستند. به وسیله هیت سینک‌ لامپ را خنک نگه می‌دارند.

می تواند به چشم آسیب برساند

ممکن است تمام مراحل رشد را پشتیبانی نکند. دراین حالت باید لامپ‌ها را عوض کنیم و لامپ مناسب نصب کنیم

گران تر هستند

مزایا و معایب لامپ معمولی

انرژی کارآمدی برای روشنایی دارند.

ماندگاری طولانی دارند. البته اگر به عنوان لامپ رشد استفاده نشوند

ارزان هستند و نسبت به لامپ رشد قیمت پایین‌تری دارند.

راحت پیدا می‌شود و دسترسی به ان بسیار اسان‌تر است.

طول موج های طیفی باریک دارند

معمولاً از فتوسنتز پشتیبانی نمی کند. و برای رشد گیاه مناسب نیستند.

مقادیر زیادی گرما از خود ساطع می کند، چون داخل انها هیت سینک برای خنک سازس وجود ندارد.

 لامپ‌های رشد گیاه از خودشان نوری ساطع می‌کنند که، مختص یک طیف نوری است تا به پشتیبانی از فرآیند شیمیایی فتوسنتز کمک کند. فتوسنتز فرآیند شیمیایی است که در آن انرژی نور در یک گیاه به انرژی تبدیل می شود که گیاه می تواند از آن برای رشد و تولید استفاده کند. چراغ‌های رشد در شرایطی یافت می‌شوند که برای حمایت از پوشش گیاهی هم در داخل و هم در خارج، به طیف خاصی از طول موج‌های گرما و نور نیاز دارند. این لامپ رشد گیاه هم به صورت لامپ سرپیچی وهم به صورت جعبه‌ای برای حمایت از پوشش‌های گیاهی ساخته می‌شوند، که با توجه به کاربردشان اشکال مختلفی دارند.

استفاده از لامپ‌های رشد گیاه بسیار اسان است و می توان به پریز برق وصل شود، یا به صورت سرپیچی استفاده شود. آنها همچنین اغلب در طبیعت قوی هستند و ممکن است نوری را منتشر کنند که برای چشم شما مضر است، بنابراین هنگام استفاده از آنها باید مراقب باشید. پس نباید به صورت مستقیم به این لامپ‌ها نگاه کنیم.

مشتریان لامپ رشد گیاه

همان طور که مشخص است، چراغ‌های رشد گیاه به‌طور خاص توسط هر فرد، علاقمند یا پرورش‌دهنده گیاهانبه صورت تجاری یا خانگی استفاده می‌شود که باید بخش‌هایی از طیفی را که به‌طور خاص توسط خورشید ساطع می‌شود را فراهم کند تا پوشش گیاهی رشد طبیعی خود را داشته باشد. گیاهان ، نشا، گل، سبزی و تمام محصولات کشاورزی به نور احتیاج دارند تا بتوانند رشد خود را داشته باشند تا بتوانند محصول قابل برداشت را به بار برسانند.

طیف‌های مورد نیاز

اگرچه نورهای رشد گیاه می توانند نورهایی را از تمام قسمت های طیف، از جمله طول موج های نامرئی برای چشم را از خود ساطع ‌کنند که بسیار برای گیاهان مفید است. این طیف از نور اغلب برای استفاده از طول موج هایی که گیاهان در مراحل خاصی از رشد استفاده می کنند ساخته شده اند به این ترتیب گیاهان شما دقیقاً آنچه را که لازم است به صورت متمرکز دریافت می کنند، نه اینکه مجبور باشند آن طول موج هایی را که استفاده نمی شوند منعکس کنند. این به گیاهان اجازه می دهد تا سریعتر رشد کنند. گیاهان از طول موج‌های کوتاه‌تر و گرم‌تر نور استفاده می‌کنند که در طیف آبی در هنگام رشد و بلوغ یافت می‌شود. طول موج‌های سردتر و طولانی‌تر نور، مانند آن‌هایی که در سمت قرمز و نارنجی طیف یافت می‌شوند، برای شکوفایی و تولید مورد نیاز هستند. اشعه ماوراء بنفش نیز در دوزهای کوچک در مواقعی گنجانده می شود تا قبل از برداشت محصول نهایی شود و همچنین به جلوگیری از بیماری ها و باکتری ها کمک می کند.

انواع رایج لامپ

رایج ترین انواع لامپ‌های رشد گیاه که برای تسهیل رشد گیاهان استفاده می شوند عبارتند از:

تخلیه با شدت بالا (HID)

لامپ های تخلیه با شدت بالا (HID) بسته به انتخاب شما، محدوده طیفی قرمز یا آبی بسیار خاصی را ارائه می دهند. آنها همچنین معمولاً برای مراحل مختلف رشد گیاه به راحتی قابل تعویض هستند.

فلورسنت

لامپ های فلورسنت بیش از هر چیز دیگری طول موج های آبی را ارائه می دهند، اگرچه طیف نور سفید کاملی را ارائه می دهند و آنها را برای مراحل اولیه رشد انتخابی عالی می کند. این چراغ‌ها همچنین برای فضاهای بزرگی هستند که نیاز به نورپردازی کارآمد در خانه شما دارند، زیرا عمر طولانی دارند و گرمای زیادی ساطع نمی‌کنند.

دیودهای ساطع کننده نور (LED)

دیود‌های led لامپ‌های ساطع کننده گرمای کوچک، کارآمد و کم هستند که می‌توانند در کنار یکدیگر برای سفارشی کردن محصولات و طیف نوری شما استفاده شوند. اینها اغلب در یک جعبه  برای انتشار بیش از یک طول موج در یک زمان استفاده می‌شوند. این مدل از نور‌ها برای تمام مراحل رشد بسیار مفید است.

نور رشد گیاه - طیف نور
نور رشد گیاه – طیف نور

چه طیف نوری در لامپ‌های معمولی استفاده می شود؟

لامپ‌های خانگی طیف بسیار بیشتری از نور را پوشش می دهد زیرا هدف پشت آن کمک به دید و روشنایی است و چشمان ما از طیف وسیع تری از رنگ ها نسبت به آنچه گیاهان انجام می دهند استفاده می کند. این نوع لامپ‌ها طیف وسیعی از طول موج‌های قرمز بلندتر تا آبی کوتاه‌تر را ساطع می‌کنند تا تصاویر واضح و مختصری را در هر زمانی از روز به شما ارائه دهند.

انواع رایج لامپ

در طول سال‌ها، آگاهی از کارایی و ایمنی بسیاری از چراغ‌های معمولی که برای مصارف روزمره استفاده می‌شوند، افزایش یافته است. به همین دلیل، به دلیل حذف تدریجی انواع خاصی از لامپ ها و معرفی فناوری جدیدتر نور، انواع بیشتری از لامپ ها در داخل خانه ها یافت می شود. درست است لامپ‌های زیادی برای مصارف خانگی و صنعتی ساخته شده است، ولی هیچ کدوم دلیل بر این نمی‌شود که بتوان از انها برای رشد گیاه استفاده کرد.

بدیهی است که این دو چراغ بسیار متفاوت هستند که برای اهداف بسیار متفاوت استفاده می شوند. چراغ‌های رشد بسیار خاص برای کمک به مراحل مختلف رشد گیاه ساخته شده‌اند. چراغ‌های معمولی برای استفاده روزمره ساخته می‌شوند، و اگرچه بسیاری از آنها برای اهداف خاصی استفاده می‌شوند، اما همه آنها بر اساس نیازها و مصرف انسان هستند. و اگرچه یک نور معمولی ممکن است طول موج های طیفی مورد نیاز گیاهان را برای سلامت کلی ساطع کند، اما به اندازه کافی متمرکز نیست تا آنچه را که برای مراقبت از رویشی مناسب نیاز است فراهم کند.

اگر گیاهان داخل خانه شما به نظر می رسد که نیاز به کمک دارند، یا به رشد و تولید گیاهان سرپوشیده علاقه مند هستید، پس نور رشد گیاه همان چیزی است که شما نیاز دارید. در غیر این صورت، به سادگی به چراغ های معمولی خود برای روشنایی داخلی بچسبید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم