دیوار سبز هیدروپونیک

دیوار سبز هیدروپونیک

دیوار سبز هیدروپونیک

دیوار سبز “Green wall” یا نمای سبز همان فضای سبزی است که به صورت عمودی و مستقل و بر روی یک دیوار شکل می گیرد. دیوارهای سبز مبتنی بر شرایط ممکن است در محیط داخل یا خارج از ساختمان نصب گردد. دیوارهای سبز زنده از گیاهانی تشکیل شده‌اند که به محیط کشت در حال رشد وارد می‌شوند و سپس بر روی دیوار ساختمان‌ها قرار می‌گیرند تا سرسبزی و فواید گیاهان را تامین کنند، اما از حداقل فضای افقی استفاده می‌کنند. ​

مزایای دیوار سبز

تصفیه هوا

گیاهان مونوکسید کربن جذب می کنند و اکسیژن پس می دهند، از این رو حضور آن ها در ساختمان به میزان قابل توجه می تواند هوا را تصفیه نموده و آلودگی هایی که منجر به بیماری تنفسی می شوند را از بین ببرند. در واقع می توان گفت دیوار سبز نقش یک فیلتر را بازی کرده و هوایی پاک و سالم برای نفس کشیدن به ارمغان می آورد.

ایجاد آرامش

نقش گیاهان را در ایجاد آرامش ذهنی و رفع استرس های روزانه نمی توان نادیده گرفت. رنگ سبز نماد زندگی و آرامش است و حسی آرام به افراد منتقل می کند. به همین دلیل است که افراد با نگاه کردن به گل و گیاه سرزنده شده و روحیه می گیرند. بنابراین از دیگر ویژگی های بارز دیوار سبز می توان به ایجاد حس آرامش اشاره نمود. مسلماً زندگی در شهری که در آن گل و گیاه به چشم میخورد بسیار دلنشین تر و بهتر از زندگی در شهری شلوغ با هوایی آلوده و زندگی ماشینی خواهد بود.

کاهش دمای هوا

یکی از دلایل بالا رفتن دمای هوا افزایش میزان مونوکسید کربن در هواست. گیاهان با جذب این گاز آلاینده تاثیر شگرفی بر کاهش آلودگی و گازهای گلخانه ای می گذارند و میزان گرمای هوا را به میزان قابل توجه کاهش می دهند.

عایق صوتی

دیوار سبز می تواند سر و صدا را به خود جذب کند و از انتقال آن به ساختمان جلوگیری  نماید، از این رو جلوگیری از انعکاس صوت از جمله ویژگی های بارز گرین وال یا همان دیوار سبز است که آن را به یک عایق صوتی مناسب برای ساختمان تبدیل نموده است.

محافظت از ساختمان در برابر عوامل مختلف

دیوار پوشیده از گیاه، ساختمان را در برابر عواملی مانند بارندگی، باد، نور خورشید و … محافظت می کند. بنابراین می توان دیوار سبز را عاملی برای محافظت از ساختمان به شمار آورد.

دیوارسبز هیدروپونیک

دیوارسبز هیدروپونیک یکی از مدرنترین روش اجرای دیوارسبز در جهان است و مزایای زیادی نسبت به سایر سیستم های دیوار سبز دارد. در این سیستم گیاه نیازی به خاک نداشته و مناسب برای همه نوع شرایط آب و هوایی می باشد. از ویژگی های دیوار سبز هیدروپونیک می توان به تنوع بیشتر گیاهان، ضخامت کم و امکان نقش پذیری اشاره کرد.

مهمترین مزایا و ویژگی های دیوار سبز هیدروپونیک

مهم ترین ویژگی دیوار سبز با کشت هیدروپونیک کاهش چشمگیر مصرف آب و کنترل ساده تر شرایط محیطی دیوار سبز از جمله نور، دما و رطوبت است. همچنین میزان رشد گیاهان با سیستم هیدروپونیک در مقایسه با سیستم خاکی، ۴۰ درصد سریع تر است.

  1. اجازه می دهد ریشه ها در کل دیوار گسترش پیدا کنند
  2. بستر کاشت دیوار سبز نمد است و گیاهان هرگز پر آب نمی شوند
  3. امکانطراحی و ساخت دیوار های سبز در هر ابعاد و با هر شکلی وجود دارد.

این سیستم به آبیاری تمام هوشمند نیاز دارد. در هر روز ۴ بار گیاهان دیوار سبز آبیاری می شود که در شرایط آب و هوایی متفاوت تغییر می کند. برای هر پروژه ی دیوار سبز بصورت مجزا طراحی و اجرای می شود.

اشتراک در مجله اسمایلی فارم