گیاهان به چه نوع نوری نیاز دارند؟

گیاهان به چه نوع نوری نیاز دارند؟

وال واشر رشد گیاه 6وات

گیاهان به چه نوع نوری نیاز دارند؟

در روزهایی که به سختی می توانید خورشید را به خاطر بسپارید ، تصور اینکه گیاهان شما – در داخل یا خارج – به شکوفایی کامل برسند دشوار است. گیاهان بیرونی شما ممکن است با میزان پراکندگی نوری که دریافت می کنند ، به ویژه در تابستان ، خوب عمل کنند ، اما گاهی اوقات گیاهان داخلی برای فتوسنتز مناسب به کمک بیشتری نیاز دارند. که باید در محیط کنترل شده از نور استفاده کنند.

اگر فضای داخلی شما فاقد نور طبیعی است ، چه در زمستان و چه در طول سال ، لامپ‌های رشد گیاه می توانند نور مورد نیاز گیاهان داخلی شما را برای رشد و شکوفایی تأمین کنند.

چگونه تشخیص دهیم که گیاه شما به اندازه کافی نور ندارد

اگر شما در زمینه پرورش گیاهان گلخانه ای تازه کار هستید، و زمان کمی را برای این کار اختصاص می‌دهید. تشخیص این که گیاه شما از چه بیماری رنج می برد دشوار است. شما می‌توانید با برسی علایم زیر می‌توانید تشخیص دهید که نور یا نور رشد فضای شما خوب و در حالت استاندارد دارد یا نه.

ساقه های ساق دار یا دوکی.

رشد جدید متوقف می شود (مانند برگهای کوچک).

برگهای پایینی می میرند.

کاهش یا عدم گلدهی.

رنگ پریده یا عدم تنوع در رشد جدید-اما مراقب باشید ، برای گیاهان سایه دوست رنگ کم رنگ نشان می دهد که بیش از حد می شود

اگر نور طبیعی زیادی دریافت نمی کنید ، نگران نباشید – گیاهان داخلی شما هنوز هم می توانند رشد کنند. چراغهای رشد داخل ساختمان مکمل نور طبیعی دریافتی شما هستند و به گیاهان شما نیرو مورد نیاز برای فتوسنتز را می دهد.

طیف کامل در مقابل نورهای قرمز و آبی

بیشتر چراغهای رشد یا طیف کاملی دارند ، به این معنی که نوری که از خود ساطع می کنند طیف وسیعی از طیف الکترومغناطیسی را پوشش می دهد (مشابه خورشید) ، یا تن های خاصی را ارائه می دهند که گیاهان برای رشد مفیدترند – به ویژه نور قرمز و آبی. نور قرمز و آبی بهتر است با هم جفت شوند ، زیرا هنگام ترکیب سطح رشد یکنواخت تری را ایجاد می کنند.

نکته حرفه ای: نور “قرمز” یا “آبی” به چیزی فراتر از رنگ لامپ اشاره دارد ، اگرچه ممکن است متوجه شوید که برخی از لامپ ها نور قرمز ، آبی یا صورتی را روشن می کنند. منظور از رنگ ، طول موج نور مرئی است. طول موج های مختلف نور به روش های مختلف بر گیاهان تأثیر می گذارد

چراغ قرمز – به گیاهان بگویید چند برگ بسازند و چقدر بزرگ کنند

نور آبی – “نحوه واکنش گیاهان به چرخه روزانه نور را کنترل کنید … به گیاهان بگویید چه زمانی گل دهند

 همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که انواع مختلف گیاهان به نسبت های متفاوتی از نور قرمز به آبی نیاز دارند. آنچه برای یک نوع گیاه کار می کند لزوماً برای دیگری کار نخواهد کرد. ممکن است لازم باشد در مورد میزان آبی که در مقابل نور قرمز هر نوع گیاه برای مشاهده نتایج مطلوب نیاز دارد ، تحقیق یا آزمایش کنید. از طرف دیگر ، می توانید یک لامپ تمام طیف را انتخاب کنید ، که بیشتر شبیه خورشید است.

اگر ترجیح می دهید از رنگهای بنفش-صورتی نور قرمز/آبی برخوردار نباشید ، لامپهای رنگی روشنایی روز با درجه حرارت همبستگی بالا (CCT) [همچنین می توانند نور کافی را برای تسهیل رشد در اختیار شما قرار دهند. با این حال ، اگر شما در مورد رشد داخلی بسیار جدی هستید ، باید یک لامپ با طیف کامل با برچسب مشخص انتخاب کنید ، که نزدیکترین طیف را به خورشید ارائه می دهد.

لامپهای با طیف کامل برای گیاهانی که به نور زیادی احتیاج دارند بهترین هستند ، مانند:

گیاهان آشپزی

گیاهان شروع کننده یا نهال

ساکولنت ها

گیاهان گوشتخوار

نکته حرفه ای: برای گیاهان و نهال های اولیه ، چراغ ها را در فاصله 2-4 اینچی گیاهان قرار دهید.

برای گیاهان خوب ، چراغها را در فاصله 1-2 پا از گیاهان قرار دهید. ولی با این حال باید فاصله باید تست و ازمایش شود چون همه نورهای رشد یک شدت ثابت ندارند.

انواع رشد لامپ ها

چراغ های رشد در انواع مختلف لامپ ها از رشته ای تا فلورسنت تا LED موجود است چگونه بفهمیم کدوم لامپ یا نور رشد برای گیاه‌ ما مناسب است.

لامپ های رشته ای

به طور معمول ، چراغ های رشته ای و هالوژن به عنوان لامپ های رشد توصیه نمی شوند ، زیرا در حالی که اغلب نورهای کامل را ارائه می دهند ، در دمای بسیار بالا کار می کنند که می تواند به راحتی به شاخ و برگ آسیب برساند. آنها همچنین از نظر مصرف انرژی ناکارآمد هستند. به طور خلاصه ، جایگزین‌های ارزانتر ، موثرتر و کارآمدتری برای چراغهای رشد رشته ای وجود دارد.

لامپهای فلورسنت

چراغهای فلورسنت اغلب به عنوان لامپهای رشد استفاده می شوند زیرا شما به راحتی می توانید لوله هایی را پیدا کنید که دارای طیف کامل هستند یا مخصوص گیاهان در حال رشد طراحی شده اند. آنها همچنین گرمای کمتری تولید می کنند و نسبت به لامپ های رشته ای کارآمدتر هستند ، به این معنی که برای خاموش کردن همان میزان نور به وات کمتر احتیاج دارند.

نکته: اگر شما فقط چند گیاه دارید و نمی خواهید یا فضایی برای راه اندازی لامپ کامل ندارید، از لامپ های فلورسنت جمع و جور می توانید به عنوان چراغ رشد نیز استفاده کنید. برای دستیابی به بهترین نتایج ، مطمئن شوید که آنها نور کامل را ارائه می دهند. با یک متخصص  فعال در حوضه گلخانه در مورد اینکه کدام نوع لامپ با گیاهانی که در حال رشد شما هستید بهتر کار می کند ، صحبت کنید.

لامپ های LED

وال واشر رشد گیاه 18 وات
وال واشر رشد گیاه 18 وات

LED  ها به دلیل بهره وری انرژی ، طول عمر و میزان کم گرمای ساطع شده ، به سرعت تبدیل به یک لامپ محبوب برای رشد گیاهان شده اند. همچنین می توانید طول موج رنگی را که توسط لامپ خارج می شود تنظیم کنید ، بنابراین یک لامپ LED می تواند طول موج قرمز و آبی را برای رشد مطلوب تولید کند ، و نیاز به چندین لامپ را نادیده می گیرد.

. در حال حاضر ، رنگها ، انواع و اشکال مختلف LED ها موجود است ، اما برای دستیابی به نتایج مطلوب در رشد ، به دنبال LED هایی باشید که به طور خاص به عنوان لامپ نور رشد گیاه چراغ تولید می شوند.

گیاهان شما به چه میزان نور نیاز دارند؟

به راحتی می توان تصور کرد که هرچه نور گیاه شما بیشتر شود ، رشد بهتری دارد ، اما در واقع یک نقطه اشباع وجود دارد که پس از آن دیگر گیاه شما از دریافت نور هیچ فایده ای نخواهد داشت. به هر حال ، گیاهان برای حفظ روند رشد سالم به استراحت نیاز دارند و دوره های تاریکی برای این امر ضروری است.

نکته حرفه ای: بهترین راه برای ماندن بیشتر از میزان نوری که گیاه شما دریافت می کند این است که یک تایمر نصب کنید تا هر روز در زمان مناسب روشن و خاموش شود.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در مجله اسمایلی فارم