هوشمندسازی گلخانه با استفاده از پلتفرم اینترنت اشیا اسمایلی فارم

پلتفرم مدیریت اقلیم اسمایلی فارم یک سامانه تحت وب برای رصد و کنترل ۲۴ ساعته گلخانه است. به منظور استفاده از این پلتفرم گلخانه مجهز به انواع سنسورهای مورد نیاز می‌شود و این سنسورها تمام اطلاعات لازم را از سطح گلخانه جمع‌آوری کرده و برای پردازنده مرکزی ارسال می‌کنند. پردازنده مرکزی با استفاده از اطلاعاتی که کاربر به پلتفرم داده است نظیر دما و رطوبت دلخواه، میزان نور مجاز، زمان‌بندی روشن و خاموش کردن نورهای رشد و… فرمان‌های لازم را به ادوات گلخانه ارسال می‌کند. بدین صورت روشن و خاموش کردن و به طور کلی کنترل ادوات گلخانه به صورت خودکار صورت می‌پذیرد و کاربر در هر لحظه می‌تواند بر عملکرد گلخانه خود نظارت داشته باشد.

سنسور دما

سنسور رطوبت

سنسور نور

سنسور گاز CO2

سنسور گاز CO

پلتفرم مدیریت اقلیم گلخانه

سنسور EC

سنسور PH

سنسور دمای بستر

سنسور رطوبت بستر

سنسور دمای آب

ویژگی‌های سامانه هوشمندسازی گلخانه اسمایلی فارم

سیستم هوشمندسازی گلخانه اسمایلی فارم متکی بر فناوری پیشرفته اینترنت اشیا یا IoT می‌باشد. با استفاده از این فناوری تمامی سنسورها و ادوات گلخانه تحت یک شبکه یکپارچه مدیریت می‌شوند. تمامی سنسورها اطلاعات مورد نیاز را از سطح گلخانه جمع‌آوری می‌کنند در بستر شبکه بی‌سیم این اطلاعات را به پردازشگر مرکزی ارسال می‌کنند. این اطلاعات جمع‌آوری شده در وب‌اپلیکیشن اسمایلی فارم قابل مشاهده می‌باشد. بدین ترتیب گلخانه‌دار در هر زمان و در هر مکان از وظعیت فعلی گلخانه خود مطلع می‌شود. از طرف دیگر گلخانه دار براحتی از طریق این وب‌اپلیکیشن وضعیت مطلوب اقلیم گلخانه را مشخص می‌نماید و پردازنده مرکزی به سرعت با استفاده از ادوات موجود در گلخانه وضعیت محیطی گلخانه را به وضعیت مطلوب می‌رساند. تمامی این امور توسط یک گفتمان بی‌سیم بین ماشین‌ها و ادوات گلخانه اتفاق می‌افتد که حاصل فناوری اینترنت اشیا می‌باشد.

در پلتفرم هوشمندسازی گلخانه اسمایلی فارم تمامی سنسورهای مورد نیاز در گلخانه پیش‌بینی شده است و گلخانه‌دار با کمترین هزینه می‌تواند بیشترین کارایی را از سیستم هوشمندسازی گلخانه خود دریافت نماید. 

سیستم مدیریت گلخانه اسمایلی فارم بسیار منعطف بوده و تمامی ادوات موتوری و غیر موتوری تکفاز و سه‌فاز را پوشش می‌دهد. لذا گلخانه‌دار با آسودگی خاطر می‌تواند از این پلتفرم برای هوشمندسازی گلخانه خود با هر گونه ادواتی استفاده نماید. مدارهای درایو تکفاز و سه‌فاز مورد نیاز به همراه سیستم کنترل مرکزی ارايه می‌گردد و هیچ نگرانی از بابت عدم تطابق دستگاه‌های موجود در گلخانه با سیستم هوشمندسازی وجود ندارد.

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم سیستم هوشمند‌سازی گلخانه اسمایلی فارم این است که امکان ارتقای سیستم، افزودن سنسور و یا دستگاه‌های جدید و یا حتی افزودن سالن‌های گلخانه براحتی میسر است و نیاز به هیچ گونه تغییر و یا نصب تابلوبرق جدید نیست. سیستم‌ها طراحی کاملا ماژولار دارند و براحتی قابل تغییر و توسعه هستند.

یکی از نکاتی که در مراحل طراحی پلتفرم مدیریت اقلیم گلخانه اسمایلی فارم مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است سادگی استفاده از آن است. در اولین استفاده کاربر از سیستم مدیریت گلخانه تمامی تنظیمات با راهنمایی پشتیبانی اسمایلی فارم قدم به قدم انجام می‌شود و آموزش داده می‌شود و پس از آن بدون نیاز به هیچگونه دانش فنی گلخانه به صورت خودکار عمل خواهد کرد. تمام اطلاعات لحظه‌ای گلخانه و وضعیت دستگاه‌های موجود در آن برای کاربر قابل مشاهده است و در صورت نیاز صدور فرامین تنها با لمس یک گزینه امکان‌پذیر می‌باشد. این سامانه با این دقت و سهولت استفاده در نوع خود اولین می‌باشد.

تمامی سنسورهای طراحی شده توسط اسمایلی فارم اطلاعات را به صورت بی‌سیم ارسال و دریافت می‌کنند و برای برقراری ارتباط با تابلوی مرکزی به هیچ گونه سیم‌کشی نیاز نیست.

شما می‌توانید بر حسب نیاز خود کنترل ادوات گلخانه را علاوه بر حالت خودکار به صورت دستی نیز انجام دهید. این مورد بیشتر در حالاتی چون تعمیرات، انجام بازدیدها و مواردی از این دست مورد نیاز می‌باشد.

سامانه مدیریت اقلیم گلخانه اسمایلی فارم به گونه‌ای طراحی شده است که با استفاده از اپلیکیشن اندرویدی و یا استفاده از وب‌پیچ برای گوشی‌های آیفون، از دور نیز قابل نظارت و کنترل می‌باشد. بدین صورت تابلوی کنترلی ادوات گلخانه و وضعیت اقلیم گلخانه همواره تحت نظارت و کنترل گلخانه‌دار خواهد بود.

تمامی اطلاعات در شبکه بی‌سیم راه‌اندازی شده در گلخانه و همچنین تبادل اطلاعات بین سرور و پردازنده مرکزی گلخانه به صورت رمزگذاری شده است و امکان خرابکاری و از کاراندازی عمدی سیستم از بین رفته است.