پرورش بنفشه آفریقایی

پرورش بنفشه آفریقایی

پرورش بنفشه افریقایی

بنفشه افریقایی حدودا نزدیک به ۱۰۰ سال است یک گل اپارتمانی محبوب در سطح جهانی محسوب می‌شود. و به خاطر همین پرورش بنفشه افریقایی دلایل خوبی برای مجحبوبیتش دارد. مهم ترین دلیلش را می‌توان این‌گونه گفت که با مراقبت صحیح، می‌تواند در طول سال شکوفا شود. و در مقایسه با بقیه گیاهان گل‌دار، این گیاه عالی است. حتی مبتدیان هم می توانند این گیاه را پرورش دهند.

بنفشه افریقایی رنگ و برگ و اندازه و گل کاملا متفاوتی دارد. برگ‌های این گیاه ممکن است، گرد، نوک‌تیز، ژولیده، لحاف‌دار، یا ممکن است صاف باشد. و رنگ‌های این گیاه سفید، صورتی، بنفش، آبی، زرد و حتی طلایی است،  و شاید تحت شرایط محیطی به رنگ‌های دیگری در بیایپد. و حالت گل‌هایی به شکل لبه‌دار، رگه‌دار، خال‌دار می‌تواند باشد.

بنفشه افریقایی را در چه محلی پرورش دهیم؟

بنفشه افریقایی به نور روشن احتیاج دارد. ولی باید نور غیرمستقیم باشد. نور مستقیم خورشید می‌تواند برگ را بسوزاند. اگر این گیاه را دمای ۱۸-۲۴ درجه سانتی‌گراد قرار دهیم بهترین نتیجه را خوهد داشت. اگر چه می‌تواند تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد زنده بماند. ولی اگر دما را تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد کاهش دهیم  این گیاه میمیرد. پس این گیاه به درجه حرارت محیط واکنش نشان می‌دهد. اگر گلدان را جلوی پنجره نگهداری می‌کنید سعی کنید هر روز یکبار گلددان را بچرخانید تا نور به همه جای گل شما برسد و رشد متقارنی داشته باشد.

رطوبت استاندارد داخل خانه به طور کلی خوب است، اما اگر هوای شما به ویژه خشک است، ممکن است بخواهید گیاه خود را روی سینی از سنگریزه‌هایی که مرطوب نگه دارید قرار دهید. با این حال، اجازه ندهید ریشه بنفشه آفریقایی شما در آب بنشیند. یعنی شرایط محیطی مرطوب باشد، ولی غرق ابی نباشد.

نیاز‌های نوری بنفشه افریقایی

مقدار نوری که بنفشه آفریقایی دریافت می کند برای سلامت و عملکرد کلی آن مهم است. آنها در نور متوسط ​​تا روشن، غیر مستقیم، داخل خانه رشد می کنند.

بنفشه آفریقایی مانند سایر گیاهان برای فتوسنتز به نور نیاز دارد.در حالی که فتوسنتز اغلب با برگ ها و ساقه های سبز گیاه مرتبط است، حیاتی ترین عملکرد آن تبدیل کربن، هیدروژن و اکسیژن (به شکل دی اکسید کربن و آب) به انرژی قابل استفاده است. کربوهیدرات های گیاهی حتی زمانی که تمام مواد مغذی ضروری در دسترس گیاه باشد، نورخورشید به معنای واقعی کلمه منجر به گرسنگی می شود.

البته رایج تر، گیاهی است که به سادگی نور خورشید کافی دریافت نمی کند. در چنین شرایطی، گل بنفشه آفریقایی متوقف می شود و برگ های آن شروع به زرد شدن می کند. همچنین این احتمال وجود دارد که بنفشه آفریقایی که به اندازه کافی نور خورشید را دریافت نمی کند، با ایجاد برگ ها و ساقه های دراز، تبخیر شود.

در حالی که نور ناکافی خورشید می تواند مضر باشد، نور بیش از حد خورشید نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. در میان علائم دیگر، نور زیاد خورشید باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها و گل ها می شود. این نوعی نکروز مشابه آفتاب سوختگی است. علاوه بر این، نور زیاد خورشید می‌تواند باعث پیچ خوردن برگ‌ها شود و ممکن است برگ‌های رنگارنگ کاملاً سبز شوند.

بنفشه های تازه را به صورت محلی پیدا کنید بنفشه های آفریقایی زمانی بهترین عملکرد را دارند، که نور غیرمستقیم زیاد خورشید را دریافت کنند.

در حالی که بنفشه آفریقایی نور مستقیم خورشید را خیلی زود یا خیلی دیر در روز تحمل می کند، در سایر موارد باید از نور مستقیم خورشید محافظت شود. برای بهترین نتیجه، بنفشه های خود را در پنجره ای قرار دهید که در آن بیشتر روز نور دریافت کنند، یعنی پنجره ای با نوردهی غربی یا جنوبی. پرده های خود را تنظیم کنید یا از یک پرده شفاف استفاده کنید تا مقداری از نور را فیلتر کنید. اگر به نورسنج دسترسی دارید، روشنایی صحیح بنفشه آفریقایی 10000 تا 12000 لوکس است. به عنوان یک جایگزین، می توانید با نگه داشتن دست خود روی بنفش در زمانی که درخشان ترین نور را دریافت می کند، تقریبی معقول از این مقدار نور بدست آورید. اگر به سختی می توانید سایه دست خود را بر روی بنفش ببینید، آنگاه میزان نور مناسبی دریافت می کند.

به خاطر داشته باشید که مدت و شدت نور خورشید با فصول متفاوت خواهد بود. در طول ماه‌های زمستان، ممکن است لازم باشد به بنفشه‌های آفریقایی خود اجازه دهید بیشتر از آنچه معمولاً دریافت می‌کنند، نور خورشید دریافت کنند. همچنین، مهم است که بنفشه های آفریقایی خود را به گونه ای بچرخانید که از همه طرف به مقدار مساوی نور خورشید دریافت کنند. آنها باید یک چهارم نوبت، تقریباً یک بار در هفته یا هر بار که آبیاری می کنید، چرخانده شوند. اگر بنفشه‌های آفریقایی به این شکل نچرخند، شروع به خم شدن به سمت نور می‌کنند و در نزدیک‌ترین سمت به پنجره بزرگ‌تر می‌شوند. این واکنش مختص بنفشه های آفریقایی نیست. در واقع از رسیدن نور به تمام قسمت‌های گیاه اطمینان حاصل کنید. در غیر این‌صورت رشد نامتقارنی خواهد داشت.

نور غیر مستقیم برای بنفشه آفریقایی بهترین استاگر از نور مصنوعی استفاده می کنید، به عنوان مثال، از چراغ های رشد استفاده می کنید، بنفشه آفریقایی شما مشمول تعدادی ملاحظات خاص خواهد بود. اول، هنگام انتخاب یک نور رشد، مهم است که مطمئن شوید که نور در هر دو طیف قرمز و آبی ساطع می کند.نور قرمز برای شکوفه دادن بنفشه آفریقایی ضروری است. نور آبی برای انجام فتوسنتز ضروری است و بنابراین برای رشد برگ های سبز و تولید کربوهیدرات های گیاهی حیاتی است. می‌توان این‌گونه گفت که از نوری استفاده کنید، که لوکس و طیف لازم را برای رشد گیاه داشته باشد. برای این موضوع می‌توانید به فروشگاه ما سر بزنید و نور رشد مناسب با گیاه‌تان را انتخاب کنید.

دوم، به خاطر داشته باشید که با کاهش فاصله از منبع، شدت نور افزایش می یابد. به همین دلیل، مهم است که نور رشد خود را در فاصله مناسب بالای گیاه نصب کنید. اگر بنفشه آفریقایی بیش از حد به نور رشد نزدیک باشد، علائمی مشابه علائم ناشی از نور زیاد خورشید، یعنی سوختگی برگ، شروع می‌شود. در حالی که باید هر دستورالعملی را که همراه با نور رشد خاص خود باشد ترجیح دهید، چراغ های رشد معمولاً باید۲۰-۳۰ سانتی متر بالاتر از بالای بنفشه های آفریقایی استاندارد نصب شوند. برای مینیاتورها، ممکن است نیاز باشد که نورهای رشد تا حدود ۱۵-۲۰ سانتی متر بالاتر از بالای گیاهان کاهش یابد. ساده‌تر بگویم فاصله نور تا بالای گیاه  بسیار مهم است. چون فاصله رابطه مستقیمی با دریافت لوکس و طیف دارد.

سوم، مهم است که به یاد داشته باشید که بنفشه آفریقایی به حداقل هشت ساعت تاریکی در هر روز نیاز دارد تا بتواند شکوفا شود. در حالی که بنفشه آفریقایی برای تولید به مدت زمان کافی نور نیاز داردفلوریژن (هورمون گل)، خود فلوریژن تا زمانی که تاریک شود باعث گلدهی نمی شود. به همین دلیل بنفشه های آفریقایی نباید بیش از 16 ساعت در روز نور دریافت کنند. برای تنظیم صحیح مدت زمان نور، ممکن است بخواهید یک تایمر برای چراغ های رشد خود در نظر بگیرید. باید در نظر داشته باشید هر گیاهی یک مقدار ساعت مشخصی برای استفاده از نور دارد، و باید به توجه ویژه‌ای داشت.

در نهایت، شما باید از شرایط خاص بنفشه آفریقایی که در زیر نورهای رشد کشت می شود آگاه باشید. این حالت سفید شدن برگ نامیده می شود. در حالی که همه بنفشه‌های آفریقایی به این شرایط حساس نیستند، آنهایی که هستند برگ‌هایی ایجاد می‌کنند که به طور مشخص در مناطقی که مستقیماً در معرض نور هستند روشن‌تر هستند. اغلب، این نواحی روشن‌تر نیز گچ‌گیری کمی مایل به صورتی نشان می‌دهند. تنها راه درمان این عارضه این است که استفاده از نورهای رشد را متوقف کنید و از نور خورشید استفاده کنید. پس می‌توان گفت که استفاده ترکیبی از نور رشد نور خورشید با توجه به موقعیت زمانی و برنامه‌ریزی ان می‌تواند در رشد این گیاه بسیار مفیدتر باشد.

دما و هوای مناسب برای رشد

بنفشه برای حیوانات خانگی بی خطر است. از نظر دما، رطوبت و سایر عوامل کیفیت هوا، بنفشه آفریقایی در محیطی رشد می کند که اکثر مردم آن را خوشایند می دانند. بنابراین، اگر احساس راحتی می کنید، به احتمال زیاد بنفشه های آفریقایی شما نیز احساس راحتی می کنند. با این حال، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در شرایط ناسالم زندگی می کنند، باید کمی در مورد شرایط ترجیحی بنفشه آفریقایی بدانید.

به طور کلی، شما باید دمای هوا را در اطراف بنفشه آفریقایی خود تا حد امکان نزدیک به ۲۰ درجه سانتی‌گراد نگه دارید. حداقل اجازه ندهید دما به زیر۱۵ درجه برسد یا از ۲۶ درجه بالاتر برود. همچنین، در حالی که همیشه باید از تغییرات شدید دما اجتناب کرد، نگران نوسانات جزئی بین دمای روز و شب نباشید. در واقع، برخی از هیبریدهای بنفشه آفریقایی برای تولید گلدهی بهینه نیاز به نوسانات تا 10 درجه دارند. با این حال، اگر بنفشه آفریقایی شما در معرض دمای شدید، حتی برای مدت زمان بسیار کوتاهی قرار گیرد، ممکن است آسیب ببیند.هنگامی که دما خیلی گرم باشد، رشد گیاه رنگارنگ می شود (یعنی ساقه ها و برگ های کشیده)، برگ ها خشک و چروکیده به نظر می رسند و گل ها شروع به ریزش می کنند. اگر می دانید که دما خیلی گرم است، به تدریج آن را به حدود ۲۰ درجه کاهش دهید. در حین انجام این کار، به خاطر داشته باشید که تغییر دردما تأثیر متناظری بر تعرق و میزان تبخیر خواهد داشت. بنابراین، بسته به مدت زمانی که بنفشه آفریقایی شما در معرض گرمای بیش از حد قرار گرفته است، ممکن است لازم باشد فرکانس دریافت آب را کاهش دهید. برای اندازه گیری تاثیر روی آب، دانستن این نکته مفید است.

نژاد اصلی بنفشه آفریقاییدر حالی که گرمای بیش از حد باعث رنج بردن بنفشه آفریقایی شما می شود، آنها به اندازه دمای سرد کشنده نیستند. حداقل گلدهی بنفشه آفریقایی متوقف می شود و رشد گیاه کند می شود. در موارد شدیدتر، برگ ها و گل ها به سرعت شروع به پژمرده شدن می کنند و گیاه دچار شوک می شود. علاوه بر این، دمای پایین‌تر، بنفشه‌های آفریقایی را در برابر عوامل بیماری‌زای کشنده‌ای مانند پوسیدگی طوقه آسیب‌پذیر می‌کند، به ویژه زمانی که با رطوبت بیش از حد همراه باشد. بسته به میزانی که بنفشه آفریقایی شما در معرض دمای سرد قرار گرفته است، ممکن است نتوانید آن را ذخیره کنید یا نتوانید. هنگامی که بنفشه آفریقایی علائم قرار گرفتن در معرض آن را نشان می دهد، اغلب دیر شده است، به خصوص که ممکن است تا 36 ساعت طول بکشد تا علائم ظاهر شوند.

اگر بنفشه آفریقایی شما در معرض دمای سرد قرار گرفته است، بلافاصله آن را به مکانی که دمای آن گرم است منتقل کنید. در مرحله بعد، هر بافتی را که تیره و لطیف شده است بردارید. این کار از گسترش پوسیدگی جلوگیری می کند. آبیاری و کود دهی را قطع کنید، اما رطوبت را بالا نگه دارید. یکی از راه های انجام این کار استفاده از روش کیف است. بنفشه آفریقایی خود را در یک کیسه پلاستیکی شفاف قرار دهید و روی آن را با سیم پیچی ببندید. اگر بنفشه آفریقایی شما زنده بماند، طی چند روز علائم بهبودی را خواهید دید. با این حال، برای اجازه دادن به بهبودی کامل، باید بنفشه را حدود یک هفته در کیسه نگه دارید. در این زمان، هنگامی که آن را از کیسه خارج کردید، باید بی خطر باشد که بنفشه آفریقایی خود را به برنامه آبیاری و کوددهی عادی خود بازگردانید.

دمای نسبتاً گرم، رطوبت برای سلامت بنفشه آفریقایی حیاتی است. رطوبت بنفشه آفریقایی خود را حداقل 50 تا 60 درصد تامین کنید. اگر سطح رطوبت بسیار کمتر از این باشد، میزان تعرق بنفشه آفریقایی بیشتر از توانایی آن در جذب آب خواهد بود. در نتیجه جوانه ها باز نمی شوند، رشد گیاه کند می شود و برگ ها خشک و چروکیده به نظر می رسند.

در صورت لزوم، چند راه برای افزایش میزان رطوبت اطراف بنفشه آفریقایی شما وجود دارد. ابتدا، می‌توانید با گروه‌بندی بنفشه‌های آفریقایی خود، یک ریزاقلیم مطلوب ایجاد کنید. این به خودی خود می تواند رطوبت اطراف گیاهان شما را تا 15 درصد افزایش دهد. با این حال، هنگام انجام این کار، مهم است که بنفشه های آفریقایی خود را آنقدر کاور گلدان خودآبیاری نزدیک به هم قرار ندهید که برگ ها با هم تماس داشته باشند. در حالی که حفظ رطوبت بالا ضروری است، همچنین مهم است که به بنفشه ها فضای کافی برای رشد و حفظ گردش هوای کافی برای جلوگیری از رشد قارچ های بالقوه خطرناک بدهید.

در نهایت، ممکن است به سادگی بخواهید از یک مرطوب کننده استفاده کنید . این احتمالاً در ماه های زمستان بیشتر از تابستان ضروری خواهد بود. با این حال، گرمایش و تهویه مطبوع می توانند هوا را تا حدی خشک کنند. در فصل زمستان از یک مرطوب کننده گرم استفاده کنید تا افزایش رطوبت روی دمای هوا تأثیری نداشته باشد. در تابستان، از یک مرطوب کننده خنک کننده استفاده کنید.

از آنجایی که رطوبت برای بنفشه های آفریقایی بسیار مهم است، گردش هوای خوب نیز به یک نگرانی حیاتی تبدیل می شود.حفظ گردش هوای خوب، به ویژه زمانی که هوا مرطوب است، به جلوگیری از رشد قارچ هایی مانند بوتریتیس و کپک پودری کمک می کند. با این حال، مراقب هرگونه هوای سردی باشید که با بنفشه آفریقایی شما در تماس است. حتی زمانی که دمای کلی هوا در محدوده‌های قابل قبول باشد، باد سرد ممکن است در نهایت بنفشه آفریقایی را در شوک قرار دهد. در بسیاری از موارد، این می تواند کشنده باشد. حداقل، باد سرد اغلب باعث می شود بنفشه های آفریقایی کج رشد کنند. در این صورت، منبع تراوش باید به راحتی پیدا شود، زیرا بنفشه آفریقایی در نزدیک‌ترین سمت به محل منشاء پیش نویس کوچک‌تر می‌شود. در بیشتر موارد، منبع پیش نویس پنجره ای است که ویولت در آن قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم