اموزش کشت هیدروپونیک گل رز

اموزش کشت هیدروپونیک گل رز

کشت هیدروپونیک گل رز

معرفی

مانند گیاهان دیگری مانند رزماری، گل رز از طریق قلمه های ساقه تکثیر و رشد می‌کند، زیرا استفاده از دانه های گل رز احتمالا منجر به جوانه زنی نمی شود. درست مانند باغبانی معمولی، کشت هیدروپونیک گل رز از همان روش برش برای رشد و تکثیر ساقه استفاده می کند تا شانس شکوفه دادن را افزایش دهد. با این حال، انجام این کار می تواند نسبتاً دشوار باشد زیرا قلمه های ساقه نمی توانند قبل از رشد ریشه ها از خود حمایت کنند و از این رو، برای شکوفه دادن گل رز شما باید حمایت فیزیکی خارجی فراهم شود. واگر علاقه‌مند به پرورش گل رز در خانه خود هستید، چه برای جلوه و زیبایی آپارتمان خود یا برای درامدزایی با نزدیک شدن به روز ولنتاین، این راهنمای نهایی برای کشت هیدروپونیک گل رز است.

تکثیر گل رز

هنگامی که برای قلمه زدن اقدم می‌کنید باید مطمئن شوید گل رز که آن را از آن می گیرید، به شدت رشد می کند، یعنی قلمه جوان و سرحال انتخاب کنید. ترجیحا در اوایل تابستان رزها باید خیلی جوان و بالغ باشند تا بهترین ساقه را داشته باشند، و معمولاً در گلبرگهای آنها که در حال محو شدن هستند یا گلبرگ ندارند، مشخص است. برای شروع، یک ظرف را با مخلوط رشد خود پر کنید و مطمئن شوید که گودال شما سبک است و می تواند آب را به سرعت تخلیه کند. با این حال، همچنین نباید سوراخ های خیلی بزرگی داشته باشد تا مواد آلی به راحتی از گلدان خارج شوند. مخلوط را آبیاری کنید و از مرطوب بودن آن اطمینان حاصل کنید، اما دقت کنید که خیلی خیس نشود. پس از انتخاب گیاه مناسب برای ساقه زدن، از تیغه استفاده کنید و قسمت بالایی گیاه را به صورت زاویه دار، درست زیر یک گره برگ ببرید. دقت کنید که حدود 4 تا 6 اینچ باشد و چند برگ دست نخورده باشد.گل ها یا جوانه ها را از قلمه و برگ هایی که در نزدیکی ته قلمه شما قرار دارند بردارید. در مرحله بعد، برگ های باقیمانده را نصف کنید تا از دست دادن رطوبت به حداقل برسد و سرعت رشد ریشه ها افزایش یابد.

پس از این، قلمه خود را به عمق 2 اینچ در محلول فرو کنید و در صورت وجود کمی هورمون ریشه زایی اضافه کنید، البته لازم نیست. سوراخی در محیط رشد ایجاد کنید تا ساقه به راحتی در آن بنشیند و به آرامی روی آن ضربه بزنید تا قلمه ساقه بتواند به تنهایی بایستد. گیاه خود را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید و مطمئن شوید که محیط رشد همیشه مرطوب است. هنگامی که ریشه ها در حدود 3 تا 4 هفته ظاهر می شوند، زمان انتقال آن به سیستم هیدروپونیک است.

روش های کشت گل رز هیدروپونیک

گیاه را پس از خرید اقدام به کاشت آن می‌کنیم. ابتدا سنگریزه ها را در سیستم هیدروپونیک قرار می دهیم سپس گیاه را از گلدان بیرون می آوریم. گیاه را تکان می دهیم تا خاک غیرضروری پاک شود و تنها خاکی که به ریشه گیاه متصل است باقی بماند. سپس آن را بالای سنگریزه ها قرار می دهیم. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی سنگریزه وجود دارد تا بالاترین سطح خاک تنها 1 اینچ زیر سیستم NFT باشد.

رشد با تکثیر

دو روش برای رشد و تکثیر گل رز وجود دارد. همان‌طور که قبلا گفتیم گفتیم یکی از طریق دانه‌های گل رز و راه دیگر ان بریدن و قلمه زدن ساقه گیاهان است، که پرکابرد‌ترین ر.ش روش قلمه‌زنی است.که نسبت به روش اول جهش بیشتری برای رشد دارد. و اکان ننتیجه‌گیری در روش بسیار بیشتر است. وباید شرایط محیطی لازم برای رشد گیاه را فراهم کنیم

اکگر نتوانیم شرایط لازم برای رشد را فراهم کنیم ریشه های ساقهه رشد لازم را نمی‌کند و منجر گیاه ما از بین می‌رود. و از تکثیر و قلمه زنی در فصل‌هایی که گیاه در حال پژمرده شدن است جدا خوداری کنید چون احمتمال پژمرده شدن گیاه چندین برابر خواهد شد.

شرایطی که باید قبل از کاشت گل رز هیدروپونیک رعایت شود

در ابتدا، باید مخلوط رشد بهترین درجه را باید به یک گلدان تمیز اضافه کرد. گلدان نباید سنگین باشد و باید آب اضافی را به راحتی تخلیه کند و خاک را با رطوبت کاملی همراه کند. یک ساقه سالم با یک پیاز حاوی مقداری رنگ بسیار تشویق می شود. قلمه باید از قسمت بالایی باشد به گونه ای که اگر از وسط برداشته شود ریشه ها رشد موثری ندارند.

ساقه باید بیش از 6 اینچ با برگ های سالم باشد. برش باید در گره ترک با زاویه 45 درجه با تیغه تیز انجام شود. برگ ها را از قسمت پایین ساقه ببرید. غنچه و گل باید چیده شوند. برگ های قسمت بالایی ساقه باید نصف شود. این‌کار به این دلیل انجام می شود که انرژی قلمه به جای حفظ برگ ها برای ایجاد ریشه های جدید استفاده شود.

مراحل کاشت گل رز هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک گل رز
کشت هیدروپونیک گل رز

قسمت پایین ساقه را در هورمون ریشه زایی قرار دهید. یعنی حدود 2 اینچ از ساقه پایین باید در این محلول باشد. این قسمت اجباری نیست اما شانس شکوفایی گیاه را بسیار افزایش می دهد.چون مواد لازم برای رشد بیشتر به گیاه می‌دهد.  باید سوراخی به اندازه 2 اینچ در گلدان ایجاد کرد و ساقه را در آن قرار داد. سپس این گلدان را باید در قسمتی از خانه قرار داد که بیشترین دسترسی به نور خورشید را دارد ممکن است بالکن، پشت بام و غیره باشد ودر صورت نبود نور می‌توان از نور رشد استفاده کرد  این نورها طیف لازم برای رشد را به گیاه می‌دهند ومحیط باید مرتبا مرطوب باشد، واگر همه شرایط فراهم باشد، ریشه ها در چهار هفته قابل مشاهده است.

پس از آن، گیاه باید در محیط هیدروپونیک قرار گیرد. پمپ مغذی آب در یک محیط هیدروپونیک وجود دارد که تمام نیازهای گیاه را برای آب تامین می کند. باید با دقت به پریز وصل شود زیرا تنها حالت تامین آب است. این دستگاه‌ها کاملا اتوماسیون و البته قابل برنامه ریزی هستند.

نوع خاک لازم برای گل رز هیدروپونیک

این نوع خاک ها در خاک هایی که ph دارند به خوبی رشد می کنند. بین 6.5 تا 7.5. برای حفظ دقت اندازه گیری خاک به یک آنالایزر PH نیاز داریم. ph. هر بار که کود به آنها اضافه می شود خاک باید آنالیز شود تا ph مورد نیاز باشد. PH میزان اسیدی و قلیایی بودن را نشان می‌دهد.

هرس گیاه

برای هرس این گیاه باید از هرس دستی استفاده کرد، زیرا چسبندگی و تیزی را دارند تا گیاه را به آرامی برش دهند. شاخه ها و ساقه هایی که آسیب دیده یا مرده اند باید با هرس دستی قطع شوند. این هرس کردن تاثیر بالایی در رشد گیاه دارد. البته کلیه کارها به صورت تیمی است و همه کارها در کنار هم نتیجه می‌دهد پس در انجام همه کار‌های گلخانه صلیقه به خرج دهید.

موارد مورد نیاز برای کشت هیدروپونیک گل رز

ابتدا سیستم NFT، میزی برای قرار دادن گیاه در حصیر به طوری که در صورت ریختن آب از سیستم میز کثیف نشود. در صورتی که گیاه شما در مکانی قرار گیرد که به نور خورشید دسترسی ندارد، نور درخشان لازم است. آب مقطر برای حذف گل دسترسی از ریشه سیستم. گلدان های توری. سیستم پرده به طوری که گیاه دسترسی بهتری به نور خورشید و هوا داشته باشد. همچنین به رشد قد گیاه کمک می کند. هرس های دستی به گونه ای که ساقه های مرده به راحتی بریده شوند. البته  اگر سررشته ندارید از یک متخصص امور‌گلخانه یا یک مشاور راهنمایی بگیرید و تمام کارها را زیر نظر مشاور انجام دهید.

چرا سیستم کشت هیدروپونیک گل رز ایده آل است؟

این سیستم برای پرورش گل رز ایده آل است زیرا تماس مداوم محلول مغذی رز هیدروپونیک با ریشه گیاه می تواند باعث آسیب به آن شود. برای به حداقل رساندن این آسیب، جریان مداوم آب لازم است که توسط انسان انجام نمی شود، به همین دلیل سیستم هیدروپونیک برای گل رز ایده آل است. با تامین مداوم آب و کود آنها از طریق پمپ، نیاز گیاه برآورده می شود و آسیبی به آن وارد نمی شود. و به این ترتیب گیاه دارای تامین مداوم و مورد نیاز مواد مغذی رز هیدروپونیک است. در کشت هیدروپونیک بهتر است تمام کارها بهد صورت اتوماسیون باشد.

الزامات اضافی

دمای ایده آل مورد نیاز برای این گیاهان ۲۱ الی ۲۶ درجه است. چیزی که این گیاه مخصوصاً در هنگام رشد در داخل خانه به آن نیاز دارد دی اکسید کربن است. بنابراین مخازن دی اکسید کربن را می توان خریداری کرد و می توان آن را به موتور متصل کرد تا گاز در زمان لازم آزاد شود و گیاه را راضی کند.

باغبانی گل رز هیدروپونیک در خانه

گل رز را با هرس تیز برش دهید. ساقه ای که می برید باید حداقل 5 برگ در آن باشد که پایین تر از آن نامطلوب تلقی می‌شود. اما قلمه ها در آب شیرین به طوری که آنها می توانند تا زمانی که ممکن است تازه باشند. یکی دیگر از کارهایی که می توان برای طولانی تر شدن طراوت گل انجام داد، بریدن آن ها در صبح است. گلی که به تازگی شکوفا شده است باید برای اهداف تزئینی استفاده شود زیرا می تواند برای مدت طولانی تازه بماند و ظاهر دلخواه زیبایی به شما بدهد. گل یکی از بهترین مزایای باغبانی گل رز هیدروپونیک در خانه است.

موارد احتیاط

اطمینان حاصل کنید که قلمه ساقه هیچ نوع بیماری یا آفتی نداشته باشد و هیچ گیاهی که این بیماری ها را دارد نباید با ساقه قرار داده شود زیرا در سیستم هیدروپونیک این بیماری ها به راحتی پخش می شوند. نه در این روش بلکه در همه روش‌ها یک گیاه بیمار می‌تواند همه محصول را بیمار کند. در صورتی که این آفات در گیاه شما وجود داشته باشد، می توانید از محصولات آفات مانند یک سد استفاده کنید که با حداقل آسیب به گیاه می تواند از شر این مشکل خلاص شود.

اینها برخی از روش هایی است که می توانید این گل آفرودی زیبا را در خانه خود بکارید و فواید آن را به شکل بویی مطبوع و ظاهری جذاب و روحبخش به دست آورید. این را می توان به عزیزان خود نیز هدیه داد. و اگر آنها در شرایط ایده آل نگه داشته شوند، مانند عشق واقعی هرگز نمی میرند.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم