نقش مهم و اساسی مدیر گلخانه

نقش مهم و اساسی مدیر گلخانه

مدیر گلخانه هیدروپونیک

با گسترش کارها و بزرگ شدن مشاغل همه کارها نیاز به یک مدیر و برنامه‌ریز دارند. با بزرگ شدن گلخانه و افزایش تولید، گلخانه‌ها هم نیازمند یک مدیر هستند. سوالاتی پیش می‌اید که اگر گلخانه ما مدیر نداشته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ و چرا باید مدیر داشنه باشیم. مدیرت گلخانه می‌تواند در افزایش تولید و کیفیت محصولات و درامد شما تاثیر بالایی داشته باشد  البته باید تجربه کافی برای این کار داشته باشد. باهم ادامه این مطالب را می‌خوانیم تا با مدیر گلخانه بیشتر اشنا بشویم.

مدیران گلخانه اطمینان حاصل می کنند که گیاهان در یک برنامه منظم آبیاری و بارور می شوند ، درجه حرارت کنترل می شود و تجارت هموار پیش می رود.

به چه کسی مدیر گلخانه گفته می‌شود؟

مدیر گلخانه از گیاهان در محیط مهد یا گلخانه مراقبت می کند. آنها مسئول رشد گیاهان جدید از دانه ها و مراقبت از گیاهانی هستند که قبلاً وجود داشته اند ، از طریق آبیاری ، کوددهی و محافظت از آنها در برابر آفات. آنها همچنین باید شرایط داخلی گلخانه را تنظیم کنند تا مطمئن شوند گیاهان بهترین محیط را برای رشد دارند. شما معمولاً وظایف اداری ، هدایت کارگران دیگر ، برنامه ریزی و بودجه بندی کارخانه های جدید و فروش به مشتریان را بر عهده خواهید داشت.

وظابف یک مدیر گلخانه چیست؟

به عنوان مدیر گلخانه ، شما مسئول رشد و نگهداری انواع گیاهان خواهید بود. شما در زمینه مبارزه با آفات ، پرورش گیاه ، کوددهی ، آبیاری و برداشتن کار خواهید کرد. همچنین ممکن است بر ساخت و تجهیزات گلخانه تمرکز کرده و از ماشین آلات و ابزارهای مختلف مورد استفاده برای کنترل دما و آبیاری استفاده کنید. توجه داشته باشید که باید در کار در یک گلخانه که در تمام طول سال گرم و مرطوب نگه می دارد راحت باشید. پس علاوه بر مدرک تحصیلی باید تجربه وسابقه کافی در این زمینه داشته باشید.

علاوه بر برنامه ریزی ، بودجه بندی ، بازاریابی و فروش باشد. از آنجا که گلخانه ها با موجودی های بسیار فاسد شدنی کار می کنند ، به مدیران مستعدی نیاز دارند که بتوانند نیازهای مشتریان خود را پیش بینی کرده و به آنها پاسخ دهند. پس علاوه بر کارهای داخلی گلخانه باید در زمینه بازاریابی و فروش محصولات تجربه داشته باشد.

مدیر گلخانه به چه اموزشی نیاز دارد؟

شما می توانید بدون تحصیلات رسمی به عنوان مدیر گلخانه کار کنید ، اگرچه بسیاری از کارفرمایان متقاضیان دارای مدرک کاردانی حداقل 2 ساله را ترجیح می دهند. بسیاری از مدارس ، گواهی نامه و مدرک کاردانی در مدیریت گلخانه ارائه می دهند. چون این کار یک شغل تجربی است اگر چه داشتن تحصیلات می‌تواند به شما در مدیریت گلخانه کمک بیشتری کند

وقتی مدیریت گلخانه را مطالعه می کنید ، درباره مراقبت از گیاهان ، علوم خاک و سایر موضوعات مربوط به کشت موثر گیاهان سالم یاد می گیرید.

شما همچنین حشرات و آفت کش ها را مطالعه خواهید کرد. اکثر برنامه ها شامل دوره های آموزشی در زمینه تجارت و مدیریت ، شامل بازاریابی ، بودجه بندی و مدیریت پرسنل خواهد بود. دوره ها مطالعه مبتنی بر سخنرانی را با تجربه عملی کار در گلخانه ترکیب می کنند. مقاطع کارشناسی مرتبط که می توانید کسب کنید شامل باغبانی ، گیاه شناسی و علوم کشاورزی است.

اگرچه تحصیلات تکمیلی به ندرت مورد نیاز مدیر گلخانه است ، اما می تواند به شما در کسب مزیت رقابتی در تجارت کمک کرده و درک خود را از باغبانی تقویت کند. اگر می خواهید تحصیلات تکمیلی را دنبال کنید ، چندین درجه قابل اجرا وجود دارد. این شامل مقاطع کارشناسی ارشد در باغبانی ، گلکاری ، زراعت ، گیاه شناسی و حشره شناسی است. از طرف دیگر ، می توانید با دنبال کردن مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی  MBA مهارت های تجاری و مدیریتی خود را تقویت کنید. برنامه های MBA را می توان با غلظت در کشاورزی یافت ، که می تواند شامل دوره های مرتبط با مدیریت گلخانه باشد.

از آنجا که سلیقه مصرف کنندگان تغییر می کند و شیوه های جدید باغبانی مرتباً معرفی می شود ، انتظار می رود که مدیر گلخانه از روندها و تحولات مطلع شود. او اغلب متخصص در زمینه خود تلقی می شود و به طور منظم به او توصیه می کند که در مورد انتخاب ، مراقبت و نگهداری گیاه مشاوره دهد. اغلب برنامه های باغبانی مبتنی بر رایانه در محل وجود دارد که برای پاسخگویی به سوالات به راحتی در دسترس مشتریان و کارکنان قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم