وزیر جهاد کشاورزی: باید روی کشاورزی شهری کار کنیم

وزیر جهاد کشاورزی: باید روی کشاورزی شهری کار کنیم

تولید علوفه

وزیر جهاد کشاورزی: باید روی کشاورزی شهری کار کنیم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: باید روی کشاورزی شهری کار کنیم، کشاورزی شهری در دنیا در حال انجام است و ما نباید عقب بمانیم، گلخانه‌های تولید علوفه در دنیا به طرز اعجاب آوری در حال رشد هستند و با تکنولوژی هیدروپونیک و با آب کم در کانکس های آماده، علوفه تولید می کنند.

به گزارش خبرگزاری فاری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،‌سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در نشست صمیمانه با مدیران و کارکنان معاونت امور باغبانی این وزارت، اظهار کرد: باغبانی یک ثروت بسیار ارزشمند برای کشاورزی کشور محسوب می شود که بسیار با اقلیم ایران سازگار است و مزیت کشاورزی ایران باغبانی و باغداری است؛ در سال ۱۳۴۰ اولین آمایش انجام شده در ایران، توسعه ایران را بر اساس کشاورزی دانسته و در کشاورزی باغداری را عامل توسعه قلمداد کرده است.

وی گفت: اگر به کشورها و مناطقی که هم عرض جغرافیایی کشور ایران هستند نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که تولید محصولات باغبانی در تمام این مناطق دارای مزیت نسبی است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که باغبانی برای کشور اهمیت بسزایی دارد، ادامه داد: این حوزه در کرسی خود ننشسته و باید برای آن تلاش کنیم.

ساداتی نژاد تاکید کرد: این چهار سال فرصت مناسبی است که در حوزه باغبانی بویژه صادرات با یک برنامه و یک عزم منسجم به توفیقات خوبی دست یابیم.

وی افزود: حوزه باغبانی حوزه پُراشتغال و اقتصادی است و در برنامه من؛ باغبانی جایگاه ویژه ای دارد.

وزیر جهاد کشاورزی، گفت: وزارت جهاد کشاورزی یک وزارتخانه پُراقتدار است و وزارتخانه ای است که نقش ویژه ای در تامین امنیت غذایی کشور دارد.

ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: در بخش گیاهان دارویی باید به سراغ حوزه های مرتعی و منابع طبیعی برویم، ما باید از ظرفیت دیم و آب سبز نیز در حوزه باغات دیم و گیاهان دارویی استفاده کنیم،  ما در کشوری با این اقلیم حتما باید از ظرفیت آب سبز در غرب کشور استفاده کنیم.

وی درباره حوزه گلخانه ها گفت: ما باید حتما روی هوشمندسازی گلخانه ها، کار ویژه انجام دهیم و با فعال سازی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در این زمینه، باید بومی سازی و ارزان سازی کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بخش دیگری که باید به آن بپردازیم کشاورزی عمودی است، باید روی کشاورزی شهری کار کنیم، کشاورزی شهری در دنیا در حال انجام است و ما نباید عقب بمانیم، گلخانه‌های تولید علوفه در دنیا به طرز اعجاب آوری در حال رشد هستند و با تکنولوژی هیدروپونیک و با آب کم در کانکس های آماده، علوفه تولید می کنند که در شرایط خشکسالی خیلی پرکاربرد هستند.

وی تاکید کرد: باید با نگاه ارزآوری و صادراتی به بخش باغبانی نگاه کنیم و باید این بخش ارزش افزوده داشته باشد.

ساداتی نژاد با اشاره به این که با توجه به توسعه منابع انسانی و دانش مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی، کمبودی از نظر منابع انسانی نداریم، تاکید کرد: انتظار بیشتری برای تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی گلخانه ای در کشور وجود دارد، همچنین باید با کمک بخش خصوصی و توسعه حوزه های صنایع تبدیلی به سمت کشاورزی قراردادی برویم.

وی بر لزوم تقویت مکانیزاسیون باغبانی تاکید کرد و افزود: حتما حمایت خواهیم کرد تا در این دوره مکانیزاسیون باغبانی بتواند به یک استاندارد و سرانه مناسبی برسد.

وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: با هم در یک فضای دوستانه بتوانیم یک دوره پر موفقیتی را در حوزه امنیت غذایی کشور ایجاد کنیم تا مردم در حوزه غذا و سفره شان دغدغه نداشته باشند.

ساداتی نژاد عنوان کرد: باید اقتدار بالاتری در حوزه غذا برای کشورمان ایجاد کنیم تا بتوانیم حضور بیشتری در سفره های کشورهای اطراف داشته باشیم که این برای ما امنیت آور است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که من هرچه دارم ‌از جهاد سازندگی است، تصریح کرد: دلسوزترین، شریف ترین و نجیب ترین کارکنان دولت در وزارت جهاد کشاورزی مشغول به کار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم