نور رشد گلخانه

نور رشد گلخانه

راهنمای خرید و نصب پروژکتور برای گلخانه

نور رشد صنعتی گلخانه

فتوسنتز

نور در گلخانه فرایندی است که عمل فتوسنتز را برای گیاهان اسان‌تر می‌کند. در واقع فتوسنتز به گیاهان کمک می‌کند، که گیاهان بزرگ شوند و رشد کنند. البته فرایند تغذیه هم به این امر کمک می‌کند. در واقع فتوسنتز به عنوان فرآیندی در گیاهان سبز گفته می‌شود، که طی آن کربوهیدرات ها از دی اکسید کربن و آب با استفاده از نور به عنوان منبع انرژی سنتز استفاده می‌کنند. این در اصل یک واکنش انتقال انرژی است. کربوهیدرات یک منبع انرژی است که در گیاه ذخیره می شود و می تواند به ریشه گیاه، میوه گیاه یا هر مکانی از گیاه که در آن رشد در حال وقوع است منتقل شود. فتوسنتز فقط در قسمت سبز گیاه و فقط زمانی انجام می شود که نور و سایر عناصر – آب و دی اکسید کربن وجود داشته باشد. برای تسهیل فرآیند مورد نیاز،  منبع مداوم آب و دی اکسید کربن در محل سلول های برگ که در آن فتوسنتز اتفاق می افتد مورد نیاز است.

طیف لازم برای رشد گیاه

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه کشاورزی، استفاده از نور رشد گیاه در گلخانه ضروری شده است. در نیمه دوم سال طول روز کمتر از نیمه اول ان است، و در حقیقت گیاهان گلخانه نور کمتری را دریافت می‌کنند. به همین دلیل استفاده از نور رشد در گلخانه از اهمیت بالایی برخوردار است، و باعث افزیش روند رشد گیاه می‌شود. طیف طول موج‌های لامپ رشد گیاه، دقیقا بر طول موج‌های مورد نیاز گیاه تطبیق می‌شود. به همین دلیلی این لامپ‌ها جایگزین خوبی برای نور رشد گیاه طبیعی است. این نورها توسط لامپ‌های LED قدرت مخصوص به این کار تولید می‌شوند. طول موج 400 تا 700 نانومتر شامل دو رنگ قرمز و آبی است، بنابراین نور رشد گیاه عموما به رنگ بنفش دیده می‌شود. همچنین در سال‌های اخیر LEDهایی تولید شده که به رنگ بنفش روشن هستند که طول موجی در بازه 400 تا 840 نانومتر دارند که این LEDها نیز برای ساخت نور رشد گیاه استفاده می‌شوند.

نور مورد نیاز در گلخانه


گیاهان جوان نسبت به گیاهان مسن به نور کمتری نیاز دارند. نهال ها را می توان با موفقیت در زیر نور طبیعی سطح پایین یا نور مصنوعی شروع کرد. مدت کوتاهی پس از جوانه زدن نهال ها و حتی قبل از اینکه اولین برگ واقعی نمایان شود، گیاه شروع به واکنش به سطوح نور می کند. اگر نهال نور کافی دریافت نکند،  ساقه گیاه دراز می‌شوند و گیاه برگ یا برگ‌ها را برای اینکه نور بیشتری دریافت کنند به سمت بالا هل می‌دهند. در نتیجه گیاهی با ساقه نازک و ضعیف تولید می شود. اگر گیاه زنده بماند، ساقه هرگز ضخیم نمی شود و به اندازه طبیعی در پایه گیاه برابر می شود.

اگر نور کافی برای نهال های جوان وجود داشته باشد در حالی که اولین برگ واقعی در حال رشد است و شروع به بزرگ شدن می کند، پایه ساقه فشرده می ماند و لپه ها تا ارتفاع بیش از حد بالا نمی روند. با این حال، اگر با ادامه رشد، برگ‌های گیاهان اطراف شروع به همپوشانی با یکدیگر کنند، کشش ساقه رخ می‌دهد زیرا برگ‌ها نور کافی دریافت نمی‌کنند. شدت نور ممکن است با توجه به آنچه مورد نیاز است برای گیاه کافی باشد، اما تک برگ ها به دلیل سایه زدن توسط برگ های گیاهان مجاور، نور لازم را دریافت نمی کنند. برای جلوگیری از این امر، گیاهان برای دریافت نور کافی و رشد مناسب نیاز به فاصله کافی از یکدیگر دارند.

فاصله بوته ها به خود گیاه و نحوه تربیت گیاه بستگی دارد. بوته های گوجه فرنگی در گلخانه باید حداقل ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر  بر هر گیاه باشد.  این شامل فاصله راهروها نیز می شود.  فتاصله بوته‌ها می‌تواند در رشد تاثیر بسزایی داشته باشد، و موجب پربار شدن بوته‌ها و حتی وزن‌ها هم بشود

با رشد گیاهان و افزایش تعداد برگ ها، نیاز به نور افزایش می یابد. بخشی از این احتمالاً نتیجه این است که برگ‌های جدیدتر روی گیاه تمایل دارند تا برگ‌های قدیمی‌تر را در سطوح پایین‌تر سایه بزنند. فراهم کردن شدت نور بالاتر در هنگام رشد گیاه باعث می شود نور بیشتری به برخی از برگ های مسن تر گیاه برسد.

گیاهانی که به صورت رویشی رشد می کنند به نور کمتری نسبت به زمانی که به مرحله تولید مثل یا گلدهی و باردهی رشد نیاز دارند نیاز دارند. گیاهان گلخانه ای ممکن است در زمانی از سال که روزها کوتاهتر و نور طبیعی محدودتر است، وارد فاز زایشی شوند. به عنوان مثال، در نیمه دوم سال، گیاهان گوجه فرنگی در گلخانه ها در اکثر مناطق ایران، دریافت نور طبیعی کافی برای گاهان میسر نیست، و باید تمام ان باید با نور رشد گیاه تامین شود. نورهای رشد گلخانه را در وات‌های ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ وات می‌توان تهیه کرد، که نور مکمل کافی برای رشد گیاهان است. نور رشد گیاهان را می‌توان با فاصله‌ها مناسب نصب کرد، که تمام سطح گلخانه به صورت یکنواخت پوشش بدهند.

کیفیت و شدت نور

بیشترین نور مرئی استفاده شده در نور‌های رشد گیاه صنعتی، نور‌هایی به رنگ ابی و قرمز می‌باشد. که طی ان عمل فتوسنتز به راحتی انجام می‌شود.البته برای نور رشد نور‌های مختلف با ال ای دی های مختلف وجود دارد که عمل فتوسنتز را انجام نمی‌دهند. باید در هنگام نصب فاصله نور تا سطح گیاه را به گونه‌ای انتخاب کنیم که طیف لازم برای رشد به سطح گیاه برسد، و شدت لازم برای رشد را داشته باشد. شدت نور که در نیمه دوم سال کمتر است را، می‌توان با نور رشد مناسب جبران کرد.

برای اینکه در تمام زول سال بتوانیم گیاه و محصولات با کیفیت داشته باشیم، باید از نورهای رشد مناسب استفاده کنیم. برای اینکه بتوانید نور رشد مناسب برای گلخانه خود انتخاب کنید با مشاورین شرکت مینو گستر هوشمند ابان با نام تجاری اسمایلی فارم تماس بگیرید و ازشون مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم