کشت ریحان به روش هیدروپونیک

کشت ریحان به روش هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک ریحان

ریحان یکی از محبوب‌ترین سبزی های اشپزی است. طعم بسیار جالبی دارد. و با جزء سبزیجاتی است که ایرانیان بسیار دوست دارند. ریحان در مناطق گرمسیری رشد می‌کند. و مانند دیگر سبزیجات برگی در سیستم NFT کار ساده و راحتی است، و نیازمند مهارت کمتری است. می‌توان گفت بیشتر محصولات سیستم NFT سبزیجات برگی است.

کنترل محیط

ریحان یک گیاه یکساله است. و به راحتی قابل کشت است. و نیازمند محیط نسبتا گرم است. در کشت هیدروپونیک برای اینکه بتوان کیفیت و رشد خوبی داشته باشد، باید به دور از سرما باشد. جوانه زنی بذر ریحان در دمای ۲۰-۳۰ درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود. و PH  ان باید بین ۵/۵-۵/۶ باشد

تکثیر ریحان

همان طو که قبلا هم گفتم، ریحان با روش مستقیم بذر کشت می‌شود. نشاء ریحان بعد از ۴-۶ هفته بعد از کشت اماده انتقال به گلخانه است. در این روش مقدار بذر مصرفی برای هر هکتار حدودا ۱۰۰ کیلوگرم است.

ریحان برای رشد نیازمند اب زیاد است. در هیدروپونیک که از طریق محلول غذایی مواد مورد نیاز گیاه جذب می‌شود. اگر بتوانید محلول خوبی درست کنید به مشکل ان چنانی نخواهید خورد.

ریحان تا مدت می‌تواند رشد کند؟

ریحان می تواند تا زمانی که مراقبت مناسب از آن انجام دهید تا مدتی نامحدود زنده بماند. با اجازه دادن به ریحان هیدروپونیک خود برای ادامه رشد، برداشت ثابتی از برگ های تازه و معطر را تضمین خواهید کرد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که اگر می‌خواهید گیاه ریحان شما همچنان پربار باشد، هرس و نگهداری مداوم ضروری است.

آیا می توانید ریحان هیدروپونیک را دوباره پرورش دهید؟

ریحان پس از هر برداشت به رشد خود ادامه می دهد، مشروط بر اینکه تعداد زیادی از برگ های گیاه را به یکباره قطع نکنید.

با هرس منظم گیاه ریحان و برداشت برگ ها، به راحتی می توانید سال ها به رشد مجدد آن ادامه دهید.

تا چه زمانی به رشد خود ادامه خواهد داد؟

تا زمانی که گیاهان ریحان خود را در شرایط ایده آل گرما و رطوبت نگهداری کنید، می توانند دو سال یا بیشتر زنده بمانند.

چه مدت زمانی بیش از حد طولانی است؟

برای رشد ریحان سال ها در سیستم هیدروپونیک نباید مشکلی داشته باشید. تا زمانی که گیاهان شما عملکرد خوبی دارند و گیاهان دیگری را که ممکن است سعی در رشد آنها داشته باشید را از بین نبرند، واقعاً چیزی به نام خیلی طولانی نیست.

نور

برای اینکه بتوانیم در زمستان هم از نور کافی بهره ببریم. باید از نور رشد گیاه که طیف لازم برای رشد را دارد، استفاده کنیم. مقدار نور لازم برای گیاه ریحان حدودا ۱۰-۱۲ ساعت در روز است. که در اینن مدت ارزی لازم برای رشد را دریافت می‌کند. در پست‌های قبلی در باره طیف‌های لازم برای رشد گیاه صحبت کردیم. برای تهیه نور رشد مناسب برای گیاهانتان می‌توانید به فروشگاه اسمایلی فارم سر بزنید.

مشکلات رایج در کشت

پژمرده شدن

ریحان به دلیل اینکه یک گیاه خشک به حساب می‌اید. پژمره می‌شود. در کشت خاکی این محصول به ابیاری مکرر نیاز دارد. ولی، کشت هیدروپونیک ریحان با تنظیم محلول غذایی می‌توان این مشکلات را برطرف کرد. یا می‌توان بستری کشت را بزرگ‌تر کرد تا از این ظریق بتوان مقدار رطوبت را افزایش داد.

برگ‌های زرد

شاید بتوان گفت، شایع‌ترین علائم در کشت هیدروپونیک ریحان دیده شدن برگ‌های زرد است. که این با کمبود منیزیم در محلول غذایی اتفاق می‌افتد. باید محلول غذایی برسی شود، شاید کمبود روی یا نیتروژن باعث بروز این اتفاقی شود. پس باید محلول غذایی گیاه به صورت کامل برسی کنیم تا گیاه کمبودی نداشته باشد.

سیاه شدن ریحان

وقتی گیاه ریحان مورد هجوم باکتری قرار می‌گیرد، سیاه می‌شود

علائم شامل لکه های سیاه یا قهوه ای و رگه هایی است که در نهایت کل گیاه را در بر می گیرد.

افزودن تعدادی فن در منطقه رشد شما می تواند به کاهش شیوع این بیماری کمک کند و همچنین می تواند از فاصله مناسب گیاهان شما اطمینان حاصل کند.

متأسفانه، خلاص شدن از شر باکتری ها پس از ورود آن دشوار است، بنابراین باید گیاهانی را که تحت تأثیر قرار گرفته اند از بین ببرید.

قهوه ای شدن

سطح نامناسب آب و کمبود نور خورشید می تواند باعث شود که برگ های گیاه ریحان قهوه ای شده و به صورت حلقه دار به سمت پایین خم شوند. گیاه خود را به شدت هرس کنید و به گیاه خود نور بیشتری بدهید.

گل دادن ریحان

گیاه ریحان شما ممکن است زمانی که گل می دهد زیبا به نظر برسد، اما متأسفانه نشان دهنده این است که گیاه رشد رویشی را متوقف می کند و به حالت زایشی می رود.

برگها همچنان خوراکی خواهند بود، اما طعم آن به خوبی که گیاه هنوز گل نداده است، نخواهد بود

برداشت و انبار مانی

دوره رشد این گیاه از کاشت تا برداشت در گلخانه حدود ۴۵ روز طول میکشد. برداشت زمانی شروع می شود که گیاه دارای ۶ تا ۸ برگ حقیقی باشد. برداشت طوری صورت می‌گیرد که دو تا چهار برگ روی گیاه باقی بماند. وجود گل در برگ های برداشت شده باعث کاهش کیفیت محصول می شود. معمولاً برداشت ریحان هفته یک تا دو بار صورت می‌گیرد تا ۵-۷.۵سانتی متر از ساقه برداشت شود که دارای کیفیت بالا و مقدار کمی ساقه است. عملکرد گیاه بین ۳۰۰-۴۰۰ گرم در گیاه متغیر است. البته با فراهم کردن شرایط مطلوب محیطی این مقدار می‌تواند افزایش یابد عملکرد ریحان در کشت گلخانه ای به روش هیدروپونیک تا ۵۸۵ گرم گزارش شده است. عملکرد برگ خشک ۲.۵-۷.۵ در هکتار، عملکرد برگ تازه ۱۵-۲۵ تن در هکتار و ۱.۵-۲ کیلوگرم در متر مربع گزارش شده است.

دسته بندی و فروش ریحان

بسته بندی ریحان نقش مهمی در عمر پس از برداشت آن دارد و در صورت بسته بندی مناسب می تواند مدت طولانی تری نگهداری شود. پیشنهاد می شود بسته به تقاضای بازار ریحان را در بسته بندی های مختلف ارائه نمود تا مصرف کننده بر حسب نیاز اقدام به خرید آن نماید. تجربه نشان داده است که با قرار دادن ریحان در کیسه فریزر می‌توان به مدت ۱۵ روز در یخچال نگهداری نمود. دقت در حمل و نقل ریحانه گلخانه‌ای و جابه‌جایی آن تا رسیدن به بازار مصرف نقش مهمی در حفظ کیفیت آن دارد

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم