چراغ رشد گیاه مناسب برای سبزیجات کدام است؟

چراغ رشد گیاه مناسب برای سبزیجات کدام است؟

چراغ رشد گیاه

چراغ رشد سبزیجات‌

نور مورد نیاز سبزیجات به طور میانگین می‌تواند بین ۸ الی ۱۲ ساعت ساعت در طول روز باشد. کاشت سبزیجات یکی از راحترین کشت‌ها در داخل است، و شما می‌توانید در داخل اپارتمان به راحتی بکارید. برای اینکه به نگهداری کمی احتیاج دارند. اگر کشت در داخل خانه را تازه شروع کرده‌اید، بهتر است در منطق گرمسیر و سبزیجاتی که به نور کم یا متوسط نیاز دارند بکاریدو یا از چراغ رشد گیاه استفاده کنید. برای شروع می‌توانید از سبزیجات برگی مثل انواع کاهو، شاهی، اسفناج و کلم پیج که به نور متوسط احتیاج دارند، استفاده کنید.

اگر مراحل رشد این سبزیجات در بیرون از خانه در داخل مزرعه دیده باشید، می‌دانید این سبزیجات را می‌توان در جایی که تا حد کمی سایه باشد هم می‌توان کاشت. بنابراین در داخل اپارتمان اگر نور کافی برای کاشت و نگهداری ندارید می‌توانید از چراغ رشد گیاه استفاده کنید. استفده از چراغ رشد گیاه فواید زیادی دارد و یکی از مهمترین این است که، حتی در فصل سرد هم می‌توان محصول برداشت کرد. سبزیجات برگی‌های دیگری  هم هستند که می‌توان در طول سال با استفاده از چراغ رشد گیاه می‌توان محصول برداشت کزد.

بیشتر سبزیجات برگدار و گیاهان فصل سرد عادت رشد فشرده تا متوسطی دارند که برای فضاهای کوچک مانند گوشه آشپزخانه یا اتاق نشیمن شما عالی است. منبع نور شما می تواند کمی دورتر از این محصولات برگی باشد، زیرا آنها برای رشد به سطوح نور شدید نیاز ندارند. با استفاده از چراغ رشد گیاه می‌توانید به گیاه تقریبا ۱۲ ساعت در روز نور بدهید. اگر گلدان یا محفظه کشت شما در کنار یک پنجره روشن قرار دارد، ممکن است بتوانید چراغ ها را برای ساعات کمتری در روز روشن بگذارید.

پس اگر می‌خواهید مواد خوراکی را در داخل خانه پرورش دهید؟ اجازه ندهید آب و هوا یا فضای محدود باغ در فضای باز شما را از برداشت گیاهان و سبزیجات تازه در تمام طول سال باز دارد. با مقدار مناسب نور، می توانید گیاهان، سبزیجات برگدار و میوه های کوچک خود را در داخل اپارتمان پرورش دهید. حتی اگر فضای کمی داشته باشید.

کلید رشد موفقیت آمیز هر نوع گیاهی در داخل خانه، درک میزان نور لازم برای رشد است. مناطق مختلف خانه شما سطوح مختلفی از نور طبیعی را ارائه می دهند. بایمانده از زمان دریافت نور را می‌توانید با استفاده از چراغ رشد گیاه پر کنید. اگر می خواهید نهال ها را جوانه بزنند یا مواد خوراکی با نور بالا مانند ریحان و گوجه فرنگی گیلاسی پرورش دهید، باید سطح نور خود را با لامپ های رشد گیاه افزایش دهید. این امر به ویژه در ماه های زمستان، زمانی که سطح نور طبیعی کم و طول روز کوتاه است، صادق است.

با توجه به موارد بالا برای  رشد بهتر سبزیجات و گیاهان باید چراغ رشد مناسب بخریم، و در جای مناسب نصب کنیم. برای این کار بهتر است به مورد دقت کنیم.

چراغ رشد گیاه را از فروشگاه معتبری خرید کنید. یعنی مطممن شوید فروشنده اطلاعات کافی درباره نور رشد دارد. که در صورت لزوم از ان مشاپره بگیرید

چراغ رشد گیاه تمام طیف‌های لازم برای رشد را داشته باشد. یعنی ترکیب رنگی مناسبی برای فتوسنتز را داشته باشد.

چراغ رشد گیاه را در محل مناسب و با فاصله مناسب نصب کنید. جای پایه یا سرپیچ محکم باشد. پایه‌ها به همراه چراغ‌ها ارسال می‌شوند.

چراغ رشد مناسب نسبت به گیاهانتان انتخاب کنید تا برای همه گیاهانتان طیف کامل برسد. می‌توانید فاصله لامپ با گیاهانتان را تنظیم کنید تا طیف به گیاهانتان برسد.

به سبزیجات برگی و گیاهانتان بین ۱۰ الی ۱۸ ساعت با توجه به گونه گیاهی نور بدهید، که این کار را چراغ‌ رشد انجام می‌دهد. فقط شما زمان نور دهی را تنظیم کنید. چون گیاهان علاوه‌بر نور به تاریکی هم احتیاج دارند.

جای گلدان و گیاهان هر چند روز یکبار عوض کنید، تا نور به همه گیاهان به طور مساوی برسد. چون ممکن است برای بعضی از گیاهان کم و برای بعضی زیاد شود، که باعث سوختن گیاهان و کاهش روند رشد شود.

حداقل هفته‌ای یکبار لامپ‌ رشد را تمیز کنید. ممکن است گرد وغبار و خاک باعث شود طیف لازم به گیاه نرسد.

اگر سبزسجات برگی خوراکی کاشته‌اید. پس از ان که مطمن شدید رسیده‌اند برداشت کنید. دیر برداشت کردن باعث می‌شود طعم و مزه ان‌ها تغییر کند.

نکته اخر

چراغ رشد را بیش از حد به گیاهان نزدیک نکنید. چون باعث سوختن برگ‌ها و پژمرده شدن گیاه می‌شود. برای این کار می‌توانید روی برگ‌ها بکشید اگر احساس گرما کردید فاصله چراغ را بیشتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم