کشت شوید به روش هیدروپونیک

کشت شوید به روش هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک شوید

کشت هیدروپونیک شوید می‌تواند یک کشت موفق باشد، نه تنها شوید بلکه بیشتر گیاهان وسبزیجات برگی را می‌توان در سیستم هیدروپونیک پرورش داد. چون کار کاردن در سیستم بسیار اسان است. در اول کار می‌توانید بذرها در هیدروپونیک بکارید یا از خاک استفاده کنید و پس لز جوانه زدن انها را به سیستم هسدروپونیک انتقال بدهید. روش مختلفی وجود دارد که بذرهای خود را بکارید. در ادامه باهم با بهترین روش‌ها برای کشت اشنا می‌شویم.

بذر به روش هیدروپونیک

شما می‌توانید بذرها با مخلوطی از کوکوپیت و یرلیت در ظرف نشاء بکارید. در اول کار می‌توانید مقدار کمی محلول غذایی هیدروپونیک را در مخلوط کوکوپیت و پرلیت سپری کنید. و بعد از جوانه زدن هم، در هر ابیاری باز هم مقدار کمی از محلول غذایی به نشاء بدهید. توجه داشته محلول غذایی باید به گونه‌ای درست شده باشد که تمام مواد غذایی مورد نیاز برای رشد گیاه را داشته باشد. برای این منظور می‌توانید از محلول‌های غذایی سبزیجات برگی اسمایلی فارم استفاده کنید. که تمام مواد غدایی برای رشد را دارد.

انتقال نشاء

بعد از اینکه نشاء رشد کردند، ما می‌توانیم ان‌ها را به سیستم هیدروپونیک انتقال بدهیم، و رشد را در سیستم هیدروپونیک ادامه می‌دهیم. می‌توانید مقداری از پرلیت و کوکوپیت را که به ریشه‌ها چسبیده‌اند را هم به سیستم هیدروپونیک انقال بدهیم. از انجایی که پرلیت و کوکوپیت نرم و سبک هستند، مانعی برای رشد شوید نیستند. امروزه در بیشتر کشت‌ها از این مخلوط استفاده می‌کنند.

نور

شوید هم مانند بیشتر سبزیجات برگی به نور احتیاج دارد. مقدار نور دریافتی شوید حدودا ۱۲ ساعت در روز می‌باشد. و دریافت نورشان باید به صورت کامل انجام شود. در ماه‌ها یا مکان‌های که  نور کافی را ندارند. می‌توانید از نور رشد مناسب استفاده کنید. استفاده نور رشد مناسب می‌تواند در رشد محصول تاثییر بالایی داشته باشد. البته در قست نور و بقیه کشت‌های سبزیجات در مورد اهمیت نور و طیف‌های ان توضیحات بیشتری دادیم. برای خرید نور رشد گیاه مناسب با طیف مناسب می‌توانید به فروشگاه ما سر بزنید.

هرس شوید

اگر بخواهید، می توانید به راحتی اجازه دهید شوید خود به صورت وحشی رشد کند، زمانی که برای پختن نیاز دارید کمی از آن استفاده کنید و فقط اجازه دهید گیاه چرخه زندگی طبیعی خود را کامل کند. رشد شوید به قدری آسان است که هر سال بدون دخالت زیاد شما به تکثیر آن ادامه می دهد. اما با هرس می توانید به روش های مختلف گیاه را بهتر کنترل کنید.

شوید به طور طبیعی بلند می شود و بیشتر انواع آن حدود بالای ۵۰ سانتی متر رشد می کنند. اگر شوید را در داخل یا در یک باغ جمع و جور می کارید، گاهی اوقات ممکن است راحت نباشد. می‌توانید از هرس برای بازگرداندن گیاه شوید و تشویق آن به رشد بیشتر استفاده کنید.

بسته به نوع شویدی که می روید، ممکن است زودتر از آنچه که بخواهید گل دهد. اگر می خواهید گیاه به رشد خود ادامه دهد، باید گل ها را هرس کنید. هنگامی که شوید به دانه می رود، گیاه می میرد و باید دوباره کاشت کنید یا تا تابستان آینده صبر کنید. هرس شوید برای پرپشت شدن یا جلوگیری از گلدهی بسیار آسان است. اگر مرتباً آن را برداشت کرده اید، نیازی به هرس نخواهید داشت. اما اگر گیاه از شما دور شده است، فقط باید شوید را خرد کنید یا نیشگون بگیرید. می توانید از انگشتان خود، یک قیچی هرس یا حتی فقط از چند قیچی آشپزخانه استفاده کنید. البته در کشت هیدروپونیک شوید بیشتر هرس برای چیدن برگ‌های زرد ان است. که با این کار می‌توانید رشد ان را بهتر کنید.

در حالی که بیشتر باغبان‌ها فقط در هر نقطه از گیاه هرس می‌کنند، ما متوجه می‌شویم که بهتر است در شاخه‌ها هرس شود، به‌ویژه زمانی که گل‌ها را جدا می‌کنند. وقتی به گیاه خود نگاه می کنید، مفصلی را می بینید که گل از آن بیرون می زند. بالای محل اتصال، روی شاخه عمود برش بزنید. اگر فقط برای نگهداری هرس می کنید، شوید خود را هدر ندهید! از آن برای چاشنی سس سالاد استفاده کنید، کمی زیپ به سالاد خود اضافه کنید یا آن را به مدت یک یا دو هفته در یخچال نگهداری کنید. همچنین می توانید شوید اضافی را برای نگهداری طولانی مدت خشک کنید که در ادامه این مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

برداشت محصول

در برداشت شوید،درست همان کاری را انجام می‌دهید، که در هرس شوید انجام می‌هید. ولی این‌بار با هدف برداشت این کار را انجام می‌دهید. شوید را در هر زمانی می‌توتان برداشت کرد، اما می‌توان این‌کار زمانی انجام داد که گیاه حداقل ۵ برگ بیشتر داشته باشد. هنگام برداشت، سعی کنید در محل اتصال آن را ببرید یا بچینید. اگر فقط به کمی شوید نیاز دارید، می توانید کمتر از یک برگ کامل مصرف کنید. به طور کلی سعی کنید از بالای گیاه برداشت کنید، که آن را تشویق می‌کند تا به جای بلندی رشد کند.

یک قانون خوب این است که هنگام برداشت حداقل یک سوم گیاه را پشت سر بگذارید. به این ترتیب با برداشت زیاد گیاه را فلج یا از بین نخواهید برد. به یاد داشته باشید، اگر چندین گیاه شوید را در یک گلدان یا قسمتی از باغ می کارید، باید  یک سوم از هر گیاه را جداگانه بگذارید.

شوید برداشت شده 1 تا 2 هفته در یخچال ماندگاری دارد، اما ما به طور کلی توصیه می کنیم فقط به اندازه ای که در زمان نیاز دارید از گیاه برداشت کنید.

بعد از برداشت خشک کردن و نگهداری از محصول نکاتی دارد که باید ان‌ها را رعایت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم