آفت‌های گلخانه

آفت‌های گلخانه

آفت‌های گلخانه‌

افت‌های گلخانه‌ای بحث بسیار مهمی در گلخانه‌ها است واین افت‌ها درشرایط گرم ، مرطوب و غذای فراوان در گلخانه ، محیطی عالی و پایدار برای توسعه آفات ایجاد می کند. اغلب ، دشمنان طبیعی که برای کنترل آفات گلخانه در خارج استفاده می شوند ، در گلخانه وجود ندارند. به همین دلایل ، شرایط آفات گلخانه اغلب در این محیط داخلی سریعتر و با شدت بیشتری نسبت به خارج ایجاد می شود. مشکلات آفات می توانند مزمن باشند مگر اینکه شناسایی و اصلاح شوند. البته شیوع افت گلخانه به عوامل زیادی بستگی دارد. تشخیص افت گلخانه و مقابله با ان و زمان و نوع سموم مورد استفاده در گلخانه می‌تواند در کاهش یا افزایش یک بیماری در گلخانه موثر باشد

ایمنی آفت کش های گلخانه ای

در حالی که آفت کش ها ابزار مهمی هستند که در مدیریت آفات گلخانه ای مورد استفاده قرار می گیرند ، استفاده از آنها در فضاهای بسته پتانسیل قرار گرفتن در معرض کارگران را در طول و بعد از استفاده افزایش می دهد. پس می‌توان با اتوماسیون کردن یا زمان بندی مناسب سم‌پاشی، کارگران را در معرض سموم شیمیایی قرار ندهیم.

حشرات رایج گلخانه ای و آفات مرتبط

برخی از آفات رایج و مهم گلخانه ای که باید از نزدیک مراقب آنها باشید شته ها ، پشه های قارچی ، تریپس ها ، مگس های سفید ، کرم ها ، برگ زایی ها ، شپشک های شیری ، کنه ها ، حلزون ها و حلزون ها هستند. البته با اتوماسیون کردن محیط گلخانه می‌توان از افت‌هایی که در دور از چشم هستند را هم کنترل کرد.

شته ها

گوشه های شته

شته ها یا شپش های گیاهی حشرات کوچکی هستند که بدن نرم و تنبلی دارند و در برگ ها و ساقه گیاهان میزبان به صورت کلونی جمع می شوند. آنها در حال مکیدن حشرات هستند که منقار خود را در برگ یا ساقه قرار می دهند تا شیره گیاه را استخراج کنند. آنها معمولاً بر روی و زیر جوانترین برگها یافت می شوند و به طور کلی ترجیح می دهند از رشد نرم و جوان تغذیه کنند.

شته ها تنها حشره هایی هستند که یک جفت قرنیه یا لوله هایی شبیه لوله های خروجی در شکم خود دارند.

شته ها به سرعت تکثیر می شوند. در گلخانه ها ، هر کدام یک زن هستند که می توانند در حدود هفت روز پس از تولد خود دختر زنده به دنیا آورند. این شته های ماده که به طور غیر جنسی تولید مثل می کنند ممکن است بال دار یا بدون بال باشند. شته های بالغ می توانند در طول عمر 20 تا 30 روزه خود روزانه 6 تا 10 نوزاد به دنیا بیاورند. جمعیت عظیمی می تواند در یک دوره نسبتاً کوتاه جمع شود.

تغذیه توسط شته ها می تواند باعث پیچ خوردن برگ ها یا ساقه ها شود. این تحریف برگ اغلب شته ها را از حشره کش های تماسی محافظت می کند. بیشتر شیره ای که از گیاه می مکند از بدن آنها عبور می کند و به عنوان “عسل” روی برگ ها ریخته می شود. مورچه هایی که از عسل تغذیه می کنند ، اغلب در ارتباط با هجوم شته ها یافت می شوند. کپک سیاه دوده اغلب روی برگها همراه با عسل ظاهر می شود.

شته ها همچنین می توانند بیماری های جدی ویروسی را منتقل کنند. مدیریت این بیماری ها معمولاً مستلزم کنترل حشره ای است که بیماری را منتقل می کند. هجوم شته ها معمولاً با ورود افراد بالدار از طریق دهانه به گلخانه شروع می شود.

اگر شته هایی را مشاهده می کنید که نسبت به سایر شته ها برنزه یا بی رنگ هستند ، ممکن است شته های انگلی باشند که به “مومیایی” معروف هستند. این انگلهای زنبورهای طبیعی که برای کنترل شته ها بسیار مهم هستند ، کوچکتر از شته ها هستند. هنگامی که این انگل ها ظاهر می شوند ، یک سوراخ گرد در قسمت بالای شکم شته مرده بریده و شروع به جستجوی طعمه خود می کنند.

گوزن قارچی

لاروهای قارچی گون می توانند آفات جدی برخی از گیاهان گلخانه ای باشند. لاروهای اکثر گونه ها روبنده هستند که از مواد آلی پوسیده در خاک تغذیه می کنند. با این حال ، لاروهای برخی از گونه ها از موهای ریشه تغذیه می کنند ، وارد ریشه می شوند یا حتی به تاج یا ساقه گیاه حمله می کنند. به طور کلی گیاهان آلوده به حشرات قارچی فاقد قدرت هستند و ممکن است شروع به پژمردگی کنند. افراد بالغ غالباً قبل از آشکار شدن آسیب ناشی از لاروها روی شاخ و برگ می دوند.

مگس های قارچی مگس های سیاه کوچک (1/8 اینچی) با پاها و آنتن های نسبتاً بلند ، سرهای ریز و یک جفت بال روشن هستند. ماده ها نوارهای کوچکی از تخم های سفید مایل به زرد را در محیط های در حال رشد قرار می دهند که طی چهار روز از تخم بیرون می آیند. لاروهای شفاف بدون پا بوده و سرهای سیاه دارند.

لاروها در حدود 14 روز در زیر زمین بالغ می شوند و در نزدیکی سطح محیط شفیره می شوند. آنها یک محفظه شفیرگی ساخته شده از بقایای خاک می سازند. بزرگسالان فقط حدود یک هفته زندگی می کنند. در شرایط گلخانه ای ، حدود 20-25 روز برای تکمیل یک نسل لازم است. لاروها تا حدودی سبز هستند و به صورت خوشه ای در خاک یافت می شوند.

مگس های ساحلی

مگس های ساحلی حشرات شبیه پشه شبیه به پشه قارچی هستند. آنها از نظر داشتن آنتن های کوتاه ، چشم های قرمز و بدن های تیره تر سنگین هستند. هنگام نگاه دقیق به حشره ، یک جفت بال دودی با چندین نقطه شفاف دیده می شود. آنها پرواز کننده های خوبی هستند و تقریباً روی هر سطحی در گلخانه قرار دارند. آنها شبیه شته های بالدار هستند ، اما شته ها دارای دو جفت بال و برجسته های برجسته لوله مانند در شکم هستند.

چرخه زندگی آنها شبیه به قارچ گون است. لاروهای زرد تا قهوه ای ، که ممکن است تا 1/4 اینچ طول داشته باشند ، بدون داشتن سر مشخص تفاوت دارند. لاروها و بزرگسالان بیشتر از جلبک هایی که در محیط ، کف ، نیمکت یا گلدان رشد می کنند تغذیه می کنند. آنها به ندرت به بافت گیاه آسیب می رسانند ، اما افراد بالغ متحرک ممکن است عوامل بیماری زای خاک را در داخل گلخانه پخش کنند.

کرمهای خونی

کرمهای خونی “کرمهای” قرمز رنگی هستند که ممکن است در آب گیاهان شناور در حال تکان خوردن باشند. این لاروهای بلند و استوانه ای شبیه به لاروهای قارچی حشره ای هستند که پا ندارند و سر قهوه ای متمایزی دارند. رنگ قرمز به دلیل وجود هموگلوبین ، همان ماده حامل اکسیژن موجود در خون انسان است. وجود هموگلوبین به این حشره اجازه می دهد در آب با محتوای اکسیژن بسیار کم رشد کند.

کرم خون

کرمهای خونی در آبهای راکد ، آبگیرهای حیوانات و دیگر تجمع آبهای ایستاده شایع هستند. این حشرات از خویشاوندان نزدیک پشه هستند ، اما افراد بالغ قسمت مکنده دهان ندارند و خون دهنده نیستند. لاروها قسمت های دهانی جویدنی دارند و عموماً از جلبک ها یا سایر مواد آلی موجود در آب تغذیه می کنند. آنها ممکن است در ریشه های گیاهی که در کف سینی های شناور رشد می کنند یافت شوند اما ظاهراً آسیب قابل توجهی ایجاد نمی کنند.

در حالی که قارچ ها و مگس های ساحلی در شرایط “بسیار مرطوب” زندگی می کنند ، کرم های خون به طور کلی به طور کامل در آب زندگی می کنند. از بین بردن گودالهای ایستاده در اطراف منطقه و حداقل نگه داشتن سطح آب در معرض بستر شناور ، حضور این حشرات را کاهش می دهد.

اجتناب از آبیاری زیاد برای کاهش رطوبت در محیط های در حال رشد به تنظیم این آفات کمک می کند زیرا آنها به رطوبت زیاد نیاز دارند. خاکهای بسیار ارگانیک و مخلوط های گلدان حاوی ذغال سنگ نارس برای پشه های قارچی تخم گذار جذاب هستند.

تریپس

تریپس حشرات ریز و باریکی هستند که طول آنها 1/25 اینچ است. رنگ آنها از قهوه ای روشن تا سیاه است. آنها چهار بال دارند ، هر کدام دارای یک ردیف موهای بلند هستند که پشت آنها صاف نگه داشته شده است. تریپس هایی که از گیاه تغذیه می کنند وقتی به گل ها ، جوانه ها و میوه های جوان محصول حمله می کنند ، آسیب اقتصادی به همراه دارند.

تریپس

تریپس با کشیدن سطح گیاه و مکیدن شیره ترشح کننده تغذیه می کند. برگهای بسیار آلوده ظاهری خالدار یا نقره ای دارند. تریپس های ماده تخم مرغ را در شکاف های برگ قرار می دهند. تخمها طی دو تا هفت روز از تخم خارج می شوند. پوره ها مانند بزرگسالان تغذیه می کنند و در طول رشد چهار بار پوست می کنند. آنها در آخرین مرحله پورگی قبل از بزرگسالی غیرفعال هستند.

بالغین بال دار روی مواد گیاهی آلوده به گلخانه منتقل می شوند یا در تابستان پرواز می کنند و در طول زمستان به پرورش خود ادامه می دهند. جلوگیری از هجوم از طریق استفاده از صفحه نمایش در دستگاه های تنفس ، بازرسی مواد جدید وارد گلخانه و کنترل علف های هرز در گلخانه به مدیریت تریپس کمک می کند.

مگس سفید گلخانه ای و سیب زمینی شیرین

مگس سفید آفات جدی در گلخانه است و اغلب در فوشیا ، پوینستیا ، خیار ، کاهو و گوجه فرنگی دیده می شود. از طریق نظارت منظم ، این میزبان های ترجیحی می توانند به عنوان نشانگر “گیاهان” مورد استفاده قرار گیرند و مدیران گلخانه را در اولین علائم هجوم مگس سفید هشدار می دهند. این حشرات سفید پودری ، به طول حدود 1/12 اینچ ، هنگامی که گیاهان مزاحم می شوند ، از سطح زیرین برگ ها تکان می خورند. سطح پایینی برگها ممکن است به تمام مراحل زندگی مگس های سفید مبتلا شود.

مگس های سفید گلخانه ای و سیب زمینی شیرین از نظر ظاهری مشابه هستند اما از نظر زیست شناسی و کنترل تفاوت دارند. هر دو گونه مگس سفید به طور کامل در قسمت زیرین برگ ها رشد می کنند. چرخه زندگی آنها ممکن است 20 تا 25 روز کوتاه باشد.

مگس سفید سیب زمینی شیرین دارای طیف وسیع تری از میزبان ، پتانسیل تولید مثل بیشتر ، مقاومت قوی تر در برابر حشره کش ها و سیستم آنزیمی فیتوتوکسیک قوی است. این مگس سفید ناقل ویروس های جوزا در گوجه فرنگی است. کنترل این ویروس ها به بهداشت مناسب و کنترل ناقلین مگس سفید متکی است.

حشره کش هایی که برای کنترل مگس سفید بالغ استفاده می شوند معمولاً در برابر افراد نابالغ بی اثر هستند. از آنجا که مگس های سفید بالغ اغلب پس از این کاربردها ظاهر می شوند ، حشره کش هایی که برای کنترل بزرگسالان استفاده می شود باید مکرراً ، دو تا سه بار با فاصله های سه تا چهار روزه بین اسپری ها ، برای کنترل آلودگی ها استفاده شود. تنظیم کننده های رشد که برای کنترل مراحل نابالغ استفاده می شوند ، می توانند کمتر مورد استفاده قرار گیرند.

کرم های بریده ، کرم های ارتش ، حلقه ها و سایر کرم ها

همه کرم ها مراحل نابالغ پروانه ها هستند. آنها برگ ها ، ساقه ها و میوه های بسیاری از انواع گیاهان را می جوند. هنگامی که پروانه ها از طریق دستگاه های تنفسی وارد می شوند یا هنگامی که گیاهان آلوده به گلخانه وارد می شوند ، آلودگی ممکن است شروع شود. کرم های بریده می توانند آفات جدی گیاهان جوان باشند. آنها در طول روز در خاک یا مالچ پنهان می شوند و شب ها از گیاهان تغذیه می کنند.

حشرات مایع

حشرات ماکی حشرات کوچک و دارای بافت نرم هستند که مانند شته ها از شیره گیاهی تغذیه می کنند. این حشرات غلیظ با ترشحات شیری یا مومی پوشانده شده اند که تا حدی از حشره کش های تماسی محافظت می کند. برخی از گونه ها تخم می گذارند. دیگران جوان زنده به دنیا می آورند. مانند شته ها ، قارچ های شیری اغلب مقدار زیادی عسل تولید می کنند که منجر به ایجاد کپک دوده بر روی برگ ها و سایر قسمت های گیاه می شود.

ممکن است حشرات شکمبه تقریباً هر قسمتی از گیاه را آلوده کنند. طیف گسترده ای از گیاهان در گلخانه مستعد ابتلا به کرم های شپشک هستند ، اما اغلب آنها ابتدا در کروتون ، هویا و نخل بامبو دیده می شوند. مورچه ها ، که عسل عسل را به عنوان غذا جمع آوری می کنند ، اغلب در ارتباط با هجوم قارچ دیده می شوند.

کنه ها

کنه ها آفات مکنده شیره هستند که به طیف وسیعی از گیاهان گلخانه ای حمله می کنند. دو گونه ، کنه عنکبوت دو لکه ای و کنه سیکلامن ، می توانند مشکلات جدی و مداومی ایجاد کنند. این کنه ها با سوراخ کردن بافت با قسمت های دهان خود و مکیدن محتویات سلولی تغذیه می شوند.

کنه عنکبوتی دو نقطه ای عنکبوت عنکبوتی دو نقطه ای

کنه های عنکبوتی دو لکه ای سبز روشن تا تیره با دو لکه سیاه متمایز در شکم هستند. تخم مرغ ها در هنگام اولین بار کروی و شفاف هستند. پس از خروج ، لارو دارای سه جفت پا است ، اما مراحل بعدی دارای چهار جفت است. نرها کوچکتر از شکم نوک تیزتر از ماده ها هستند. هجوم شدید کنه عنکبوت دو لکه ، تارهای ظریفی ایجاد می کند که ممکن است کل گیاه را بپوشاند.

به طور کلی آنها از قسمتهای زیرین برگ تغذیه می کنند و به سطح بالایی برگ ظاهری خالدار یا خالدار می دهند. برگهای گیاهان آلوده به کنه ممکن است زرد شده و خشک شوند و در صورت شدت آلودگی ، گیاهان قدرت خود را از دست داده و می میرند. ماده ها می توانند 200 تخم بگذارند و در هوای گرم و خشک چرخه زندگی ممکن است در هفت روز تکمیل شود. گل همیشه بهار ، کروتون ، گل داودی ، گل رز ، امپاتیان ، نخل سالن ، نخل بامبو و شمعدانی پیچک بسیار مستعد ابتلا به کنه های عنکبوت دو لکه ای هستند و می توانند به عنوان گیاهان شاخص برای هشدار مدیران در مورد آلودگی ها مورد استفاده قرار گیرند.

کنه های سیکلامن کنه های ریز ، بیضوی ، نیمه شفاف و سبز رنگ هستند. این کنه ها زمانی رشد می کنند که دما در حدود 60 درجه فارنهایت است و می توانند چرخه زندگی آنها را در حدود دو هفته تکمیل کنند. بنفشه های آفریقایی ، سیکلامن ، گل محمدی ، گلوکسینیا و گاتیان جدید بسیار مستعد ابتلا به کنه های سیکلامن هستند و می توانند به عنوان گیاهان شاخص برای هشدار به مدیران گلخانه استفاده شوند.

بسته به نوع گیاه مورد حمله ، کنه های سیکلامن ممکن است کل گیاه را آلوده کرده یا در اطراف جوانه ها متمرکز شوند. برگهای آلوده مخدوش می شوند و اغلب به سمت داخل می پیچند. شاخ و برگ ممکن است تیره تر از برگهای سالم شود. به دلیل اندازه کوچک ، آلودگی ها اغلب تا زمان وخامت شدید قابل تشخیص نیستند. معمولاً این طبیعت آسیب است ، نه خود کنه ها ، که مدیران گلخانه را در مورد هجوم کنه های سیکلامن هشدار می دهد.

کنه ها را می توان به راحتی به لباس های آلوده روی لباس منتقل کرد ، بنابراین نیمکت های آلوده و سایر نقاط داغ را که در بازرسی های گلخانه ای باقی می مانند ، همیشه بررسی کنید. غالباً بهتر است گیاهان آلوده را دور بریزید تا سعی کنید مشکل را با آفت کش ها کنترل کنید. در صورت تلاش برای کنترل ، گیاهان آلوده را جدا کنید تا از گسترش احتمالی جلوگیری شود.

مقاومت در برابر سموم دفع آفات دشواری کنترل این آفات را افزایش داده است. از آنجا که کنه ها عمدتاً در قسمت زیرین برگها ایجاد می شوند ، استفاده از سم کش های تماسی باید به هر دو سطح پایین و بالای برگ انجام شود. تخم های کنه در برابر برخی حشره کش ها مقاوم هستند ، بنابراین استفاده مکرر اغلب برای کنترل آلودگی ها ضروری است. دو تا سه برنامه با فاصله پنج روز ممکن است لازم باشد. قارچ کش ها با حالت های مختلف عمل باید جایگزین شوند ، بنابراین از محصولات متفاوتی برای کنترل هر کنه بعدی استفاده می شود

حلزون و حلزون

وقتی رطوبت زیاد است حلزونها و حلزونها می توانند به آفات گلخانه تبدیل شوند. حلزونها حیواناتی گوشتی و لزج هستند که بیشتر در شب تغذیه می کنند. آنها مکانهای مخفی و مرطوب را در طول روز ترجیح می دهند. حلزونها روی برگها ، ساقه ها ، گلها و ریشه ها ظاهر می شوند. آنها سوراخ هایی در برگ ایجاد می کنند یا فقط سطح برگ را زخم می کنند. نهال های کوچک به ویژه در برابر این موجودات آسیب پذیر هستند. مسیرهای لجن نقره ای شواهدی از هجوم حلزون و حلزون است.

رعایت بهداشت برای کنترل چنگال مهم است. گلخانه را عاری از زباله های گیاهی (برگ ، علف های هرز کشیده و غیره) ، تخته های قدیمی ، آجر یا سنگ هایی که مخفیگاه های خنک و مرطوب را برای شلاک ها فراهم می کند ، نگه دارید. در اطراف نیمکت ها می توان از موانع خاک دیاتومه ، آهک ، خاک اره ، نوار مس و نوارهای پلاستیکی جاسازی شده استفاده کرد. گلوله های طعمه متلدئید یا مزورول را می توان در زیر نیمکت ها در گلخانه ها برای کنترل حلزون و حلزون روی گیاهان زینتی توزیع کرد. اجازه ندهید گلوله ها با گیاهان تماس پیدا کنند.

استراتژی های عمومی برای مدیریت حشرات و کنه ها

کنترل فرهنگی ضروری است

آفات عموماً بر روی مواد گیاهی جدید وارد گلخانه می شوند. برخی دیگر ممکن است در تابستان که هواکش ها باز هستند وارد گلخانه شوند. بسیاری از آنها قادرند در بازه زمانی کوتاهی بین برداشت یا برداشت گیاه و تولید محصول بعدی زنده بمانند. کنترل های فرهنگی اولین دفاع در برابر هجوم حشرات است.

اقدامات فرهنگی زیر به جلوگیری از هجوم آفات کمک می کند:

گیاهان جدید را به طور کامل بررسی کنید تا از ورود تصادفی آفات به گلخانه جلوگیری شود.

درها ، پرده ها و هواکش ها را در وضعیت مناسب نگه دارید.

از خاک‌های تمیز یا استریل یا محیط خاک استفاده کنید. ابزارها ، آپارتمان ها و سایر تجهیزات را تمیز یا استریل کنید.

یک منطقه تمیز و کاملاً تمیز شده در اطراف گلخانه را حفظ کنید تا از هجوم آفاتی که در خارج از منزل در علف های هرز ایجاد می شوند جلوگیری کنید.

حوضچه های آب ایستاده روی کف را حذف کنید. رشد جلبک و خزه در این نواحی می تواند منشاء مشکلات قارچی گز و مگس ساحلی باشد.

سطل زباله ، تخته و بقایای گیاهی قدیمی در منطقه را دور بریزید.

همه گیاهان و هرگونه بقایای گیاهی را بردارید ، گلخانه را پس از هر چرخه تولید کاملاً تمیز کنید.

در صورت امکان ، اجازه دهید گلخانه در زمستان یخ بزند تا حشرات حساس مانند مگس سفید از بین بروند.

از آبیاری بیش از حد خودداری کنید و تهویه مناسب را ترویج کنید تا مناطق مرطوب مساعد برای پرورش مگس به حداقل برسد.

از پوشیدن لباس زرد که برای بسیاری از آفات حشرات جذاب است خودداری کنید.

همیشه یک گلخانه عاری از علف هرز داشته باشید.

از بین بردن آلودگی ها با دور انداختن یا برداشتن گیاهان بسیار آلوده.

نظارت بر

تشخیص زودهنگام و تشخیص آلودگی به آفات به شما این امکان را می دهد که قبل از اینکه مشکل از کنترل خارج شود ، تصمیمات کنترل آفات را بگیرید. این یک عمل خوب است که به طور هفتگی از گیاهان در تمام بخشهای گلخانه بازدید کنید. هنگام نظارت ، گیاهان را طوری انتخاب کنید که گونه های مختلف موجود در گلخانه را نشان دهند. توجه ویژه ای به گیاهان نزدیک هواکش ها ، درها و پنکه ها داشته باشید. حداقل 1٪ از گیاهان باید در هر بازدید پایش در گلخانه مورد بررسی قرار گیرند.

محصولات تله گیر مانند نوارهای چسبناک نیز برای مدیریت تریپس ، مگس سفید ، برگ زنی و گوزاد قارچی در دسترس هستند. در حالی که کارتهای چسبنده عمدتا فقط برای هشدار دادن به هجوم حشرات مورد استفاده قرار می گیرند ، از ابزارهای تله گیر کردن برای کاهش و مدیریت هجوم حشرات استفاده می شود. به دام انداختن توده به استفاده از سطح کافی نوارهای چسبنده جذاب برای ضبط و کاهش تعداد آفات وابسته است. باید مراقب باشید که نظارت و به دام انداختن محصولات خشک و عاری از زباله باشد. این کار تأثیر تله ها را حفظ می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم