نور رشد گیاه چیست؟

نور رشد گیاه چیست؟

نور رشد گیاه

نور رشد گیاه

نور رشد گیاه، در واقع یک منبع نوری مصنوعی و الکتریکی است، که باعث رشد گیاهان از طریق ساطع کردن طیف الکترومغناطیسی مخصوصی برای فتوسنتز می‌شود. این لامپ مخصوص رشد گیاه در مکان‌هایی که نور کافی برای رشد گیاه وجود ندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی در مکان‌هایی که به نور رشد مکمل نیاز دارند هم می‌توان از این نور استتفاده کرد. از این نور رشد می‌توان در ماه‌های زمستان، در زمان‌هایی که گیاه نور کافی برای رشد مطلوب را دریافت نمی‌کند استفاده کرد. در واقع گیاهان در طول روز حداقل و حداکثر استفاده از نور را دارند. در واقع با لامپ‌های رشد، شبیه سازی نور را انحام می‌دهیم.

لامپ رشد کابردی مثل نور خورشید دارد. درواقع روشنایی این لامپ‌، طیفی از نور  را برای گیاهان فراهم می‌کند. که گیاهان بتوانند رشد مطلوب خودشان را داشته باشند. البته استفاده از طیف‌های مختلف نور رشد می‌تواند در شرایط مختلف تغییر کند.

از این‌رو می‌توان گفت که نور رشد برای گیاهان با توجه به نوع گیاه و مرحله رویشی ان می‌تواند تغییر کند. چون نیاز نوری گیاهان در مرحله جوانه زنی و رویشی و زمان گلدهی یا میوه‌دهی کاملا متفاوت است. شما می‌توانید جهت انتخاب نور رشد مناسب برای رشد گیاهانتان به فروشگاه اسمایلی فارم مراجعه کنید.

تاثیر نور در فتوسنتز

همه گیاهان سبز برای انجام فتوسیتز به نور نیاز دارند که طی آن سلول‌های ویژه انرژی موجود در نور را به قند تبدیل می‌کنند. در این فرآیند، گیاهان اکسیژن تولید می کنند.

گیاهان از نظر میزان نوری که برای رشد نیاز دارند بسیار متفاوت هستند. از گیاهان آپارتمانی کم نور، مانند دراسنا، تا خوراکی های میوه دار مانند گوجه فرنگی که به نور بسیار روشن تری نیاز دارند.

نهال ها به نور زیاد زیادی نیاز دارند و وقتی به اندازه کافی دریافت نمی‌کنند ضعیف و ساق پا می شوند. در بیشتر موارد، حتی آفتابی‌ترین طاقچه‌ها، شدت یا مدت نور مورد نیاز را به خصوص در زمستان تامین نمی‌کند.

در فرایند تولید نور چند عامل در این زمینه می‌تواند بر گیاه تاثیر گذار باشد.

شدت نور ، مقدار نوری را توصیف می کند که در فاصله معینی از منبع نور به سطحی می رسد. برای مثال، یک لامپ روشن که ۳۰ سانتی ‌متر از سطح فاصله دارد، ممکن است همان شدت نوری را که یک لامپ کم نور در فاصله ۵ سانتی متر از سطح قرار دارد، ارائه دهد.

مدت زمان تعداد ساعات نوری را که گیاه در یک دوره 24 ساعته دریافت می کند را توصیف می کند. می‌توانیم آن را با روشن و خاموش کردن چراغ‌ها یا راحت‌تر با تایمر قابل برنامه‌ریزی کنترل کنیم.

رنگ ظاهر بصری نور را توصیف می کند. اکثر چراغ های رشد نور طیف کاملی را ارائه می دهند. بیشتر گیاهان نورانی از انتهای طیف آبی و قرمز استفاده می کنند. از نور زرد و سبز کمی استفاده می کنند. نور آبی رشد رویشی (شاخ و برگ و ریشه) را تحریک می کند در حالی که نور قرمز گیاهان را برای تولید گل و میوه تحریک می کند.

چراغ‌های رشد یک منبع نور مصنوعی ایجاد می‌کنند که مختص یک طیف نوری است تا به پشتیبانی از فرآیند شیمیایی فتوسنتز کمک کند. فتوسنتز فرآیند شیمیایی است که در آن انرژی نور در یک گیاه به انرژی تبدیل می شود که گیاه می تواند از آن برای رشد و تولید استفاده کند. چراغ‌های رشد در موقعیت‌هایی یافت می‌شوند که برای حمایت از پوشش گیاهی هم در داخل و هم در خارج، به طیف خاصی از طول موج‌های گرما و نور نیاز دارند. آنها همچنین معمولاً در یک مجموعه یا پانل نوری خاص یافت می شوند که به تمرکز نور خروجی آنها کمک می کند، اگرچه انواع خاصی را می توان به عنوان لامپ جداگانه خریداری کرد.

استفاده از چراغ رشد آسان است و می تواند به پریز برق وصل شود. اغلب شما انتخاب هایی در مورد کاربردهای خاص آنها در رابطه با سلامت گیاه دارید، و همچنین ممکن است بسته به آنچه که به آنها نیاز دارید، نیاز به تغییر داشته باشید. آنها همچنین اغلب در طبیعت قوی هستند و ممکن است نوری را منتشر کنند که برای چشم شما مضر است، بنابراین هنگام استفاده از آنها باید مراقب باشید.

پس اگر در حالت کلی و ساده بخواهیم تعریف کلی راجع نور رشد داشته باشیم. می‌توان این گونه بیان کرد که، نور رشد طیفی نامرئی از خود ساطع می‌کند که باعث فتوسنتز و رشد گیاهان می‌شود. و با توجه به نوع گیاه و و مرحله رویشی گیاه لامپ رشد می‌تواند تغییر کند. در پست‌های بعدی اطلاعات بیشتری راجع نور رشد در اختیارتون قرار می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم